Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започна реимунизация на медици, следват учители и домове за възрастни

Ваксинирането на всички желаещи може да започне през пролетта

9 коментара
Започна реимунизация на медици, следват учители и домове за възрастни

България получи в понеделник нова пратка с 18 720 дози от ваксината на Pfizer-BioNTech, която е наполовина по-малко от предварително очакваните 35 000 дози заради обявените в края на миналата седмица производствени проблеми на производителя.

С новата пратка ще продължи ваксинацията на работещи в здравната сфера от първата фаза на имунизационния план. През тази седмица ще започне и ваксиниране в някои домове за възрастни хора и на учители от втората фаза на плана, но само на някои места в страната. В понеделник започна и реимунизация с втора доза от ваксината на Pfizer-BioNTech на първите имунизирани медици, сред които здравният министър Костадин Ангелов и директори на болници.

До момента у нас са ваксинирани 18 453 души и до края на миналата седмица са били регистрирани общо 19 нежелани реакции, които са описани в кратката характеристика и са очаквани.

Втората доза е гарантирана

"Когато има производство, винаги има и риск, но със схемата, която сме решили да следваме, той е сведен до минимум. Всеки, който е получил първа ваксина, за него се пази някъде и втората – дали е в "Бул Био", дали е в местното РЗИ – няма значение. Ваксина има", обясни в понеделник при получаването на пратката с ваксините главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Наваксване през февруари

Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов съобщи, че следващата седмица се очаква в страната да пристигнат около 4000 дози от ваксината на Moderna. В началото на февруари трябва да получим 35 000 дози от Pfizer/BioNTech, а в средата на същия месец се очаква и следваща доставка на Pfizer/BioNTech.


Сн: Ангел Кунчев и Богдан Кирилов посрещат новата пратка с ваксини.

"Информацията, която имаме към момента, е, че тази, която ще бъде в средата на февруари, ще компенсира и половината количество, което не получаваме днес", обясни Кирилов.

"Ваксинирането е дълъг маратон"

По-късно здравният министър Костадин Ангелов, който беше реимунизиран, защити консервативният модел, който страната ни следва – да пази половината от всяка пратка за реимунизация, вместо да я прилага директно и да гони по-висок брой ваксинирани. Той отхвърли като невярна тезата, че след 1 доза ваксина се постига 80% защита и затова е оправдано да се бърза с ваксинирането на колкото се може повече хора с 1 доза.


Сн: Здравният министър получи втората доза от ваксината от неговата бивша студентка д-р Валериева.

Здравният министър призова да не се водят класации, според които сега сме на последно място в ЕС по брой ваксинирани на 100 души, защото ваксинацията е ""дълъг маратон с много препятствия" и "как е избягана първата отсечка от 100 метра няма никакво отношение към крайния резултат!".

"Социални лешояди"

Той също така отхвърли спекулациите за политически интереси при поръчките на ваксини. Подобни коментари в общественото пространство се появиха заради първоначалния избор на България ваксината на AstraZeneca да е основната, на която да разчитаме за масовата ваксинация, а директор за България на компанията е Зоя Паунова - майка на евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел. Той припомни, че първоначално тази ваксина е била най-напреднала при разработването. Освен това посочи, че страната ни участва в цялото портфолио на ЕС с различни ваксини, които се разпределят на квотен принпип и в крайна сметка от всеки вид ваксина (РНК, векторна и др.) има дози за ваксинирането на по около 3 млн. български граждани. "В нито един момент българската държава не е вземала политическо решение, свързано с броя и доставките на ваксините", коментира здравният министър .Ангелов окачестви хората, които тиражират подобни твърдения като "политически мераклии и социални лешояди, които се хранят от грешките на хората, които воюват на терена на войната, която вдят всички български граждани с Covid-19".

Очакван брой от различните видове ваксини

"Pfizer/BioNTech" – 3.9 млн. дози за 1.95 млн. души

"Moderna" - 500 хил. дози за 250 хил. души

"AstraZeneca" - 4.5 млн. дози за 2.25 млн. души

"Johnson and Johnson" - 2 млн. дози (в зависимост от резултатите на клиничните изпитвания ще се установи дали ще се поставят една или две дози)

"CureVac" - 1 млн. дози за 500 хил. души

От компанията Sanofi нито една държава все още не е поръчала ваксини, в т.ч. и България. Този етап не е достигнат, тъй като по договор поръчката се извършва след приключване на фаза 2 на клиничните изпитвания. На база пропорционално разпределение на дозите, условното количество за България е от 4 650 000 дози.

За ваксината на фармацевтичната компания Novavax ЕК е приключила проучвателните разговори за закупуване на до 200 милиона дози (100 милиона дози и 100 млн. опционални дози). Индикативните количества за тази ваксина, след сключване на договор с ЕК и производителя, за България биха били прогнозно - 1 550 000 дози с опция за допълнителни 1 550 000 дози.

Втората фаза започва от Пловдив и Бургас 

От тази седмица ще започне и паралелно ваксиниране на групите от втората фаза в имунизационния план – учители и персонала и обитателите на домове за възрастни хора.

"Още тази седмица в някои области в страната може да започне втората фаза от Националния план за ваксиниране. В Пловдив, в Бургас - донякъде те могат да започнат с втората фаза с някои от домовете за възрастни хора. Такива, в които е имало най-малко случаи последните 1-2 месеца, както и с първите училища, където имаме вече списъци на желаещите. Това ще стане на малко по-късен етап, може би след седмица до 10 дни в София, защото там, където има медицински университети и са струпани много болници, броят на колегите е много по-голям. В София някъде наполовина са обхванати желаещите от здравната система и предстои да ги довършим, но при наличие на ваксини ще започнем и в София паралелно изпълнението и на втора фаза", каза Кунчев.

Масова ваксинация на всички желаещи – през пролетта

През март-април вероятно ще може да се започне с имунизирането на всички желаещи, каза още той.

"За момента личните лекари имат данни за хората, които активно са потърсили ваксина. Списъкът трябва да се прави не по-рано от 2-3 седмици преди самата имунизация, за да е максимално актуален. Който не се е записал, а после поиска, също ще бъде включен. Личните лекари познават много добре здравословното състояние на пациентите си. Би следвало да започнат с хората, които са в най-голям риск – с хронични заболявания, със специфични белодробни заболявания, които се стремим да предпазим най-бързо.", посочи Кунчев.

Мобилни екипи за ваксиниране

Междувременно стана ясно, че МЗ и директори на болници обсъждат създаването на специализирани центрове за имунизация.

Директорът на ВМА и шеф на ваксинационния щаб ген. Венцислав Мутафчийски коментира, че ваксинирането срещу Covid-19 ще става все по-масово и затова са направени предложения за специализирани центрове в големите болници с мобилни екипи и имунизационен център, който да бъде с удължено работно време. Идеята е те да работят минимум до 22 часа. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jordan*
    #9

    Ако така ваксинирате, както днес по 1000 души на ден и само ходите сутрин по студията на телевизиите да показвате как получавате ваксини на митницата, сметките са прости като Вас и управляваните от Вас! Груповият имунитет на 6 милиона граждани ще се постигне след 14 години!

  2. Мони Монев Тиранофоб
    #8

    |18.01.2021 ”Лос Анджелис Таймс”: Калифорния спря партида ”Модерна” заради алергични реакции

  3. PETER
    #7
    Отговор на коментар #3

    Единият от тези двамата вече има изградени антитела, а другият си "боцна" Пфайзер, така че те са уредени, а другите кучета ги яли. Както надълго писа в-к "Капитал", при Астра Зенека има много въпросителни, а самата самореклама и научни дискусии около нея действат негативно на народонаселението -- особено на тия, които се колебаят дали да се ваксинират изобщо. И понеже нашите спестовници явно разчитат за масовата имунизация именно на тази ваксина, няма да се учудя, ако накрая паднем под 25% реално имунизирани.

  4. Таралеж
    #6
    Отговор на коментар #3

    Мисля че това го уточниха - всеки ще има право на избор на производител на ваксина.

  5. Мони Монев Тиранофоб
    #5

    Ще чакате ваксините на Астра Зенека. МУТРАТА така е решил! И не му пука,КОГА ще се ваксинирате!! За ПАРИ става дума,не за ЗДРАВЕТО ви!

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  7. Solar Power
    #3
    Отговор на коментар #2

    Нищо лошо против ваксините дори с удоволствие ще си боцна Пфайзър или Модерна, но аз съм последен на опашката както и повечето от вас които не са от "елита".За тях ще има ваксина астра зенека която е с под 70% успеваемост и струва по малко от пакетче дъвки. Ами честно казано да се боцне с нея Борко и здравния министър първо......

  8. PETER
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не е нужна кой знае каква прозорливост, за да се предскаже, че само след 2-3 месеца ще станем свидетели на заформящ се голям гаф с ваксинациите. Дания вече обяви, че ще приключи с имунизирането на всички до края на юни, а Израел - до края на март. България, обаче, пак е на опашката, като след нея в момента са само Чехия и Белгия.Моята прогнозе е, че предвид умствения капацитет и най-вече провинциалния манталитет на тези, които вземат решенията, България би могла да достигне т. нар. масов имунитет

  9. Практик от София
    #1

    Светлина в ковидния тунел. И пак тези западняри... С хубавите си продукти и фондови кранчета. И с омразния брюкселски остен. Гербаджиите много обичат една саркастична забележка на великия Гьоте, очистена от жлъчта и приемана от тях напълно сериозно: "Колко хубаво би било всички наоколо да са наивни и доверчиви, и само ние да сме тарикатите...". И дано нещо да не изпортят, че са царе на гафовете. Доказано хилядократно!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.