Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Запазване на парите за сближаване на регионите в ЕС поискаха 17 държави

1 коментар
Запазване на парите за сближаване на регионите в ЕС поискаха 17 държави

За де запази нивото на финансиране на европейската политика за сближаване на разликите между най-бедните и богатите региони на Евросъюза и в бюджета на общността до 2027 г., призоваха в декларация,прието във вторник в Прага, лидерите на 17 държави от ЕС, сред които и България. Призивът им е по повод значителните съкращения в бюджета, включени в предложението за многогодишната финансова рамка на евробюджета за периода 2021-2027 г. Според лидерите на тези държави това крие риск да се попречи на изпълнението на важните за ЕС цели.

"Кохезионната политика представлява ключов инструмент за инвестиции на ЕС. Тя подпомага реалното сближаване на регионите и държавите членки в Общността, както и функционирането на вътрешния пазар, увеличаването на растежа, конкурентоспособността, създава заетост, улеснява преминаването към нисковъглеродна икономика“, посочва се в декларацията на държавите от групата "Приятели на кохезията", в чиято среща на високо равнище в чешката столица участва българският премиер Бойко Борисов.

В документа се изтъква, че политиката за сближаване на еврорегионите трябва да отрази новите предизвикателства пред ЕС, включително климатичните промени, индустриалната трансформация и демографските въпроси.

Лидерите на 17-те членки на ЕС изтъкват още, че трябва да се осигуряват едновременно благоприятна среда за бенефициентите и адекватна степен на гъвкавост, за да могат регионите и държавите членки да изпълнят своите приоритети. Така те ще могат и да отговорят на нуждите си от инвестиции като се отчитат различните им икономически условия. Този подход трябва да бъде отразен в прилагането на целите на Европейския семестър в рамките на Кохезионната политика, пише в декларацията.

В нея се призовават всички лидери и институции на ЕС да се стремят към приключване на преговорите и към постигане на съгласие по един честен и балансиран компромис по седемгодишния бюджет на общността.

"Амбициите на ЕС да бъде глобален лидер следва да бъдат подкрепени с необходимите средства. Това означава и осигуряване на адекватно финансиране на Кохезионната и Общата селскостопанска политика, които най-добре демонстрират резултатите от европейските инвестиции", заяви по време на дискусията Бойко Борисов, цитиран от правителствената пресслужба.

Според него Кохезионната и Общата селскостопанска политика имат доказана добавена стойност, а техните резултати са видими и осезаеми за европейските граждани.

"За Кохезионната политика е важно да се гарантира не само достатъчно финансиране, но и справедливо разпределение на средствата, така че да се преодолеят неравенствата между различните региони и изостаналостта", коментира още българският премиер.

По думите му е необходим специфичен фокус към развитието на най-бедните, изоставащи европейски региони. "Такива региони, с БВП под 50% от средното за ЕС, има не само в България и считам, че е от общ интерес те да бъдат подкрепени", допълни той пред останалите лидери в Прага.

"Важно е да се противопоставим на разделението между нетни получатели и нетни донори. Ползите от двете политики са за всички европейски граждани“, посочи българският премиер. Той акцентира също, че не трябва да се допуска налагане на разделение между нови и стари приоритети за ЕС. "За нас са важни и традиционните политики, и науката и иновациите, и миграцията и сигурността, и борбата с климатичните промени. Именно затова настояваме за амбициозен бюджет на ЕС, който да ни позволи да съхраним постигнатото до момента и да отговорим на многобройните предизвикателства", обясни Бойко Борисов.

Групата "Приятели на кохезията“ трябва да се стреми не просто да ребалансира призивите за съкращения в бюджета на ЕС, а да има активна роля за отстояването на един надежден европейски бюджет в полза на всички европейски граждани, смята още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Когато е за вътрешна употреба, България е най-дбре развиващата се държава в Европа и все имаме излишъци в бюджета, но като излезем навън веднага протягаме ръчичка за още просия от западналата и гниеща Европа и сме сигурни, че са ни длъжни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.