За православните християни започва Великденският пост. Периодът на духовно и телесно въздържание е наречен "Света Четиридесетница" и започва винаги седем седмици преди празника Възкресение Христово.
Великият пост е най-строг и продължителен. Забраняват се църковните бракове.
Периодът на духовна концентрация и въздържание от блажна храна се спазва по примера на Исус Христос, който прекарал 40 дни в пустинята в пост и подготовка за трудното дело на човешкото спасение.
Постът е наречен от Свети Василий Велики "лекарство срещу врага". В този период християните се стремят към покаяние и отказвайки се от своя егоизъм се посвещават на дела на любов и милосърдие.
Великият пост е най-важният от четирите постни периода през годината. През тази година Възкресение Христово или Великден е на 19 април.
Според православната традиция постът е най-строг през първата и последната седмица, особено през Страстната седмица и на Разпети петък. Първият ден, през който се разрешава риба, е Благовещение - на 25 март.
Строгият пост не се препоръчва на болни, на малки деца, на възрастни хора, на бременни жени и кърмачки.
През Великденския пост всяка седмица е посветена на някакво събитие или на личност, чиито дела призовават към смирение и покаяние.
През първата седмица от поста ограниченията са по-строги, а богослуженията - по-продължителни. Тогава се освещава вареното жито, което се приготвя в памет на великомъченика Теодор Тирон и се празнува Тодоровден.
През втората седмица от Великия пост се чества Св. Григорий Палама, който развил учението за поста и молитвата.
Третата седмица е посветена на Светия Кръст, за да напомни на вярващите за страданията и смъртта на Спасителя.
Неделята от четвъртата седмица се посвещава на Св. Йоан Лествичник, написал съчинение за добрите дела, които довеждат до Божия престол.
В съботата от петата седмица се чества Пресвета Богородица, а в неделята - Преподобната Мария Египетска - ярък пример за покаяние.
Съботата от шестата седмица (Лазаровден) на Великия пост е посветена на възкресението на Лазар. Исус Христос го извел от гроба и го върнал към живот.
Шестата неделя (Цветница или Връбница) е посветена на тържественото влизане на Исус Христос в Йерусалим в навечерието на еврейския празник Пасха.
Християнската църква нарича началото на Великденския пост "предверие на божественото покаяние" или Голяма четиридесетница, през която хората, постейки, се отказват от своите грехове, "очистват се" и се доближават до Исус Христос.
Постите се спазват и от католиците, които тази година ще посрещнат Възкресение Христово на 12 април, една седмица преди православните християни.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
29 години все постим! А 1990-та я запомних, че всеки ден ядох пържола
Исус Христос Е ГЛАДУВАЛ в пустинята, а не е постил "без блажно". Покаянието означава, човек да осъзнае лошото, което е сторил, и "да обърне нова страница", което е християнската прошка. Страданието е начин за пречистване на душата, а постът - за пречистване на тялото. Той е създаден от църквата, защото готвената храна не е много здравословна, но е необходима. В дните преди пролетта, пречистването е начин да се опреснят силите, да се стигне до онази чистота, която наричаме здраве.