Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започна разширението на газохранилището в Чирен, Скопие и Атина искат да го ползват

4 коментара
Мая Пенчева от "Главболгарстрой" (вляво) и Надя Стойкова от "Булгартрансгаз" подписаха договора, сн. Mediapool

Договор за част от разширението на газохранилището в Чирен от сегашния капацитет от 550 млн. куб. м на 1 млрд. куб. м подписа в петък държавният газов оператор "Булгартрансгаз" с ДЗЗД "Тех Енерджи експанжън", в което влизат полската "Техмадекс", "Главболгарстрой" (ГБС) и дъщерното ѝ "Главболгарстой Интернешънъл", както и старозагорската "Протрейсинг". Изграждането на новата компресорна станция, която ще е на американската "Солар Търбайн" и ще се ползва оборудване на световните доставчици "Хъни уел" и "Емерсън", ще струва 297 777 777 лв. без ДДС и трябва да продължи 600 дни.

Изпълнението на тази част от разширението на газохранилището ще позволи съоръжението, в което в момента може само да се нагнетява или изпомпва газ, да работи в реверсивен и бързо сменящ се режим, за да се реагира при необходимост от вкарване на по-евтина суровина спрямо пазарната конюнктура.

"Проектът е от интерес не само за България, но и за регионалния пазар. Вече има интерес от търговци от съседните страни към използването на разширения капацитет", каза след подписването на договора Владимир Малинов, изпълнителен директор на "Булгартрансгаз". По думите му вече има проявен интерес за резервиране на капацитет от разширението от страна на Северна Македония и Гърция.


Владимир Малинов. Сн. Mediapool

"Надяваме се след по-малко от две години отново да се съберем за откриването на проекта", заяви Калин Пешов, директор на "Главболгарстрой", която е основният акционер в консорциума, който ще прави надземната част на разширението на газохранилището.

Важността на проекта, не само за страната и региона, но и за Европейския съюз, отбеляза и бившият еврокомисар по индустрията Гюнтер Ферхойген, който днес е член на консултативен съвет към "Главболгарстрой". "Без енергия няма съществуване и особено важна е сигурността на доставките, което, както видяхме, може да се използват като политическо оръжие. За да не се получава това, трябва да се осигури по-добра свързаност", допълни Ферхойген.


Сн. Mediapool

В момента газохранилището има осем компресорни станции, които са руски и са от 1970-тe и 1980-те години. Те вдигат налягането на постъпващия природен газ от 40 на 100 бара и горивото тръгва към подземните 24 сондажа за нагнетяване. Хранилището, което e старо газово находище, има и 10 наблюдателни сондажа.

С проекта за разширяване ще се прибавят нови десет сондажа за нагнетяване и три наблюдателни. Техният строеж обаче се очаква да започне по-късно, тъй като все още не е подписан договорът с избрания за тази процедура изпълнител. Това е ДЗЗД "Чирен Дрилинг 2022". В него водещо е "Атоменергоремонт", свързвано с бизнесмена Христо Ковачки, а другият участник е "АйЕйЕм Билд". Предпочетена е тяхната оферта за 198 850 525 лв. без ДДС. Това е с около 60 млн. лв. повече от прогнозната стойност на сондажите, но средствата за покриване на разликата ще дойдат от заем, който "Булгартрансгаз" предстои да получи от компанията си майка "Български енергиен ходинг", обясни Малинов пред Mediapool.


Старите руски компресори, които постепенно ще бъдат изведени от експлоатация. Сн. Mediapool

По думите му е важно да се стартира от надземната част, тъй като тя е по-сложна за изпълнение. Новата компресорна станция постепенно трябва да замени старите руски, чиято поддръжка става все по-трудна, заради войната на Русия в Украйна, каза Малинов. Една или две години новата компресорна станция ще работи паралелно със старите, преди да поеме изцяло дейността по нагнетяване на повечето количества природен газ.


На това място ще е бъдещата компресорна станция. Сн. Mediapool

До дни се очаква да бъде обявен и предпочетеният изпълнител на третата поръчка от проекта за газопровода от газохранилището до козлодуйското село Бутан, където ще се свързва с националната газопреносна мрежа, дори и с разширението ѝ към Сърбия – т.нар. Балкански поток. Този газопровод е необходим, за да поеме допълнителните количества за вкарване и добив в хранилището, тъй като капацитетът на съществуващите не е достатъчен.

За тази поръчка с прогнозна стойност от 83.915 млн. лв. без ДДС играят петима кандидати.

Така общо разширението на газохранилището ще струва 600 млн. лв. без ДДС и по думите на Малинов трябва да влезе в експлоатация до края на 2024 г. – най-късно в началото на 2025 г.

За сондажите и надземната част са отпуснати 78 млн. евро от Европейската комисия за проекта, тъй като е от особен интерес за Брюксел, но предстои да се види какви ще са предложените цени в тази процедура. За тези проекти и за газопровода дружеството ще тегли и близо 208 млн. евро държавно гарантиран заем от ЕБВР, а както стана ясно, "Българският енергиен холдинг" ще отпусне кредита за покриването на оскъпяването на сондажите.

След приключването и на трите проекта дневният капацитет за нагнетяване на газ в хранилището ще се вдигне от сегашните 3.62 млн. куб. м дневно на 8 млн. куб. м, а за добив - от 3.82 млн. куб. м на 10 млн. куб. м дневно.


Сн. Mediapool

"В момента в Чирен се съхраняват 451 млн. куб. м, което е рекордна запълняемост предвид, че е средата на зимата. От 25 декември не се добива природен газ от сондажите, заради топлото време и по-добрата пазарна конюнктура, която предложи за януари по-ниски цени от тези на суровината, нагнетена в хранилището", обясни Малинов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #4
    Отговор на коментар #2

    водят си записки, колко ще струва. Ще подписват други.

  2. lubo
    #3

    Така и не разбрах от статията, дали се увеличава капацитета на Чирен или не. Щом не се разбира, отговорът е очевидно - НЕ. И за какво ги ручат жабетата тогава ? Сега се помпи или нагнетява, а след това с американската техника, шял да стане реверсивен. Тези журналисти майтап ли си правят с нас, или просто толкова разбират ?

  3. Backo
    #2

    Много хубави руси момичета подписват тези договори за стотици милиони. Напредък има в тази наша държава. Къде са дебелите и/или плешиви шефове (Бойко, другият генерал)

  4. Десен бесен
    #1

    Доколкото разбрах от енергийни експерти проекта е технически спорен. Не знам какво стана с превръщането на Галата в газохранилище?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.