Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплашва ни евросанкция заради забраната за ВЕИ-проекти върху ниви

27 коментара
Заплашва ни евросанкция заради забраната за ВЕИ-проекти върху ниви

Учредена в понеделник Българска ветроенергийна асоциация предупреди българското правителство, че рискува срещу него да бъде образувана наказателна процедура от Европейската комисия заради приетите миналата седмица ограничения за проектите за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) върху земеделски земи до ІV категория.

Народното събрание одобри на първо четене промени в Закона за опазване на земеделските земи, които забраняват ВЕИ- проекти върху 28% от територията на страната и срещу които има сериозни възражения с различни аргументи.

Според асоциацията от десетилетия опитът на други европейски държави доказва, че ВЕИ-проектите не застрашават земеделието, но две перки създават едно работно място и с ограничението ще бъдат унищожени работни места, а доходи от наем за собствениците на ниви и инвестиции ще бъдат загубени.

“Този законопроект е в полза единствено на големи индустриализирани, масови производители. Той пречи на приходите на дребните земеделски производители и местни собственици на земя. Той застрашава съществуващи работни места в селското стопанство и бъдещи работни места в сектора на възобновяемата енергия“ посочват от организацията.

Според нея законопроектът изолира възобновяемата енергия, въпреки че други видове строителство – например за селища, пътища, бензиностанции и др, и промяната на предназначението на нивите за тези цели биха имали подобен ефект върху земеделските земи.

Само 0.017% от земите са засегнати от възобновяема енергия, докато в момента значително много повече ниви остават неизползваеми, посочват от Българска ветроенергийна асоциация .

“Законопроектът носи риск от загуби за държавата от стотици милиони всяка година“, допълват от организацията. Те изчисляват, че за всеки процент енергия от възобновяеми източници под евроцелите на страната ни, от 2011 г. годишно може на България да ѝ се наложи да плаща 200-300 млн. евро, за да си закупува квоти за покриване на недостига.

“Законопроектът е необоснован. Той създава огромни финансови рискове за бюджета. Излага на риск държавния бюджет, за да се защитят определени интереси на няколко масови производители“, се посочва още в разпространеното в понеделник становище.

Българската ветроенергийна асоциация е основана от 20 водещи фирми за вятърна енергия в България и Европа. Сред създателите ѝ са производителите на турбини “Вестас“ и “Енеркон“, фирмата “ГеоПауър“, която заедно с американската AES разработи най-големия вятърен парк у нас край Каварна, и Енертраг, един от най-големите производители на вятърна енергия в света.

Председател на Надзорния съвет на организацията е Кенет Лефковиц, ръководител на работната група за възобновяема енергия към Американската търговска камара в България и управляващ съдружник в Ню Юръп Корпорит Адвайзъри. Изпълнителен директор е Себастиан Ньотликс

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. коментатор
    #30

    значи организация, в която се включват някои гиганти в бизнеса, имащи сериозни инвестиции в България, се оплакват, че се защитават интереси на "масови производители" ??? ъъъъ???

  2. 1
    #29

    както прави Холандия. Ама Станишев е виновен че е започвал да купува зелената енергия 20 пъти по-скъпо от нормалната.

  3. Prozorliv
    #28

    Kakvo togava iskat kostovashkite zombita? Peshterni ogniove moje bi, za da mogat da skachat okolo tiah!

  4. Иван
    #27

    Сълзите и воплите не за възможните загуби на България, а за печалбите на тези "инвеститори". Ако беше свобеден пазара, да заповядат, а те искат да продават по установени от ДКЕВР цени без никакво ограничение. Има просто решение - има нужда от нови 1000 MWh за 2011 прави се общаствена поръчка, кой ще ги произведа на най-ниска цена. Защото събираните пари за "зелена" енергия са си чист вид акциз! А за пари от акциз ползването на обществена поръчка е задължитилно.

  5. Рони
    #26

    енергия и пари на вятъра!Системата с ВЕИ е НАГЛА КРАЖБА!Защо да плащам за една стока 40 пъти по висока цена? Кой си пълни гушата с този пладнешки ГРАБЕЖ???Аман от "загрижени" разбойници!

  6. Дядо
    #25

    У почти всеки от нас - "той не умира"Всички традиционно стискаме палци за реколтата. Всички мислим за "хляба на народа". Всички искаме да сме "енергиен център на Балканите", което не е съвсем по темата, но говори все за устойчивите внушения на Партията на злото.Все в това направление стои и въпросът за земята (отдавна унищожена междувпрочем от Партията на злото в "национални" индустриални обекти, като КЦМ до Пловдив, например. Или АТЗ до Стара Загора. Или за АЕЦ "Белене". Или... може би дори хиляда

  7. Еколог
    #24

    ВЕИ проектите не пречат на земеделието. Този закон е пълна глупост.

  8. Балканец
    #23

    Много хубаво число.Помня времето когато петролът беше 2 щ.д. барела,сега е 80.Точно 40 пъти!Вятърът и тогава и след 40000 години все нищо няма да струва.Не говори за пари-парите са хартия-можеш да ги спечелиш,можеш и да ги изгориш.Техниката(като съоръжения),ами да я развиват.Разбира се,че трябва да се вземат правилните решения за разполагане на ветрогенераторите,но това да бъде въпрос на обсъждане-не на отрицание.

  9. Петър
    #21

    и по-точно, вятърни генератори се изграждат там, където има вятър. Елементарно. Дали ветровитите земи са земеделски, скалисти или пустеещи няма никакво значение. Перките не пречат на земеделието. Нито при изграждането им е необходима голяма голяма площ. Нищо не пречи на едно ветровито поле да се изградят ветрогенератори, а земята пак да се обработва. Така собственикът на земята, освен дохода от земеделие, ще получава и наем от електропроизводителя.

  10. Перпетуммобилист
    #20

    Също и микро ВЕИ на всяка врата, както е описано в 12-те стола на Илф и Петров. И ще се превърнем в земен рай.Освен това във всяка градина пенсионерите задължително да духат малки ВЕИ, ако искат да им се позволи да седят по пейките.А през това време умните държави, каквито са САЩ, Русия, Китай, Франция, Финландия, Турция, Румъния и др. ще наблягат на АЕЦ-ове.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.