Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Запазване на монопола в енергийните мрежи на Европа под условия

7 коментара
Запазване на монопола в енергийните мрежи на Европа под условия

Алтернатива на европредложението за разделяне на собствеността върху енергийните мрежи в Европейския съюз, изпратиха осем страни-членки на общността, сред които и България. Останалите са Франция, Германия, Австрия, Словакия, Гърция, Люксембург и Латвия, съобщиха от Министерството на икономиката и енергетиката в сряда.

До предложението се стигна, след като държавите не харесаха анонсирания през септември 2007 г. трети пакет от мерки за разделяне на енергийните системи, който предвижда прехвърлянето на собствеността на преносните мрежи или даването им на управление от независими оператори.

Сега контра-офертата, която запазва монопола върху мрежата, но въвежда редица условия в управлението ѝ, е изпратена до еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс, до председателя на Комитет по индустрия, изследвания и енергетика към Европейския парламент Анжелика Ниблер и до словенския министър на икономиката Андрей Визяк, чиято страна е председател на ЕС в момента.

Осемте държави предлагат преносните мрежи да останат в рамките на вертикално интегрирано предприятие от холдингов тип, докато предложението на ЕК е за изваждането на тези активи от съответното предприятие.

В случая с българските оператори, които са дъщерни дружества на НЕК и "Булгаргаз холдинг" - Електроенергиен системен оператор и "Булгартрансгаз", искането на Брюксел би означавало държавата да прехвърли акциите от управлението на Министерството на икономиката и енергетиката към друго ведомство. Алтернативният модел дава възможност статуквото да се запази, но при изпълняването на допълнителни изисквания и под стриктен контрол от регулатора..

На компаниите-майки ще бъде забранено да оказват каквото и да било влияние върху вземането на решения от оператора. Възможност за възползване от останалите дейности на вертикално интегрираното предприятие ще се допуска само в краен случай и то след разрешение от контролния орган — у нас това е Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Ще се изисква най-малко двама от управата на операторите да не са имали никакъв интерес в производството, доставката и търговията с енергийни ресурси поне 3 години преди да поемат ръководните постове. Регулаторът ще може да сменя членовете на борда, а служителят, отговорен да следи изпълнението на програмата за независимост на операторите, ще има засилени правомощия..

Системните оператори ще трябва да разработват на всеки две години 10-годишен план, който ще разглежда нуждите от нова преносна инфраструктура, и необходимите за това инвестиции през следващите три години. Този нвестиционен план ще се консултира от всички заинтересовани лица, които също могат да направят своите предложения за инвестиции в мрежата. След като документът бъде одобрен от регулатора, но операторът откаже да го изпълнява, националният орган ще има правото да задължи дружеството да инвестира нужните средства. Това ще става чрез търг или конкурс за изпълнител извън структурата на компанията-майка, който да финансира или да осъществи необходимите вложения в мрежата.

Тези задължителни инвестиции ще бъдат включени със съответна норма на възвръщаемост в цени за пренос на ток или газ и други тарифи.

Предвижда се поставянето на условия, при които операторът да не може да отказва присъединяване на нови производствени мощности към преносната мрежа, оправдавайки се с липса на свободен капацитет и опасност от претоварване на мрежите. Рискът от подобно включване обаче остава за съответния присъединен производител. Отказ за присъединяване не може да се дава и с мотива за нужните допълнителни разходи за увеличаване на капацитета на мрежата, защото те ще са включени в ценообразуването.

От Министерството на икономиката и енергетиката посочват, че предлаганият модел ще остави преносните мрежи за ток и газ сред активите на НЕК и "Булгаргаз холдинг", което ще позволи задържането на рейтинга пред кредиторите, няма да позволи намаляване на финансовите ресурси и ще се запазят възможностите за развитие на нови проекти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българан
    #8

    Полша предлага евтин газопровод от Русия към Западна Европа!http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2870§ionid=4&id=0000703Защо Медиапул мълчи по повод на тази новина? Костов да се извини на българите!!

  2. Радина
    #7

    на Костов. Голям късмет за България ще бъде, да стане наново премиер. Пак се надига висока инфлация, кой ще ни спасява? Не сте разбрали идеята на Костов. Той я разви подробно. Четете го в сайта на ДСБ.Не е против газопровода, а е подобно на полския вариант неговото мнение-не по дъното на Черно море, а сухопътен (по-евтин), друго разпределение на собствеността и пр. Той не е елементарен икономист и лаици не биха могли да спорят по неговите тези, камоли да го упрекват. Той е и магистър по математика,

  3. Радина
    #6

    "Южен поток" на сайта www.dsb.bg. Който иска да го цитира, там ще може да направи справка. Аман от "доброжелатели" на България, които се мъчат да го елиминират. Всички се нуждаем от неговите управленски умения. Стига са експериментирали недоносчета на наш гръб.

  4. Нефтохим
    #4

    Няма защо да ходим на сайта на дсб. Каквото има да каже плюс наквото няма минус каквото трябва Костов публично "опозиционира" в парламента.

  5. наивник
    #3

    България да обвърже електропреносните мрежи с откриването на 4 и 5 блок. Мотив - ако няма подсигурени мощности може да се стигне до срив на мрежата и държавата ще пази суверенитета си и монополното управление на мрежата на територията за да се подсигури за оперативни решения при кризисни ситуации.

  6. наивник
    #2

    Престанете да пълните форума с този политически труп. Само ни губите времето. За него и неговите блюдолизци народът вече на няколко избори се произнесе и на следващите просто ще изчезне.

  7. НХК
    #1

    И.К.:БСП разбира, че с проекта Бургас-Александруполис не е защитил българския интерес и отчаяно се мъчи да прехвърли вината другиму, като нагло лъже за решението на МС от 24 ноември 1997 г. Тогава по инициатива на Гърция бе създаден Тристранен инженерингов комитет на паритетен принцип с единствена цел проучване и проектиране на евентуален бъдеш нефтопровод, след което да прекрати дейността си. Правителството отпуска сумата от 18 млн. стари лева, което тогава бе около 10-12 хиляди долара, за функциониране

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.