Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплахите пред България не са икономически, а политически

46 коментара

Няма сериозни икономически заплахи за финансовата и макроикономическа стабилност в България, основните заплахи са политически. Около тази теза се обединиха експерти, които участваха в дискусия за макроикономическата стабилност, организирана от Институт "Отворено общество".

Икономиката се развива добре, частният сектор дърпа напред, въпросът е може ли държавата и политиците да съсипят всичко това, и отговорът е "да", каза Георги Ангелов, старши икономист в "Отворено общество". Според него това може да стане, ако се влошат дълговите показатели и се стигне до дефицит държавният бюджет, ако държавата започне да харчи много повече, отколкото приходи събира. 

Лъчезар Богданов от “Индъстри уоч” смята, че пречка пред по-бързия ръст на българската икономика е правителствената политика за изплащане на външния дълг и заделянето на резерви. В дългосрочен план при липсата на реформи най-големият проблем ще бъде емиграцията, заяви Богданов.

“В дългосрочен план, ако България е лошо място за живеене, хората и особено читавите хора ще се махнат. А махнат ли се читавите хора, никакви инвестиции във физически капитал не могат да компенсират липсите на човешки капитал, на иновации, на творчество, на талант и желание за работа”.

Според прогноза на “Индъстри уоч”, разпространена в неделя, фискалният излишък в страната ще остане значителен. Очаква се за 2007 г. да бъде 3.7% от Брутния вътрешен продукт (БВП), при силно преизпълнение на бюджетните приходи, за което допринесе намалението на данъчните и осигурителни ставки. Проучването на “Индъстри уоч” е базирано на проучване сред водещи български икономисти.

На база на наличните данни до средата на 2007 г. се увеличава оптимизмът за ръста на БВП, предвиждан да бъде 6.4% за годината, както и за запазване на икономическия растеж през следващата година. Това е прогноза, която се различава от опасенията за “прегряване” на икономиката. Въпреки че се очаква по-бърза инфлацията на потребителските цени, в доклада се посочва, че няма наличен риск пред паричната и финансовата стабилност в страната.

В доклада се посочва, че нито една от водещите политически сили не е изразила намерение за премахване на валутния борд. Очаква се увеличаване на дефицита по текущата сметка на платежния баланс в синхрон с увеличаването на притока на капитали в икономиката. Общите инвестиции – местни и чужди се очаква да растат с над 23% в реално изражение тази година. През 2008 г. очакваният ръст на инвестициите е в диапазона 15-22 процента.

На дискусията за макроикономическата стабилност експертите подчертаха необходимостта от реформи в проблемните сектори като образование, здравеопазване, администрация, армия и др. 

Георги Ангелов обобщи, че публичният сектор като цяло е неефективен, а заетите в него нямат желание за реформи, какъвто е случаят със стачкуващите учители.

Георги Ганев от “Българската макроикономическа асоциация” подчерта, че в момента има рекордно високо ниво на реалните доходи в България. Този показател вече надхвърля параметрите от 1989 г.

Като проблемен показател той посочи инфлацията, която по данни от септември е втората най-висока инфлация в рамките на ЕС, спрямо същия месец на предходната година, и третата най-висока инфлация, измерена като средногодишна.

Георги Ганев обърна внимание, че от няколко години насам съотношението риск-възвръщаемост в България е много по-привлекателно отколкото средно в останалия свят. Това може да се влоши при “внезапен стоп” – ако настъпи паника и всеки да започне да се изтегля от страната поради непредсказуемост. Ако това стане, може да се получи психоза, която да окаже натиск върху българската валута. Ганев посочи, че става въпрос за потенциална опасност и въпросът е доколко това може да се посрещне от буфера, изразяващ се в 22-23 млрд. лв. валутен резерв, което е 40 на сто от БВП.

Според Ганев финансовата стабилност няма да се срине, ако учителските заплати бъдат удвоени, но има риск, ако последва удвояване на всички заплати в публичния сектор. Той припомни, че това се е случило в Унгария, което е предизвикало загуба на конкурентоспособност, натиск върху цените нагоре, изтичане на инвестиции, намален приток на валута, отрицателен общ платежен баланс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Баранов
    #48

    Благодарим на родните политици и икономисти , дето познаха Прехода към демокрация и за всичкото му време , до последно прекарват народа си ...

  2. АЛФ
    #47

    ЕДРИЯТ БИЗНЕСЪТ В БЪЛГАРИЯ Е ОЛИГАРХИЧЕН.СРЕДЕН БИЗНЕС НЯМА,А ДРЕБНИЯ НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАРЕЧЕ БИЗНЕС.РЪСТЪТ СЕ ДЪЛЖИ НА ИНФЛАЦИЯТА И НИСКИТЕ ДОХОДИ.ТОВА СА ФАЛШИВИ ПОКАЗАТЕЛИ.ЛИПСВА РЕАЛНА КОНКУРЕНЦИЯ И ТЕХНОЛОГИЧНО ОБНОВЯВАНЕ.ПАЗАРЪТ НА ТРУДА Е ПАРТИИНО-РОДНИННСКИ.АДМИНИСТРАЦИЯТА Е ПЪЛНА С БЕЗДАРНИ ,НО АЛЧНИ ПАРТИИНИ ФУНКЦИОНЕРИ.ЩАТЪТ Е В ПЪТИ РАЗДУТ.КОНТРОЛЪТ НА СЛУЖБИТЕ е 100%.ДЕМОКРАЦИЯТА НЯКЪДЕ В БЪДЕЩЕТО.МЕДИИТЕ ПРОМИВАТ МОЗЪЦИТЕ НА И БЕЗ ТУЙ ЗАТЪПЕЛИЯ НАРОД.и.т.н.

  3. Fireball
    #46

    Аз не разбрах, кои са политическите рискове от статията. Сигурно, че доМарксовият капитализъм ще бъде заменен с реална пазарна икономика, което ще изисква подмяна на цялата политическа класа!

  4. АЛФ
    #45

    САМО ИКОНОМИЧЕСКИ ПРИЧИНИ ПОРАЖДАТ ПОЛИТИЧВСКИ РИСКОВЕ.И ТОВА Е ОЩЕ ПО-ВЯРНО В БЪЛГАРИЯ,КЪДЕТО ПОЛИТИЧЕСКАТА СИСТЕМА Е ЕДНОПАРТИИНА ,СИЛНО ПОВЛИЯНА ОТ ВИНШНИ ИНТЕРЕСИ.ТЕПЪРВА ЩЕ СЕ КОНСУМИРАТ ПОСЛЕДСТВИЯТА НА ОЛИГАРХИЧНИЯ БИЗНЕС.НАЦИОНАЛНИТЕ МЕДИИ СЛУЖАТ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО,КАКТО ПО ТАТОВО ВРЕМЕ.ДЕМОКРАЦИЯТА Е НЯКЪДЕ В БЪДЕЩЕТО.ВСЕ ПОВЕЧЕ БЪЛГАРИ НАМИРАТ ДЕМОКРАЦИЯТА ВИН ОТ БЪЛГАРИЯ

  5. АЛФ
    #44

    ПРОСПЕРИТЕТ РАБОТЯТ БЪЛГАРИТЕ С НАЙ-НИСКИ ЗАПЛАТИ?

  6. beekeeper
    #43

    Много точно смалко думи. За съжаление истина

  7. АЛФ
    #42

    ПРОСПЕРИТЕТ БЪЛГАРИТЕ СИ ПРОДАВАТ ИМОТИТЕ.?ЗА ЧИИ ИКОНОМИЧЕСКИ ПРОСПЕРИТЕТ БЪЛГАРИТЕ ЖИВЕЯТ НА КРЕДИТ?

  8. АЛФ
    #41

    ЧЕНГЕТАТА.ЗА НОРМАЛНИТЕ ВЪВ ФОРУМА ВСИЧКО Е ЯСНО.до нови срещи

  9. beekeeper
    #40

    За икономическите интереси на върхушката Р.Овч. , Кобурга ,Гоце че и Станишев е намазал. Преди няколко месеца той настоя да не се проверява магистрала Тракия , а да се строи. Добре , че ЕС обърна внимание. Да видим какво ще стане. !7 коли за минута!!!!?????, 5 милиона за километър , а българският подизпълнител я строи за 1 милион за километър. Португалската фирма построила 110 км , а получава таксата за цялата магистрала - 340 км; Без търг!!!

  10. U4enik
    #39

    "доМарксовият капитализъм ще бъде заменен с реална пазарна икономика," Ta kak 6te stane tova? Kato se smeni trojnata koalizija s GERB li? Ili s ATAKA? Pfuuuuuu! Izpolzvat naivnite "u4iteli" za da se smenjat sami sus sebe si, pod "naroden natisk"! Kakto vinagi uspe6no sa go pravili do sega! Kato sme politi4eski zle, njama kak da ne sme zle i ikonomi4eski- govorja za naroda.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.