Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започна монтажът на международния термоядрен реактор във Франция

3 коментара
Започна монтажът на международния термоядрен реактор във Франция

Официална онлайн церемония даде във вторник старта на монтажа на международния термоядрен експериментален реактор ИТЕР в южния френски район Сен Пол ле Дюранс, в близост до изследователския център Кадараш, който участва в проекта. Плановете са през 2025 г. да завърши работата по изграждането на мощността, която ще произвежда електроенергия по начин, повтарящ слънчевия термоядрен синтез.

"След много години на подготовка и огромни усилия от страна на всички участници в проекта, днес сме готови да започнем да сглобяваме токамака. Неотдавна получихме ключови компоненти за ИТЕР, благодарение на което ще можем да започнем да сглобяваме реактора като паралелно продължаваме научните и инженерно-конструкторските дейности. Другите компоненти на установката ще пристигнат на площадката в следващите две години", заяви при старта на монтажа Бернар Биго, ръководител на проекта, в който участват държавите членки на ЕС, Русия, САЩ, Индия, Китай, Южна Корея и Япония.

ИТЕР (ITER, International Thermonuclear Experimental Reactor, чиято абревиатура също така означава "път" на латински) е базиран на концепцията за токамак. Това е руска научна разработка, която използва магнитно поле за удържане на гореща плазма в т.нар. "торус" (въртящ се триизмерен кръг). В основата на горивото за реактора, който ще работи на принципа на синтеза, са морска вода и литий.

Най-големият международен проект цели да постигне и възпроизведе термоядрената енергия на слънцето. Това е научен мегапроект, който възнамерява да покаже, че е възможно да се контролира термоядрен синтез в индустриален мащаб. Изграждането на ИТЕР може да осигури на човечеството надежден източник на енергия, ефективен в продължение на милиони години. Сглобяването и монтажът на токамака е изключително важно събитие за световната наука.

"Фактът, че САЩ, Русия, Китай, Япония, Европа, Индия и Корея привличат най-добрите си учени и експертиза в полза на обща кауза, е доказателство, че това, което сближава хората и народите, е много по-силно от това, което ги разединява", заяви в дистанционната си реч френският президент Еманюел Макрон.

Приветствие от президента на Руската федерация Владимир Путин беше прочетено от Алексей Лихачов, генерален директор на руската корпорация "Росатом", чиято технология е токамакът.

"ИТЕР, който се превърна в най-големия международен научно-технически проект, е ярък пример за ефективно и взаимноизгодно многостранно сътрудничество. Както е известно, Русия е една от страните основателки на тази инициатива, призвана да даде важен принос за гарантиране на енергийната сигурност на човечеството и да играе активна роля в нейното реализиране" посочва в обръщението си Путин. "Днес проектът навлиза в решаващата фаза на своята реализация. Това ни дава основание да вярваме, че целите му ще бъдат постигнати в набелязаните срокове и в обозримо бъдеще ще можем да получим уникален по своята мощност и сигурност източник на енергия. Неговата експлоатация без съмнение ще допринесе за постигане на устойчиво икономическо развитие и повишаване на качеството на живот на милиони хора4, каза още руският президент.

"От 2007 г. това е най-големият научен проект в историята - както откъм сложност и разходи, така и от гледна точка на потенциалното му значение за човечеството. В много отношения, според резултатите от него, ще можем да преценим дали термоядрената мечта за неизчерпаем и безопасен източник на енергия ще се превърне в реалност на ХХІ век", коментира Виктор Илгисонис, член на Международния съвет на ИТЕР, директор на научно-техническите изследвания и разработки на "Росатом".

"Важно е, че въпреки ограниченията, причинени от епидемията от коронавирус, сглобяването и монтажните дейности започват по график. Сега основното предизвикателство за всички нас е да осигурим своевременен монтаж и сглобяване на инсталацията и да получим първата плазма до края на 2025 г. Това ще демонстрира съгласуваността на действията на всички участници в проекта и високата ефективност на международното сътрудничество", заяви шефът на "Росатом" Алексей Лихачов.

Идеята за изграждане на международен термоядрен реактор е от 1985 г. и е на Михаил Горбачов, който е подкрепен от президентите на САЩ Роналд Рейгън и Франция Франсоа Митеран.

Всяка страна участник в ИТЕР отговаря за производството и доставката на системите, които се е задължила да създаде в рамките на проекта.

Първоначално обявената му през 2006 г. стойност бе около 10 млрд. долара, от които 40 на сто се финансират от Европейския съюз, а станалите 60 процента са разпределени поравно между другите шест държави участнички в експеримента.

Плановете са през 2025 г. да бъде получена първата плазма за работата на реактора. В него непрекъснато ще бъде поддържана температура, която ще превишава с повече от 7.5 пъти вътрешната температура на Слънцето - 150 млн. градуса. Именно при такива условия изгарят изотопите на водорода, без да оставят радиоактивни отпадъци. В същото време с единица термоядрено гориво се изработва 10 млн. пъти повече енергия, в сравнение с изгарянето на органично гориво и 100 пъти повече в сравнение с разделянето на ядрата на урана в реакторите на АЕЦ.

Намеренията са ИТЕР да произвежда 500 МВ топлинна енергия и около 200 МВ електроенергия., съобщава ТАСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евлрги
    #3
    Отговор на коментар #1

    Бе просто не ви ли е срам??Поне живял ли си в Русия та да пишеш за нея?ТОКАМАК е съкращение и ако редакторите на статията си бяха направили труда щяха да го напишат с големи букви!!ТОКАМАК имаше още по времето на соца в СССР!!И в момента в Русия има изградено по модерно такова!!България снабдява цял свят с камериерки драги!!Над това трябва да се замислиш?

  2. dimitardi100
    #2

    Браво ! Успех !

  3. рептилиан
    #1

    Едно от най-великите постижения на инженерната и научна мисъл. След 20 години край на въглища, петрол, газ. Русия ще ни снабдява главно с камериерки и техните доставчици.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.