Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След бурята: Застраховки няма, всички разчитат на помощ от държавата

В Карловско вече плащат по 375 лв. на пострадалите, в Поморие описват отнесените лозя и градини

10 коментара
След бурята: Застраховки няма, всички разчитат на помощ от държавата

Нови общини пострадаха след опустошителната буря и ураганен вятър, който се стовари в събота вечерта. Това стана на фона на все още невъзстановените от бедствието карловски села, които пострадаха в началото на септември след пороен дъжд.

В събота вечер ураганен вятър от 120 км/ч отнесе покриви и лодки, изкорени дървета, събори електропроводи, изпочупи прозорци и автомобили, активизира свлачища в различни части на страната.

Застраховки няма и местната власт и хората разчитат на помощи от държавата.

Най-тежка е обстановката в общините Поморие и Бургас, които обявиха частично бедствено положение. Унищожени са напълно над 2500 дка лозя и овощни градини в землището на община Поморие.

Тежка е ситуацията и в община Девин, където две училища останаха без покрив и учениците в понеделник не отидоха на училище.

Бурята нанесе щети още в общините Гоце Делчев, Петрич, Сандански, Русе, Шумен и Силистра.

За да може максимално бързо да се разчистят критичните участъци, аварийните екипи на държавните и общинските институции работят денонощно, уверяват от областната управа на Бургас. В неделя много доброволци участваха в дейностите по почистването на училищни дворове, детски градини, улици, паркове. Включиха се дори затворници след разрешение на Министерството на правосъдието.

Междувременно в Карловско започна изплащането на помощта от 375 лв. на потърпевшите семейства от държавата. За възстановяването на разрушената инфраструктура пък ще са необходими над 80 млн. лв. - почти толкова, колкото е годишният бюджет за бедствия и аварии, стана ясно от думите на заместник-министъра на икономиката Димитър Данчев. Веднага след бедствието - в началото на септември, посочената сума за отстраняване на щетите беше около 60 млн. лв.

Засега все още няма разчети колко ще струва възстановяването на новите засегнати общини след бурята. Ясно е обаче, че бюджетът за бедствия и аварии няма да стигне. От него към момента са останали 24 млн. лв., след като 10 млн. лв. бяха дадени на община Карлово.

Унищожени са 2500 дка лозя и градини

Над 2500 дка лозя и овощни градини е унищожила мощната буря в района на Поморие. Това съобщи заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков, който спешно пристигна, за да се запознае на място с щетите.

Той обеща на земеделците да бъдат подпомогнати за причинените вреди от природното бедствие.

Освен продукцията, унищожени са трайни насаждения и съпътстващите към тях конструкции.

Още от неделя в общинските служби "Земеделие" по местонахождение на имотите се приемат заявления за получаване на обезщетения. Подкрепата ще бъде отпускана на база констативни протоколи, а изплащането на средствата ще се извърши в най-кратки срокове, обеща Джиков.

Той обърна внимание, че заявления могат да се подават в рамките на 10 дни от настъпване на събитието.

Максималното допустимо подпомагане по тази държавна помощ е в размер до 80% от действителните разходи за отглеждане на дадена култура през стопанската година, изчислено според актуализирани технологични карти.

По разпореждане на министъра на земеделието Явор Гечев към ставката за обезщетение ще бъдат добавени и допълнителни средства за почистване на последиците от бурята, каза Тодор Джиков.

За унищожените конструкции в лозовите масиви областният управител Мария Нейкова пое ангажимент да бъде направено всичко възможно, за да получат хората подкрепа от държавата, като на базата на подадените заявления ще бъде поискана оценка на щетите от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.

Затворници помагат за разчистването на Бургас

Обстановката след опустошителната буря в област Бургас вече се нормализира. Осемнадесет са потърсилите лекарска помощ, но всички са с леки наранявания, казаха от областната администрация.

Кризата с електрозахранването е овладяна в по-голямата си част. 12 са падналите в района на Бургас стълбове. Единици са населените места без ток, като дейностите по отстраняването на повредите продължават без прекъсване.

Най-голямо затруднение на аварийните екипи създават падналите върху пътната инфраструктура и в училищните дворове и детски градини дървета, електрически стълбове, пречупените билбордове, откъснатите фасади от сгради и покривни конструкции.

Много са нанесените материални щети от паднали дървета и стълбове върху автомобили и къщи на частни собственици.

Областният управител на Бургас Мария Нейкова се разпореди за спешно сформиране на междуведомствена комисия, която да огледа и остойности нанесените щети върху земеделските посеви в Поморийското землище.

Тежко е положението и в община Девин

Десетки жилищни сгради и две училища в община Девин са с поражения по покривите след разразилия се миналата нощ ураганен вятър, информира кметът Здравко Иванов.

В училището в кв. "Настан" в Девин в понеделник нямаше часове, след като ураганът отнесе покрива и счупи стъклата на прозорците.

В квартала, както и в село Грохотно, има отнесени покриви на къщи. Някои от собствениците вече започнаха да ги възстановяват.
Продължава разчистването на улици, тротоари и дворове на училища в Русе, Шумен и Силистраот падналите дървета. Там в събота вечерта ураганът премина със скорост от 120 км/ч.

Помощите от 375 лв. за потърпевшите в Карловско пристигнаха

Седемнадесет дни след наводненията в карловските села Каравелово, Богдан, Слатина и Войнягово пострадалите семейства започват да получават еднократната помощ от 375 лв. от държавата.

Хората, заявили банкова сметка, ще получат парите си направо по банков път, а останалите ще могат да ги изтеглят от клон на "Български пощи" от днес до 26 септември, каза Надежда Сеизова, директор на дирекция "Социално подпомагане" в община Карлово.

Тя посочи, че до този момент са подадени 300 заявления, но хората могат да подават и в следващите дни.

Условията са максимално опростени - изисква се единствено хората да покажат, че имат настоящ адрес в пострадало жилище, обясни Сеизова.

Еднократната помощ се отпуска за инцидентно възникнали здравни, образователни, комунално-битови и други жизненоважни нужди. Тя се полага веднъж в годината. Размерът ѝ от години не е променян. Срокът за изплащането ѝ е 20 дни от подаване на заявлението.

От днес комисии от инженери започват огледи в пострадалите от наводнението села Богдан, Каравелово, Слатина и Войнягово. Те ще обследват пострадалите сгради и ще описват пораженията по тях. Въз основа на събраната информация екипите ще дадат становище дали съответните постройки подлежат на ремонт, дали са годни за обитаване или трябва да бъдат съборени. Окончателното решение ще бъде взето от общината.

Водата в цялата община продължава да е негодна за пиене и готвене. Препоръчва се употребата ѝ само за битови нужди. При отпадане на забраната от РЗИ, кризисният щаб ще уведоми населението.

От днес започват работа в разчистването на щетите от наводнените села и 100 души, наети от Агенцията по заетостта. Те ще работят заедно с още 120 военни.

Правителството отпусна 10 млн. лв. за възстановяване на инфраструктурата на засегнатите от бедствието села.

Изследват се всички възможни причини за наводненията в Карловско в началото на септември, каза служебният заместник-министър на икономиката Димитър Данчев пред БНТ тази сутрин.

По думите му сред възможните причини са огромното количество дъжд, което е паднало, непочистени дерета и корита на реки, извършването на незаконна сеч.

Сезирани са всички органи, които имат отношение по темата - МВР, Министерство на земеделието, РИОСВ, прокуратурата, каза Димитър Дачев. Уточни, че до момента не е установено да е имало незаконна сеч, както твърдяха местните хора. Огромна част от дърветата, които са довлечени от бедствието, са с корени, което показва, че те не са отсечени, а изкоренени, каза Дачев.

"Предвид огромните щети и тежките последствия, ние ще съберем цялата информация от горските стопанства, от МВР и другите контролни органи за това имало ли е сигнали за незаконна сеч", отбеляза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обикновен
    #10

    Андрешко или Бай Ганя да дадат пари за някаква си застраховка? Да се "минат"? Айде бе, луди ли сте! Да го видя, няма да го повярвам.

  2. mediaman
    #9

    Пак да си кажа - застраховката на имуществото трябва да е задължителна. Не може при всяка съборена кочи на да се чака от държавата (т.е. от нас, които сме си застраховали кочи ните) да дава обещетения. Застраховката на една селска къща е по-малка отколкото собствениците изпиват в кръчмата за 1 вечер.

  3. Ощавен маркиз
    #8

    Мда. Ще отправя и една ощавена бележка: Докато МУТРИ държат застрахователното дело н нашта ЕС-"задунайка" - нема да видиме нито нормални "страховки", нито доверчиви клиенти. Айди.

  4. Ощавен маркиз
    #7

    До Авакум и Жоро. Прощавайте, приятели, ама и язе го чух човека, сутринта. Той рече: "Имаме –потрошени на 90-100 % около 1600 декара поморийски лозя. С очаквана реколта около 1 милион и двеста хиляди КИЛОГРАМА грозде. С изкупна цена 1 лев на едро". Много Ви моля, мислете, преди да хокате.

  5. .text
    #6

    "Застраховки няма и местната власт и хората разчитат на помощи от държавата." К'во да кажем на това. Едно че си пр*ст, ами и да ти плащаме за това...

  6. joro
    #5

    „Над 1500 дка лозя с продукция за над 1 млн. тона е унищожила мощната буря в района на Поморие, разразила се през уикенда, отчетоха в понеделник от общината.“ Браво на винопроизводителите(или на журналистите?). 666 тона реколта от декар. Ашкоулсун, машшала!

  7. Авакум Захов
    #4

    Eдин милион тона грозде от 15 хил. декара, или приблизително 66 666 кг от декар? Това е много над най-високия възможен добив. Застраховането служи за споделяне на риска. Когато някой спестява разходите за това, поема целия риск. Няма никаква смислена причина държавата, т.е. всички данъкоплатци да заплащат такива разходи. Земеделието е зависим от природните условия бизнес и всеки, който се захване с него преценява ползите и рисковете.

  8. jivka65
    #3

    Не стига, че сме си луди, ами и времето ни подлудява в последно време, няма оправия.

  9. Backo
    #2

    И само за сравнение - ако ми е скъпа застраховката за колата, мога ли да си я спестя? Държавата ще ми поеме ли после и на мен разходите, ако стане нещо?

  10. Backo
    #1

    Това трябва някои да ми го обясни. Нищо не е затраховано, защото затраховките щели да бъдат високи. За това държавата, т.е. данъкоплатецът, ще възстанови на всеки щетите... То тогава кой ще се застрахова въобще? И тук пак била виновна защитата срещу градушки, като става въпрос за силен вятър. И колко са въобще тези застраховки?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.