Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва битка за църковните имоти

0 коментара

Подготвя се безпрецедентна намеса на държавните институции във вътрешните дела на Българската православна църква, алармираха от алтернативния синод на митрополит Инокентий. Духовниците ще алармират за това посолствата в София и всички институции и политически сили без БСП, защото те били атеисти.

Повод за безпокойство са изпратени от патриарх Максим нотариални покани, в които се казва, че Инокентий и привържениците му трябва да напуснат църковните храмове в страната и София, които са около 100. Те не трябва да се представят повече и като членове на Българската православна църква, както и да предадат владението на всички движими и недвижими имущества на Светия синод.

Основанието на Максим да забрани на Инокентий да владее църковните имоти е новият закон за вероизповеданията, в който той бе легитимиран за единствен духовен водач на Българската православна църква, както и че друга формация няма право да се нарича с това име. Заради тази рестрикция от Съвета на Европа изразиха резерви към закона, приет от НДСВ, ДПС и БСП. Овации за този закон получиха и премиерът Сакскобургготски, и президентът Георги Първанов съответно от Вселенския патриарх Вартоломей I и Руския Алексий II. Опитът на депутати от ОДС да отменят спорните текстове в закона обаче не мина през Конституционния съд и владиците на Максим изчакваха момента, в който да пристъпят към взимане на имуществото, сред които са няколко апетитни имота в центъра на София и Синодалния комплекс в Илиянци.

След визитата на председателя на Комисията по спазване на задълженията и ангажиментите на държавите-членки на Съвета на Европа Жозет Дюрийо у нас в началото на юни стана ясно, че проблемът със спазването на религиозните права е решен с новия закон за вероизповеданията и вероятно през есента ще отпадне постмониторингът на Страсбург над България, от синода си поискаха имотите.

Явно политическите покровители на Максим вече не се опасяват от вреди за страната в случай, че избухнат нови битки между духовниците, свързани с окупации и завземания на имущество. А точно това вещае острата декларация на свещениците, които не желаят да са под ръководството на Максим. В понеделник те обявиха, че са готови на мъченичество, за да защитят вярата си и ще бранят храмовете, в които служат, с телата си.

В декларация, огласена пред журналисти, от синода на митрополит Инокентий заявяват, са силно обезпокоени от поредния опит за груба намеса на държавната власт и политици във вътрешните работи на БПЦ.

Според тях, ще бъде направен опит за насилствено завземане на храмове в Софийска, Пловдивска, Неврокопска и др. епархии и предаването им под управлението на "лъжепатриарха Максим". За тази намеса щели да бъдат използвани полицията и прокуратурата. Духовниците изрично препоръчаха на главния прокурор Никола Филчев да не се намесва в този проблем, тъй като съдът е институцията която решава имотни спорове.

Духовниците припомниха също, че намесата на държавни служители само ще задълбочи проблема и припомнят, че при идентична ситуация се стигна до убийството на отец Стефан Камберов в Банско преди години.

Нито при Жан Виденов, нито при Иван Костов е имало такива груби действия, каквито се задават при "богоизбрания цар" Симеон Сакскобургготски, обяви митрополит Инокентий. Той и съмишлениците му обвиниха и президента Първанов, че с подкрепата си за Максим задълбочава противоречията сред православните.

От алтернативния синод припомниха, че Максим не е легитимен ръководител на църквата нито пред закона, нито според църковния канон, защото е бил назначен от ЦК на БКП през 1971 г. Отец Камен Бараков от храма "Св. Параскева" предложи да се свика църковно-народен събор за избор на патриарх, за да бъде сменен Максим.

Синодът на Максим в момента няма активна легитимация и не може да докаже в съда, че представлява ръководството на Българската православна църква, коментираха юристи. Светият синод не бе регистриран в Дирекцията по вероизповеданията, а след като влезе в сила новия закон регистърът е прехвърлен в Софийски градски съд, където също нямат регистрация нито Максим, нито митрополитите му.

Напрежението сред православните се надига след като новият закон забърка каша и при българските мюсюлмани, които в момента също нямат легитимно избрано и признато от съда ръководство. Вината за проблема при тях е специално на ДПС, които се опитаха под натиск да кадруват в Главно мюфтийство и наложиха за мюсюлмански лидер Фикри Сали. С участието на прокуратурата преди дни в Главно мюфтийство в София бе осъществен преврат и контрапреврат и тепърва в дълги съдебни процедури ще се установява кой е всъщност главен мюфтия.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.