Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западните лидери не успяха да убедят воюващите в Либия да сключат трайно примирие

0 коментара
Западните лидери не успяха да убедят воюващите в Либия да сключат трайно примирие

Западни и арабски лидери обещаха да спазват оръжейното ембарго върху Либия и да не оказват военна подкрепа за воюващите либийски фракции, но не можаха да ги убедят да сключат трайно примирие, на което мнозина се надяваха. Така американският в. "Вашингтон пост" обобщава резултатите от състоялата се вчера в Берлин международна мирна конференция.

Все пак според изданието тази проява е най-значимият досега опит на САЩ и Европа да запазят влиянието си върху събитията в Либия, след като години наред гледаха отстрани. Предложената още през лятото конференция се осъществи едва след като Русия и Турция засилиха военната си намеса в определяне на бъдещето на северноафриканската страна.

Премиерът на международно признатото либийско правителство Файез ел Сарадж и командирът на т.нар. Либийска национална армия Халифа Хафтар бяха вчера в Берлин. Те обаче не се срещнаха очи в очи, с което подчертаха колко дълбока и трайна е враждата, разделяща Либия, констатира вестникът.

Западните лидери окачествиха форума и постигнатите на него споразумения като стъпка напред. Въпреки това напрежението в Либия нарасна още вчера, което постави по съмнение дали политическите условия там са узрели за прекратяване на огъня, отбелязва "Вашингтон пост".

Всекидневникът припомня, че през септември м.г. подкрепяни от Кремъл наемници се включиха в силите на Хафтар. Тогава Европа и САЩ не взеха мерки срещу Русия и през ноември правителството на Сарадж се обърна за помощ към Турция. Анкара, която вече доставяше дронове, оръжия и военни инструктори за силите на Сарадж, се съгласи да засили подкрепата. В замяна Триполи призна правото на Турция да сондира за газ и петрол в Средиземно море, с което разсърди Гърция, Кипър, ЕС и Египет, претендиращи за тези ресурси, пише "Вашингтон пост".

Британският в. "Файненшъл таймс" също смята, че конференцията в германската столица е опит за изземане на дипломатическата инициатива от Москва и Анкара. Изданието припомня, че Русия, Турция и ОАЕ играят все по-важна роля в Либия, като оказват военна и политическа помощ на двете враждуващи либийски фракции. Вчера тези три, а и други държави, обещаха да прекратят намесата си във въоръжения конфликт в богатата на петрол страна.

Но според експерт от холандския мозъчен тръст "Клингендел", цитиран от "Файненшъл таймс", не съществува механизъм за прилагане на оръжейното ембарго. Експертът оценява като "скромни" резултатите от срещата в Берлин и подчертава, че воюващите страни още не са се съгласили за спиране на военните действия, което е предпоставка за контрол върху ембаргото.

Деловото издание съобщава, че вчера силите на Хафтар са прекратили голяма част от функциониращия добив на петрол. По данни от Националната петролна компания (НПК) бойци от Либийската национална армия на Хафтар са спрели петролопровода Хамада - Завия и са накарали корпорацията да ограничи добива в петролните полета Шарара и Ел Феел.

Като признава опасността от всеобща война за петролните ресурси, документът от Берлин цели укрепване на позициите на НПК с аргумента, че това е "единствената независима и легитимна петролна компания" в Либия. Отправя се призив към враждуващите фракции да гарантират сигурността на инсталациите на НПК и да се въздържат от атаки срещу петролни обекти и инфраструктура, пише "Файненшъл таймс".

Британският "Индипендънт" извежда в заглавие, че западните лидери от години пренебрегват Либия и тези мирни преговори са прекалено незначителни и прекалено закъснели. Пратеникът на ООН за Либия Гасан Саламе и неговите заместници от месеци умоляват западните лидери да сменят курса си за Либия, като предупреждават в Съвета за сигурност за разрастващата се хуманитарна криза и за опасност от възраждане на "Ислямска държава". Едва след провала на срещата в Москва германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон изведнъж се втурнаха към мирната конференция в Берлин, подчертава "Индипендънт".

Немският "Франкфуртер рундшау", цитиран от ДПА, прогнозира провал на инициирания от Меркел мирен процес. Според изданието канцлерката, която не е склонна да рискува, този път прави залог, но опитът ще си струва, ако помогне за намаляване на потисничеството в бежанските лагери в Либия, за по-доброто управление на движението на бежанци през Средиземно море и за възпиране разрастващия се терор в Северна Африка и Сахел.

Вестникът оценява факта, че през 2011 г. Германия не е участвала във военната операция в Либия на няколко западни страни, което е дало на страната политически капитал, за да може сега да се започне мирен процес. "Германия поема отговорността, като дава шанс на дипломацията", заключава франкфуртското издание.

В заключителния документ на конференцията се призовава за демобилизиране и разоръжаване на всички военизирани групи, или за включването им в държавните структури за сигурност, като решението ще се взема на индивидуална основа. Необходимо е създаването на единна либийска армия, която да се контролира от централна власт, съставена от цивилни.

Участниците в срещата призовават и за създаването на президентски съвет и правителство, представляващи всички либийски сили и одобрени от парламента. Съветът за сигурност на ООН, Африканският съюз, Арабската лига и ЕС трябва да противодействат на силите, които пречат на политическия процес, се казва в декларацията, като специално се подчертава, че е необходимо гарантирането на справедливо разпределение на държавните богатства и ресурси между различните региони на Либия, за да се отстрани основният източник на недоволство и разногласия.

Всички страни в либийския конфликт се призовават и да спазват международните хуманитарни закони и човешките права, да защитават мирните граждани и гражданската инфраструктура, да позволяват достъпа на медици, хуманитарни служители и хуманитарна помощ, както и да вземат мерки за защита на принудените да напуснат домовете си, мигрантите, бежанците и затворниците. Подчертава се и необходимостта да бъде търсена отговорност на извършилите нарушения на международните закони, включително чрез безразборно използване на сила срещу мирни граждани и други нарушения на международните закони.

Над 280 мирни граждани и 2000 участници в бойните действия загинаха след подновяването на бойните действия в Либия през април 2019 г., а над 170 000 души бяха принудени да напуснат домовете си по данни на ООН. През последните месеци либийският конфликт заплашва да превърне страната в "една нова Сирия", отбелязва АФП.

Смята се, че Русия, Египет и ОАЕ поддържат Хафтар в конфликта, а Сарадж се ползва с подкрепата на Турция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.