Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплатата на тримата първи в държавата по 8000 лева след изборите

Министри, кметове и областни управители ще взимат двойно по-малко

142 коментара
Владислав Горанов и Бойко Борисов по време на заседание на правителството, сн.БГНЕС

Заплатата на президента, председателя на Народното събрание и премиера ще е 8000 лв. Това е записано в проекта на нов закон за заплащането на висшите държавни длъжности, писан в Министерството на финансите, съобщи в.”Преса”.

Зам.-министърът на финансите Владислав Горанов е съобщил, че законопроекта скоро ще бъде внесе в парламента, но ще влезе в сила от 1 август, след парламентарните избори.

Вицепрезидентът и вицепремиерите ще взимат по 6000 лв. Министри, кметове и областни управители ще получават сходни заплати от по 4000 лв. За кметовете на по-малките общини най-ниската сума ще е 3000 лв.

В момента най-висока е заплатата на президента – 4392 лв. Държавният глава получава две депутатски заплати. Премиерът се подписва срещу 3403 лв. Същото възнаграждение получава и председателя на Народното събрание. Заплатите на министрите са под 2854 лв.

Владислав Горанов признава, че законопроектът е готов отдавна, но не е внасян, за да не си помислят хората, че в условия на криза политическата власт си решава проблема с доходите, посочва “Преса”. Изданието пише, че коментарът на премиера Бойко Борисов пред министрите бил “нали сме с кауза”, затова законопроектът скоро щял да бъде внесен.

Всички равнис по моята заплата, нареди премиерът Бойко Борисов още през 2011 г., когато представяше новия шеф на комисията Кушлев. На заседание на правителството през ноември 2011 г. премиерът пък се оплака, че взима едва 1500 евро, а носи цялата отговорност. “Смешно е да поемам цялата отговорност в държавата и то срещу 1500 евро на месец”. Борисов обясни тогава, че на колегите му от Европейския съюз заплатите са по 250 000 евро, а неговата е най- ниската.

Поводът за коментара на Борисов беше искането на министъра на еврофондовете Томислав Дончев да се вдигнат заплатите на служителите работещи с европейски средства за да няма корупция. Министърът на финансите Симеон Дянков обаче категорично беше против такова увеличение да има само за една категория чиновници.

 

Година по-късно финансовият министър е на мнение, че разговори за по-високи доходи може да започнат през февруари – март. Това обяви Дянков на 9 януари 2013 г. по Нова телевизия.


Той каза, че финансовата 2012 г. е завършила по-добре от очакваното и това ще позволи увеличение на доходите в някои сфери, но все още е рано да се каже в кои точни. За 2013 година финансовият министър очаква да има и намаление на безработицата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

142 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #142

    Какви ще им бъдат заплатите зависи от изборите, а резултатите от изборите зависят от нас. Народе?

  2. Анонимен
    #141

    С оглед на случващотосе в момента в държавата,с какво са заслужили настоящите заплати.Да неговориме за повече.

  3. Анонимен
    #140

    Горанов да каже как точно е изчислил тази сума.Когато се заговори за увеличение на доходите обикновено се казва,че те ще се увеличат, когато работим повече. В вито една държава-членка на ЕС не се работи повече и при по - лоши условия и не се плаща за труда по - малко, отколкото в България. А за пенсиите да не говорим.

  4. Анонимен
    #139

    .... и пропорционално увеличение на пенсиите и майчинските.

  5. Анонимен
    #138

    А в същото време тези наглеци слагат таван на пенсиите

  6. Анонимен
    #137

    Трябва да им се дигнат заплатите на хората. И те семейства имат. Разни шефове и членове на комисии вземат по 9000 лева без бонуси, а с бонуси стават поне двойно. Да не говорим за банковите служители, там цифрите са по умопомрачителни. Тоя Хампарцумян колко мислите зе получава???

  7. Анонимен
    #136

    http://theuglydance.com/?v=pmziilcbad ENJOY :DDD

  8. Анонимен
    #135

    При соца имаше дебати по въпроса да се увеличат ли заплатите на барманите и сервитьорите,за да не крадат/едната теза/, и другата,че няма смисъл ,защото те така и така пак ще си крадат.

  9. Анонимен
    #134

    ненаситни ,крадлижи,на нас дажат 5 лж,ужеличение,а за тиах са хилиадите,как не ги е срам глажорезите мразиат народа си,които ги е избрал

  10. Анонимен
    #133

    Защо да не взимат добри пари в администрацията? С по-добрите пари, би трябвало и нивото на профисионализъм да се вдигне. Би трябвало да се намерят по-кадърни хора, които в момента са в частни фирми или в чужбина. Би трябвало.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.