Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва бутане на скелето, а до 1 г. - изграждането на новата детска болница

1 коментар
Започва бутане на скелето, а до 1 г. - изграждането на новата детска болница

До края на годината ще започне разрушаването на стария корпус на института по педиатрия в двора на Александровска болница, а до 1 година – строителството на новата национална детска болница. Това стана ясно на обществено обсъждане за изграждането на болницата в понеделник. Здравният министър Костадин Ангелов обяви в края на дискусията, че проектът ще продължи да се изпълнява от спечелилия обществената поръчка за проектиране и изграждане консорциум от фирми на "Главболгарстрой".

"Имам уверението на изпълнителя, че разрушаването на съществуващата конструкция ще бъде изпълнено в срок от приблизително шест месеца, което няма да повлияе на крайния срок за реализиране на проекта. Сградата ще бъде съборена по най-безопасния начин, така че да не бъдат нанесени щети на съседните лечебни заведения, а живущите в района да не търпят вреди", каза Ангелов. Изпълнителният директор на "Главболгарстрой" Мая Пенчева  пое ангажимент, че срокът от 42 месеца за реализирането на проекта ще бъде спазен, ще бъде спазена и финансовата рамка от 78 млн. лева без ДДС или близо 100 млн. лв. с ДДС.

Пенчева каза, че е по-вероятно да се пристъпи към механично разрушаване на сградата етаж по етаж, а не взривяването ѝ заради близостта и с други лечебни заведения. Относно резервите, изказани от някои експерти, че механичното събаряне ще отнеме години, Пенчева беше категорична, че новите технологии позволяват това да стане в кратки срокове.

Министсърът: Болницата ще се случва пред очите на всички

Ангелов съобщи, че предстои изпълнителят да представи нов проект за детската болница, който отново ще бъде подложен на обществено обсъждане в подобен формат. "Това, което ще направим ще се случва пред очите на всички", увери той.

Ще бъде създаден и обществен съвет с представители на различни медицински специалности, на здравните институции, на граждански и пациентски организации, включително на инициативата "За истинска детска болница", която се пребори детската болница да не се изгражда върху старото скеле. Общественият съвет обаче ще има само консултативни функции. Според министъра отговорност за проекта трябва да носят институциите, изпълнителите и тези, които получават възнаграждение за работатата си, а не да се крият зад Обществен съвет. "Против съм да създаваме дублиращи администрации и хора да взимат решения без да носят отговорност за тях", заяви Ангелов. Той увери, че в обществения съвет ще има максимална представителност и всяко мнение ще бъде взето под внимание. 

"Наследявам много дълъг извървян път, за да стигнем дотук", каза Ангелов и изрази надежда, че с общи усилия бъде изградена качествена и модерна болница, която да осигурява комплексна грижа за децата.

На обществената дискусия отново се чуха противоречиви мнения на хора от архитектурната и инженерна гилдии, строителния бранш, лекари и граждани за това дали сградата да бъде бутана или не. В крайна сметка МЗ остава на решението за събарянето ѝ, какъвто ангажимент беше поет в началото на лятото лично от премиера Бойко Борисов. 

Време за преосмисляне на концепцията за новата болница

"Решението, че все пак ще се демонтира тази сграда ни дава възможност да започнем процеса отначало. Да бъде направен анализ на нуждите. Когато говорим за анализ на нуждите, не поставяме под въпрос нуждата от болница, а самата болница и детското здравеопазване от какво имат нужда", коментира пред Mediapool д-р Бояна Петкова от гражданската инициатива "За истинска Детска болница" . Тя припомни, че от първоначалния проект на МЗ за изграждането на болницата върху старото скеле липсват ключови звена. "Ние строим съвременна детска болница без никаква възможност за палиативна медицина, без нито едно палиативно легло. Продължава да липсва анализ липсващите клиники защо не са включени в новата болница. Дори това да е резонно, легитимно решение, то трябва да е обосновано", посочи Петкова.

Тя даде пример с детската травматология, която остава в "Пирогов", но в същото време за нея ще е необходима и реанимация. "Нали не искаме да разкарваме деца между редица звена, които остават в "Пирогов", коментира Петкова. Тя и съмишлениците ѝ от гражданската инициатива очакват тези и други въпроси да бъдат изчистени през времето докато тече подготовката и събарянето на старата сграда. "Ние искаме преосмисляне на цялата детска медицина, статута, организацията на педиатричната грижа и не искаме да делим тази тема от изграждането на новата болница, за да не излезе в крайна сметка нещо нефункционално", посочи тя. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #1

    Нали целта уж беше новата детска болница да бъде изградена в паркова среда, тъй че дечицата да имат възможност за по-продължително възстановяване в нормална обстановка? Нали трябваше да се осигурят и условия за престой на родителите им около тях? Излиза, че това е било димна завеса, а целта е била да се изсипят 100 милиона на ГБС и да се подхрърлят малко трохи и на няколко придворни архитекти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.