Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започна наливането на основите на АЕЦ "Аккую"

Путин обеща на Ердоган да отиде и за откриването на ядрената централа през 2023 г.

20 коментара
Реджеп Таип Ердоган и Владимир Путин

Президентите на Турция и Русия Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин се включиха чрез видеовръзка в церемонията по старта на наливането на бетона в основите на първата турска ядрена централа "Аккую" в провинция Мерсин, предадоха световните агенции във вторник.

Путин пристигна на двудневно посещение в Анкара, където предстоят разговори, посветени на ситуацията в Сирия, в които ще се включи и иранският президент Хасан Рохани.

Полагането на фундамента на АЕЦ "Аккую" бе определено от Ердоган като исторически момент от гледна точка на развитието на Турция и сътрудничеството с Русия в областта на енергетиката.

Турският лидер подчерта, че с въвеждането в експлоатация на първия реактор на централата през 2023 г. страната ще влезе в семейството на страните, използващи ядрената енергия за мирни цели.

"Когато АЕЦ "Аккую" заработи на пълна мощност, ще удовлетворява 10 на сто от нуждите на Турция от електроенергия. Така нашата енергетика ще стане по-малко зависима от нефт, газ и въглища", каза Ердоган.

"Днешното събитие има особено значение, защото съвпада със стогодишнината от създаването на Турската република", каза още турският държавен глава.

Владимир Путин на свой ред отбеляза, че ядрената централа ще бъде безопасна и екологично чиста.

Той също така обаче намерението си да посети церемонията по пуска на ядрената централа през 2023 г. "Както каза господин Ердоган, ще направим всичко за да може заедно през 2023 г. да присъстваме на началото на работата на новата електроцентрала", каза Путин.

Руският президент изрази увереност, че "хората, които живеят в този район на Турция, че бъдат доволни като видят какво е това нови, съвременни технологии, какво е това нови, съвременни, добри работни места". "А цяла Турция ще почувства отплатата от дейността на новата високотехнологична централа", допълни той.

Путин посочи още, че предоставеният от турските власти статут на стратегически инвеститор на проектната компания за строежа "Аккую Нуклеар", която е дъщерна на дружеството на "Росатом" – "Русатом Eнерго Интернешънъл“, повишава целесъобразността и инвестиционната привлекателност на централата.

Този статут ще позволи да се икономисат около 10 млрд. долара при оборудването на атомната централа, тъй като проектната компания ще получи данъчни отстъпки и преференции от страна на турското правителство, коментира по-рано през деня помощникът на президента Юрий Ушаков. Общата стойност на съоръжението се оценява на 20 млрд0. долара.

В частност се предвижда намаляване или освобождаване от данъци (включително данък печалба и ДДС) и освобождаване от митнически данъци и такси, съобщиха от "Русатом Енерго Интернешънъл".

Статутът на стратегически инвеститор "ще позволи същественото повишаване на търговската привлекателност на проекта за потенциалните инвеститори", каза Путин.

"Росатом" търси на кого да продаде 49 на сто от "Аккую Нуклеар", след като консорциум от турски фирми се отказа от участие в проекта.

Путин каза още, че руската страна ще помогне на турската в подготовката на високо квалифицирани кадри за експлоатацията на централата. В момента в руски вузове се обучават над 220 турски студенти в специалности, свързани с ядрената енергетика, а 35 турски граждани вече са се дипломирали в Русия и са предложени за работа в проектната компания "Аккую Нуклеар".

Следващата стъпка пред проекта са получаването на разрешително за същинския строеж на ядрената централа, за което турската страна е потвърдила, че ще бъде предоставено.

АЕЦ "Аккую" ще бъде построена близо до пристанище Мерсин на брега на Средиземно море с четири блока по 1200 мегавата всеки. Когато бъде завършен проектът за атомната електрическа централа, тя ще произвежда при пълен капацитет 35 милиарда киловат часа електроенергия, които могат да покрият цялостните нужди на мегаполиса Истанбул от електричество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #20

    ...сега погледнах и снимките - че това си е същият декор от ... стартирането на ю.потоккк... Намерил е пуТлер още една причина за ... показуха (прекрасна съветска дума!) - нещо, дето да прилича на парад, да се веят байряци и да се приказва за "международното пАлАжЭние :-))) ... НО! в цялата тая ...атомна врътка ми липсва ... нашичкият бОко - посредникът! Толкова старателно се подмилкваше и на русняка, и на турека, че сега би трябвало да ... купят от него (от нас ;-)) поне двата "прекрасни, модерни и перспективни" руски реактора, дето ги платихме като да са златни, а те са си ... чернобилско жЭлЭзо...

  2. trezwomislesht
    #19
  3. Коментарът е изтрит в 11:29 на 4 април 2018 от автора.
    #18
  4. Лизи Гугуткова
    #17

    Експертите се чудят откъде са се взели така изведнъж в „Росатом“ такива възможности, като се има предвид, че учените в областта на ядрената енергетика емигрират от руската страна с десетки, а на ръководни длъжности в компанията отдавна са настанени само дилетанти. Те припомнят, че за 11-те години, откакто е на директорския пост на държавната фирма, вместо обещаните 26 енергоблока, Сергей Кириенко е успял да построи само 4 и го смениха..... При това най-новият, четвърти блок, в Калининската АЕЦ е

  5. Лизи Гугуткова
    #16

    А има и сразяващи подробности в този проект, например:

    За оборудването й е препоръчано на първо време да се построи пристанищно градче за около 3000 човека и да се прокара водопровод през планината с дължина 11 км.
    Отделно, за да се изравни площадката, се оказва нужно да се разкрият и преместят в морето двата и четирите блока съответно 6 млн. и 11 млн. куб. м варовикови скали.
    След това да се направи подземен резервоар за вода, да се прокарат транспортни комуникации, електропроводи, да се оборудва

  6. Коментарът е изтрит в 08:28 на 4 април 2018 от автора.
    #15
  7. Преслав
    #14

    Забавно е, че докато Владо и сие изливат неудачите си тук живота неумолимо си тече... техен избор или пък нямат избор. Тук е едно от малкото места, където някой да ги забележи в живота и са се вкопчили като в последна сламка. Толкова са ми смешни :)

  8. Преслав
    #13

    Стрелба и ужас в централата на YouTube в Калифорния. Служители панически са се барикадирали. Какво става със САЩ. Путин???Дано мине без жертви.

  9. Bлaдo
    #12

    много важно ;-) ... Пък ние в Белене още през 80-те сме "започнали да наливаме основите" :-)))

  10. инж. Ганев
    #11

    Виртуално включване в тържественото начало на изграждането на една виртуална централа. :-))) 49% от разходите за построяване чакат да намерят бъдещите си собственици, а първоначално нарочените 3 турски фирми се отказаха да бъдат съинвеститори преди броени дни. Хаирлия да е!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.