Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплатите на депутатите пак разбуниха духовете в парламента

36 коментара
Заплатите на депутатите пак разбуниха духовете в парламента

Предвиденото увеличение с 21 млн. лв. на бюджета на Народното събрание (НС) за следващата година разбуни духовете в парламента в сряда. Тази година с поправката на конституцията депутатите за пръв път могат да определят средствата за разходите на НС, както и възнагражденията си.

За идната година издръжката на парламента ще възлиза на 55.9 млн. лв., е записано в проектобюджета, а през 2007 г. те бяха 34.3 млн. лв. Предвидени са 20 млн. лв. за заплати на народните представители и възнаграждения за апарата от служители за 2008 г., като тази година те възлизаха на 13.8 млн. лв.

Управляващото мнозинство бе предпазливо в коментарите си по бъдещия бюджет, а от опозицията обявиха, че няма да си гласуват по-високи заплати.      

Депутати от левицата, които не се бяха запознали конкретно с разчетите по проектобюджета, коментираха пред Mediapool, че увеличението на парите с 21 млн. лв. за догодина, вероятно ще отиде за преместването на депутатите в бившия партиен дом. “Не може да се работи така, нямаме кабинети, всичките ни книжа непрекъснато са разпилени някъде”, обясни социалист. По повод повишаването на заплатите той коментира, че формулата е приета отдавна – три средни работни заплати за  работещите в обществения сектор и след като тази година има скок там, то и на народните представители ще има повишение, но неголямо.

"Смятам, че до голяма степен така представени, очакваните завишения на бюджета на Народното събрание, са силно преувеличени. Нека първо да видим какво представлява самият бюджет и тогава да си правим изводите", коментира пред журналисти Атанас Мерджанов от БСП.  Запитан дали това означава, че са силно завишени и стойностите, с които се предвижда увеличение на заплатите на народните представители, и дали Коалиция за България ще ги подкрепи, той посочи, че въпросът все още не е разискван в групата.

По думите му общественото мнение е много чувствително, за да се говори за увеличение на депутатските заплати в този момент и по тази причина е "пресилено и доста рано да се твърди какъв ще бъде бюджетът на парламента за следващата година".

Мерджанов каза, че заплатите на депутатите в България са най-ниските спрямо тези на колегите им в страните от ЕС. Запитан дали на фона на полупразната пленарна зала депутатите имат основание да искат увеличение на заплатите си, Мерджанов отговори: "Така поставен въпросът, е риторичен, но това, което се представя в медиите, не е окончателно. Предстоят тепърва дискусии".

По повод евентуално купуване на нови автомобили на НС и дали те са нужни, червеният депутат каза, че не знае дали е нужна нова бройка на автомобилите, но във всички случаи автомобилният парк трябва да бъде достатъчно сигурен и надежден.

Жълтата депутатка Мариана Костадинова коментира, че одобрява увеличаването на заплатите на народните представители. “Заплатата на един депутат се оказва по-ниска от кметската и от тази на председателя на един Общински съвет. Не, че имам нещо против тези длъжности, но ми се струва, че тук изпадаме в един евтин популизъм и даваме възможности да има шеги около депутатите, и за кюфтета, и за какво ли не”, обясни Костадинова. Тя допълни, че заплатата на един депутат у нас не е толкова висока в сравнение с други европейски държави и всеки може да провери това.

“Самият бюджет е едно чекмедже с двойно дъно. Една черна кутия, в която, за съжаление, може би, и самият финансов министър не може да се оправи”, коментира Евгени Чачев от ДСБ.

Единственото, което е необходимо ясно на българското НС, е смяна на сградата, която да гарантира невъзможност за гласуване с чужди карти. Надявам се да не се окаже една много лоша практика да се одобряват огромни суми в бюджетите и да не е ясно за какво се харчат до последния момент, коментира Мартин Димитров (ОДС).

По думите му буди недоумение фактът, че има нарастване на разходите на парламента, което не е обосновано с конкретни идеи за тези разходи.

По отношение на възнагражденията на народните представители Димитров заяви, че техният размер е записан в парламентарния правилник и зависи от заплатите в бюджетния сектор. “Ако заплатите в бюджетния сектор растат спрямо процента на инфлацията, то тогава трябва да се увеличават и заплатите в Народното събрание”, обясни синият депутат.

Все пак той посочи, че големият проблем в случая е, че парламентът няма изграден експертен екип. “Това с какви коли ще се возят народните представители, е второстепенен въпрос. Както се казва - по-добре да няма коли за парламента, отколкото да се променя един закон 5-6 пъти заради липсата на експерти”, смята Мартин Димитров.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бедняк
    #37

    Да почетем от класиците - гениалният Алеко Константинов го е казал отдавна така, цитат: "...Звънецът възвести пробужданего на големеца. След половина час, когато слугата му внесе чай, гавазинът, последван от дяда Петка, почна да възлиза по стълбите, като кроеше в главата си план как да устрои срещата, за да излезе по-ефектен сюрприз... И реши да почука на вратата и да въведе бащата без предварителен доклад. И наистина почука, отвори вратата и бутна дядо Христо в стаята... - Баща ви, ваше високоблагородие!

  2. Bezkompromisen
    #36

    ВСЕ ПАК СТАВА ДУМА ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ НА ЗАПЛАТИТЕ НА "ЛЮБИМАТА ПАРТИЯ"...ХАХАХАХАНАКАЗАНИЕТО ЗА БЪЛГАРСКИЯ НАРОД ПРОДЪЛЖАВА!

  3. Иво
    #35

    "За идната година издръжката на парламента ще възлиза на 55.9 млн. лв."Та това е над 153 000 лева на ден!?!?Техните заплати били най-ниските сравнено с депутатите от другите европейски страни!!! Абе засрамете се бе! Изглежда, че никога няма да се върна в България, за съжаление! :(

  4. ЛИЛИ
    #34

    Половината от народните,както знаете са агенти и доностници на ДС и КГБ и имат нахалството да искат още по-голями заплати. Защо? Защото ние българите не ги изритахме от топлите им местенца...Но както знаете"рибата се умирисва откъм главата.Президента ни е агент и доностник и първа свирка на Путин и подчинените му надолу в ерархията са същите.До кога ще ги търпим тези комунистически гадове???Срам за България с такива изроди.Представяте ли си тези корумпирани изчадия да ни спретват законите!

  5. go6o
    #33

    i nagli bre.ma 3a 3adaljitelnoto glasuvane ne3naq trqbva li referendum,no 3a broikata na te3i mi3ernici v parlamenta trqbva,i be3 tova 3alata im pra3na.a men v sujbata me debnat,3akasnqvam li s 5 minuti-pfuu

  6. ленка
    #32

    За народа нови данъци , а за депутатите високи заплатИ!!!!! ТОВА Е В БЪЛГАРИЯ И ЗА ТОВА ПОЛОВИН БГ Е ЗАД ГРАНИЦА!!!!

  7. cherna kutiq
    #31

    Kak taka biudgetyt ste e cherna kutiq? Biudjetyt trqbva da e maximlano prozrachen i dostypen za obstestvoto. Oste pove4e ne samo biudjeta a i vsichki aktivi i pasivi na dyrjavata trqbva da se obqvqvat periodichno (moje be ne vsqka godina). terminyt cherna kiutiq se izpolzva v politicheskite nauki kato metafora, opisvasta procesa na dogovarqne i pravene na politika. Negovata upotreba za harakterizirane na biudjeta e seriozen signal za lipsa na prozrachnost, demokratichnost i otgovornost pred obstestvoto kakvo se sluchva s negovite sredstva. Tova otnoshenie kym biudjeta ne moje da se tolerira v strana s valuten bord, oste pove4e chlen na klub ot democratichni dyrjavi.

  8. кика
    #30

    Ами след такава приватизация откъде да се пълни бюджетът, ами от данъци, то другото пълни ве4е не бюджета, а разни джобове. Ама така става в цяла европа, де. Сега съм в Белгия и виждам 4е и тук става съвсем същото, нищо, 4е никога не е имало комунизъм. Просто едрият бизнес си приватизира вси4ки пе4еливши сектори, резултатът е 4е се вдигат цените на вси4ко, намалява покупателната способност и растат данъците, за да се пълни бюджета отнякъде. Хм...

  9. борето
    #29

    Още не са заглъхнали звънците под прозорците на МС и отново Гинес!Този път депутатите искат увеличение на заплатите!С 40%!Малко са им 1500-3000 лв.Унизително било в сравнение с европейските им колеги!А какъв труд кипи в Парламента - от сряда до...четнъртък - в околните барове, кафенета, ресторанти, лоби-клубове, където си осигуряват още толкова Х 10!Погледнете им данъчните декларации - ситни, дребни като камилчета!!!Управниците заделиха 4,5 милиарда лева за техни си черни дни и са прави - идва нов видов ден и той няма да е много далеч!Ще поискаме отчет за всеки лев и сурови наказания за арогантността и цинизма на самозабравилата се върхушка!1990-та, но този път завинаги!!!

  10. no passaran!
    #28

    Българските учени също получават много по-малко от колегите си в чужбина, и изпадат непрекъснато в неловки ситуации при общуване с тях. Ако някому трубва да се подкрепи самочувствието, то това са учените, които ни представят пред света. Нито лев повече от три средни заплати за алчната парламентарна измет!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.