Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплатите на шефовете в публичните дружества ще бъдат огласявани

5 коментара
Заплатите на шефовете в публичните дружества ще бъдат огласявани

Възнагражденията на ръководителите на публичните дружества и на небанковите финансови институции (инвестиционни посредници, застрахователи, пенсионни и осигурителни фондове, управляващи дружества) ще бъдат оповестявани, така че да стават достояние както на акционерите на дружествата, така и на обществеността. Това предвиждат проектопромени в Закона за публично предлагане на ценни книжа, които бяха изготвени от Комисията за финансов надзор и дадени за съгласуване от Министерството на финансите.

Според проекта трябва да бъдат оповестявани пълните възнаграждения, включващи заплати, възнаграждения по допълнителни договори, бонуси, кредити от същата или дъщерна институция и др., както и начините на формирането им.

На публичност подлежат заплащанията на управителите, директорите, зам.-директорите, ръководителите на клонове, началниците на направления или производство.

В момента публичните дружества, регистрирани на Българската фондова борса, са около 300, включително пет банки - СИБанк, Корпоративна търговска банка, ЦКБ, Първа инвестиционна банка, Българо-американската кредитна банка. Няколкостотин са застрахователните и пенсионните дружества, инвестиционните посредници и управляващите дружества заедно с всичките им клонове в страната.

В сега действащата уредба на оповестяване подлежат само възнагражденията на членовете на директорските бордове и на управителните и на надзорните съвети. Те се определят от Общото събрание на акционерите.

Промените в закона в частта за публичността на заплатите са вследствие от три препоръки на ЕС, според които възнагражденията на ръководните кадри в изброения тип дружества трябва да са обвързани с финансовото състояние и перспективите пред дружеството, а бонусите да се изплащат само при изпълнение на предварително определени критерии за резултатите от дейността. Затова в проектозакона са посочени и механизми за връщане на бонуси, когато те са били изплатени въз основа на резултати, оказали се впоследствие неверни.

Препоръките на ЕС бяха отправени, след като банкови и застрахователни гиганти бяха спасявани през 2008 и 2009 г. от фалит с огромни държавни инжекции, а в същото време се оказа, че мениджърите им имат да получават по договор крупни възнаграждения с милионни годишни бонуси. Това предизвика възмущението на акционерите и обществеността и породи възраженията, че не е ясно на какви принципи се определя заплащането на висшия ръководен апарат в тези дружества, щом то не е обвързано със състоянието им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. z
    #6

    Ами нали всички ние, пушачите им ги изкарваме!Лошо няма!

  2. Тараторчо
    #5

    първо качете на сайтовете заплатите в държавната администрация, в агенциите и всички звена, които цицат от бюджета - също основни заплати, бонуси, надбавки, премии и т.н. Да видим кой ще се срамува.

  3. Една българка
    #3

    Очаквам с нетърпение да видя каква заплата получава този директор. В Цигарена фабрика Благоевград работниците със средно образование получават колкото депутатите и по една месечна заплата на всяко тримесечие допълнително. Към тези суми се добавят по два пакета цигари дневно, плюс пари за храна. За времето в платен отпуск получават и по една заплата за да почиват добре от тежката работа.И това ако не е комунизъм !!!!

  4. доцент
    #2

    Мярката е много хубава . Не може ръководители на държавни структури да получават заплати повече от тази на премиера. Но защо това не се отнася и за ректорите на държавните университети.Те са държавни публични организцации и за тях следва да важат същите ограничения. Да се включат и в промените на обсъждания закон.

  5. Факт
    #1

    Особено в ТУ-София.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.