Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплашва ни 777 хил. евро глоба заради забавен закон за СО2-складовете

7 коментара
Заплашва ни 777 хил. евро глоба заради забавен закон за СО2-складовете

Европейската комисия е стартирала наказателна процедура срещу България заради това, че е забавила приемането на Закон за съхранение на въглероден двуокис в земните недра, стана ясно на заседание на парламентарната комисия по европейски въпроси в сряда.

Срокът за въвеждане на изискванията на евродиректива 31 от 2009 г. относно съхранението на въглероден диоксид в геоложки формации е изтекъл на 25 юни, съобщи пред комисията Диана Янева от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Ако ЕК не приеме аргументите на България за забавянето на закона, страната ни ще бъде санкционирана еднократно със сумата от 777 хил. евро, каза тя.

Проектът на закон за съхранение на СО2 в земните недра бе приет от Министерски съвет в края на септември, а в сряда бе гласуван от парламентарната комисия по европейски въпроси. Той регламентира изграждането на подземни хранилища за въглеродните емисии, изхвърляни от топлоелектрическите централи, механизма за вкарване на вредните газове в този вид складове, управлението на съоръженията и таксите, които ще се заплащат за ползването им.

Построяването на такива складове трябва да намали изхвърлянето на вредните емисии във въздуха и съответно да спести на бизнеса средства за закупуване на права за замърсяване на атмосферата с парникови газове в периода 2013-2020 г.

Предстои разглеждането на проектозакона в комисиите по околна среда и икономически въпроси.

По думите на Янева забавянето на изготвянето на специфичното законодателство е по вина на министерствата, които си прехвърляли отговорността за изработката на закона. Тя смята, че това било ангажимент на Министерство на околната среда и водите, но от ведомството на Нона Караджова заявили, че става въпрос за геология и не им е в компетенциите. В крайна сметка законът бе изготвен и внесен за одобрение в Министерския съвет от икономическото министерство.

Искра Михайлова (ДПС), председател на комисията по екология, заяви, че в закона има много неизяснени въпроси, включително на какви територии могат да се изграждат подземни складове за СО2 – ще има ли забрана за НАТУРА – зони и т.н.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Ха сега колко са хитри.Като изкараме шистовия газ,ще ги запълним сондажите с СО2.Само,че момчетата от Щатите много добре го обясняват.Да отравяш на инат
    2011.11.04 Няма коментари

    Дезинформацията за шистовия газ е опит за „заравяне на главата в пясъка“ пред явна опасност ( Петър Кърджилов, е-vestnik.bg)

    “Рисковете съществено се различават от богатството. Човек може да притежава богатство, но може само да бъде засегнат от рискове.” Ако българският премиер съзнаваше сериозността на тази теза на Улрих

  2. Анонимен
    #6

    най напреднали са в Норвегия , те инжектират СО2 в земните недра ,ама в изтощени газови полета или в полета от които добиват нефт или газ с помощта на СО2 увеличават добива от там. на малко по-голяма дълбочина инжектират СО2 и по този начин той избутва по-горните залежи като се увеличава междупластовото налягане и по-този начин намаляват разходите по добива

  3. Анонимен
    #5

    пилотен проект има в германия ШЕЦ "шварце пумпе" и полша една нова 210 МВт. централа и двата проекта са финансирани по плана за възстановяване на ЕС. наште що бързат не мога да разбера,досега регламента беше доброволен а и няма централа в България която да има технология за улавяне на СО2 тепърва ще разработва и поевтиняват. Не и направено подробно геоложко проучване къде може в БГ да се съхранява С02. Отделно тодзи закон се бие с другия закон за подземните богатства ,в който е казано че не може в земните недра да се инжекитират (вкарват)(ства въпрос от 800 - 2500метра)под акюфери(солен пласт вода) замърсители.

  4. Анонимен
    #4

    Направих си труда да потърся в Google, нещо за съществуващи някъде по света такива инсталации. Нищо не можах да намеря. Може би Големите от ЕС искат да ни набутат с пилотен проект, който да изпробват тука. Никой не споменава за възможни неблагоприятни последствия. Интересно ми е дали другите наши комшии Гърция и Румъния са приели такъв закон.

  5. Анонимен
    #3

    СПОКО, ще ги плати БОКО !!!!!! Той плаща всичко, нали ??? С нашите пари..... ПП. Също ще плащаме и за забавения закон за Отпадъците !!!!!!!!!!!!!!!!! Наоли ГЕРБ го оттегли, след като цигани и металисти протестираха !!!!!

  6. Анонимен
    #2

    СПНОКО, ще ги плати БОКО !!!!!! Той плаща всичко, нали ??? С нашите пари.....

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.