Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва търсенето на суровина за газовата ни връзка с Румъния

Строежът максимално ускорен, за да се пусне тръбата в средата на 2013 г.

16 коментара
Започва търсенето на суровина за газовата ни връзка с Румъния

През май ще бъде обявена процедура за запълване на целия капацитет на все още изграждащата се връзка между газовите системи на България и Румъния в участъка Русе-Гюргево, научи Mediapool от изпълнителния директор на “Булгартрансгаз“ Кирил Темелков.

Българската компания заедно с румънската “Трансгаз“ осъществява проекта, който трябва да позволи на страната ни да разнообрази източниците си на природен газ извън “Газпром“. Заради важността на съоръжението то бе съфинансирано от Европейската комисия с 8.9 млн. евро.

По думите на Темелков строежът на интерконектора върви в оптимизиран график, след като в края на 2012 г. по сухопътното българско трасе край близкото до Русе градче Мартен бе открит некропол и се наложи проучването му. Подводната част от маршрута, която ще е дълга 2.5 км, започна да се строи в края на март и по този участък се работи активно. Запазват се намеренията газовата връзка да влезе в експлоатация в средата на тази година.

Търсенето на доставчици на синьо гориво за запълване на тръбата се очаква да започне с откриването на т.нар. отворен сезон (open season). Обявяването му ще бъде предшествано от одобрение от страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране на правилата на “Булгартрансгаз“ за достъп до газовата ни мрежа и на вътрешните правила за провеждането на “отворени сезони“. В рамките на такава процедура през май ще бъдат обявени условията за кандидатстване за капацитети от 100 процента от тръбата и сроковете за заявяване на интерес и разглеждане на заявленията на потенциалните ѝ ползватели.

Капацитетите ще са различни за преноса на газ от Румъния за България и в обратната посока, обясни шефът на “Булгартрансгаз“. Причината е в техническите характеристики на съоръжението, според които максималният му обем е 1.5 млрд. куб. м годишно в посока Румъния, а минималните количества, които ще минават през връзката, са 500 млн. куб. м годишно към България.

Вече е бил проявяван принципен интерес от доставчици на природен газ за ползване на интерконектора между България и Румъния.

Целта на газовата връзка е да разнообрази маршрутите на доставка на природен газ и при кризисни ситуации да може да ползва синьо гориво от Румъния, но също така и да транзитира суровина, влизаща през другите две планирани газови връзки с Турция и Гърция, които се очаква да заработят в периода 2014-2015 г.

Гръцката връзка се развива от дружеството “Ай Си Джи Би“, в което по равен дял акции държат “Българският енергиен холдинг“ и “Ай Джи Ай Посейдон“ на италианската компания “Едисон“ и гръцката ДЕПА, която в момента е в процедура на приватизация и се очаква да бъде купена от руския монополист “Газпром“.

Турският интерконектор все още е само идеен проект, макар в началото на годината бившият премиер Бойко Борисов да заяви, че страната ни ще започне самостоятелно да строи тръбата като част от газопровода “Набуко“ и след това ще продава “прескъпо“ достъпа до нея. Реално обаче по този проект почти нищо не е свършено, освен фиксиране на принципни технически параметри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Права за търсене и проучване се дават още от 1993 година. Само дето зеслепените гербаджии не знаят това. А блок "Хан Аспарух" от който ББ чака догодина гигантско газово находище само преди няколко години беше изставен от "ОМВ България". Само името беше друго - блок "Варна-дълбоко море".

  2. Анонимен
    #15

    До 14, Не разбирам защо е този остър тон. Разбрах , че имате определени предпочитания и смятате , че сте на печелившата страна и всякаква конкуренция е безмислена. Ако това е така , защо се притеснявате. Не вярвам да е от грижа за България да не се изхарчи излишно, защото инвестицията е малка и има и европелско участие. В едно сте прав , че само една тръба не е достатъчна. Но на езика на математиката , наличието на тръба е необходимо условие , а достатъчното вероятно е лоялност към България!

  3. Анонимен
    #14

    12 - И затова ще ни наказват по третия енергиен пакет!!! Огледай се по-внимателно и виж, че отвсякъде сме заобиконели от Гапром! Излишна газ в момента в България има само ОВЕРГАЗ!! В статията се казва - КЪМ РУМЪНИЯ - 1,5 млрд., към БЪЛГАРИЯ - 0,5 млрд!!! Това на теб не ти ли говори нещо!!! Прочети си писанията от 2010, 2011 година по въпроса за газта! И после говори за разбиване на монополите! Също така за газовия картел - БУЛГАРГАЗ и ОВЕРГАЗ да продават на ЕДНА ЦЕНА газта. И не се учудвай, че ОВЕРГАЗ ще е печеливш!!!

  4. Анонимен
    #13

    Радвам се, че има хора като "7", защото такива като него могат да работят за България.Аз съм на 64 и от мен нищо не зависи, освен да пусна на 12-ти гласа си за когото трябва.Успех , момчета и момичета, и мислете много добре, преди да се поддавате на емоциите и клишетата от така наречената "предизборна кампания".

  5. Анонимен
    #12

    "10 - ЧЕЛ СИ САМО ЗАГЛАВИЕТО!!! Я кажи какво е добре да имаме ТРЪБА! Да няма ГАЗ ЗА НЕЯ!!" Винаги ще има газ за тръба , ако има добра цена. Дали ще има газ зависи от пазарните механизми, ако има тръба, а не от кефа на монополиста. Ползата от една тръба е , че оптимизира цената . В наши условия , конкуренцията води до намаление. Втора голяма полза е , че ако по някаква причина , не само по политически причини , монополистът не е в състояние да осигури доставки за пределен период от време, се намира алтернатива. Ако мислим за Бългрия , трябва да сме доволни, но ако мислим за интересите на друга страна с монополна позиция на газовия пазар няма да сме доволни.

  6. Анонимен
    #11

    10 - ЧЕЛ СИ САМО ЗАГЛАВИЕТО!!! Я кажи какво е добре да имаме ТРЪБА! Да няма ГАЗ ЗА НЕЯ!! НАБУКО ще мине пре България НАКУКО!! ТАП вече е договорено да се продължи от Турция през Гърция, АЛБАНИЯ и да влезе в Италия!!

  7. Анонимен
    #10

    Много ми е интересно как на такава безспорно добра за България новина има негативни, злобни коментари на български език Единственото обяснение е че са от или от рускофинансирани агитики (Кирил ДОбрев и подобни интенет шпицкоманди) или от рускоговорящи български граждани Или и двете Само че колелото се върти и дано да е скоро моментъъ, когато цяла Европа ще е независима от руския газ И тогава фалитът на империята на злото ще е бърз А руския народ ще има шанс да стане нормален модерен народ, а не роби на олгиархо-еврйската мафия, която сега копае и продава и нищо друго прави в Русия

  8. Анонимен
    #9

    Оптимизъм като този на 7 не съм срещал!?

  9. Анонимен
    #8

    Разбарх, че май всичко с диверсификацията вече се уреда. Инфраструктурата ще се построи, само не се знае ще тече ли по нея газ, защото не е ясно от къде? Да не стане така че пак да е от източника който и сега ни снабдява - тогава парите дадени за така наречения гьол в Белене просто ще са смешно малки, а диверсификацията постигната с тзи вложени пари ще е същата каквата е и в момента.

  10. Анонимен
    #7

    Аве, руските интереси да не са наши, че да си слагаме кахър? Правителството на Бойко направи нещо, което никой друг не беше посмял да направи досега в България - даде концесии за търсене на газ на големи компании във всички перспективни участъци. Отлични са изгледите да имаме достатъчно български газ до няколко години. Южните потоци могат да минават откъдето искат, а ние, съгласно европейските правила, ще използваме тръбата да изнасяме нашия газ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.