Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започващата среща на ООН ще събере най-голям брой световни лидери

Очаква се среща Обама-Путин, ще участват Меркел и Си Цзинпин

2 коментара
Започващата среща на ООН ще събере най-голям брой световни лидери

В петък започва редовната годишна сесия на Общото събрание на ООН. Световните лидери се събират в момент, когато Европа е изправена пред поток от бежанци, много от които бягат от гражданската война в Сирия - най-тежката хуманитарна криза от създаването на ООН преди 70 години. Един от главните въпроси ще е и терористичната групировка "Ислямска държава", пише в четвъртък агенция Ройтерс от Ню Йорк.

Президентът на САЩ Барак Обама ще бъде домакин на среща за борба с тероризма, на която са поканени повече от 100 страни. На нея ще се говори за "Ислямска държава", чуждестранните терористични бойци и свързания с насилие екстремизъм. Руският външен министър Сергей Лавров ще председателства заседание на високо равнище на Съвета за сигурност на ООН, посветено на контратероризма.

Но преди в понеделник в 193-членното Общо събрание да започне маратонът от речи, утре папа Франциск ще говори в ООН преди тридневната среща на високо равнище с участието на над 150 световни лидери, която официално ще приеме глобална стратегия за устойчиво развитие за следващите 15 години.

"Седмицата за срещи на високо равнище на Общото събрание е известна като време за "дипломатически бързи срещи", но мисля, че тази година бием рекорда", заяви Саманта Пауър, американският посланик в ООН. Очаква се това да е сесията на ООН, посетена от най-голям брой световни лидери.

Сред лидерите, които рядко виждаме в ООН, но които тази година ще говорят от трибуната на световната организация по повод нейната 70-годишнина, са германската канцлерка Ангела Меркел, кубинският лидер Раул Кастро и руският президент Владимир Путин. Си Цзинпин, който тази седмица е в САЩ на официално посещение, ще направи дебюта си в ООН като президент на Китай.

Новата програма за устойчиво развитие, която беше съгласувана между членовете на ООН миналия месец, цели да премахне глада и крайната бедност, да намали неравенството в страните и между тях, да постигне равенство на половете, да подобри управлението на водните и енергийни ресурси, и да води спешна борба с климатичните промени.

Франциск е решителен поддръжник на действията за борба с климатичните промени. През юни той издаде първия папски документ за околната среда. Той ще стане петият папа, говорил пред ООН.

Путин ще говори пред Общото събрание в понеделник. Макар че не е планирана официална среща между него и Обама, ще има възможности двамата да разговарят в кулоарите.

Американският президент Барак Обама е решил, ако е възможно, да се види с руския си колега Владимир Путин в Ню Йорк идната седмица. Ако бъде постигната такава договорка, това ще е първата им лична среща от близо година и засилилото се напрежение около гражданската война в Сирия, съобщиха американски официални лица, цитирани от "Ню Йорк таймс". Решението означава, че Вашингтон се отказва от усилията си да изолира Русия заради Крим, коментира "Ню Йорк таймс" и допълва, че Русия от седмици дава знаци, че има желание за такава среща.

По-късно Кремъл и Белият дом потвърдиха официално, че двамата президенти ще се срещнат в Ню Йорк на 28 септември.

"Изглежда, че Русия може да представи за обсъждане нови мирни предложения за Сирия, но шансовете за постигане на пробив са малки", казва Ричард Гауан, преподавател в Колумбийския университет, цитиран от Ройтерс.

"Путин ще използва първото си посещение в ООН от едно десетилетие, за да защити подкрепата си за сирийския президент Башар Асад, но западните и арабските правителства ще отговорят също толкова твърдо", добави Гауан. "Неприятните спорове за Сирия може да създадат лоша атмосфера".

Очаква се Путин да използва трибуната на ООН, за да говори за необходимостта страните да се обединят, за да унищожат "Ислямска държава" и да се справят със заплахите, които крият екстремизмът и тероризмът.

Отношенията между САЩ и Русия са обтегнати. Някогашните врагове от Студената война имат общ враг в лицето на екстремистите от "Ислямска държава", но са стигнали до патова ситуация, ако става дума как да бъде спряна войната в Сирия. Русия подкрепя Асад, а САЩ казват, че той трябва да се оттегли.

"Воюващите в Сирия отхвърлят всички норми на човечността", заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, преди сесията на Общото събрание. "Отговорността да се сложи край на този ужас носят страните в конфликта, както и съседните държави и външни сили, които поддържат боевете".

Над 250 000 души бяха убити в Сирия, след като през 2011 г. мерките на правителството срещу продемократичните протестиращи прераснаха в гражданска война, което ускори възхода на "Ислямска държава". Около 7,6 милиона души бяха принудени да напуснат домовете си, а други 4 милиона избягаха. Десетки хиляди сега си проправят път към Европа. На фона на скандала, предизвикан от отношението на някои европейски страни към бежанците и мигрантите, Бан призова европейските лидери да покажат състрадание. Той ще бъде домакин на среща на световни лидери на 30 септември, на която ще се обсъжда глобалната миграционна криза.

"Брутални конфликти, провали в управлението, икономическото отчаяние и други фактори доведоха до преселение на хора, невиждано от Втората световна война", заяви Бан и добави, че 60 милиона души по света са напуснали домовете си.

В заседанията на ОС ще участват също иранският президент Хасан Рохани и външният министър Мохамад Джавад Зариф. Очаква се в понеделник Зариф да се срещне с външните министри на шестте страни, които договориха историческото ядрено споразумение с Техеран, включително държавния секретар на САЩ Джон Кери.

Според ООН освен в Сирия много тежки хуманитарни кризи има в Йемен, Южен Судан и Ирак. По време на Общото събрание предстои да се проведат срещи на високо равнище и за тези конфликти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aleks
    #2

    Значи след като го питат "Какво обожава в америка?" Той е длъжен да намери нещо, не е етично да не го прави. Не мога да нарека това подмазване, по скоро съобразителност. Никой разумен политик не би казал че не харесва Америка и не намира нищо добро и полезно в нея. Аз специално не мисля че той мисли да има каквито и да е приятелски взаимоотношения с тази страна. Винаги са били противници и винаги ще си бъдат, защото мисленето на двата народа е различно.

  2. andrei
    #1

    ПУТИН ХВАЛИ АМЕРИКА: дал интервю за CBS, в което хвали Америка за креативността и, за откритостта и развиване на потенциала на хората!! Е това вече е новина! Голямо подмазване пада! Какво ще стане сега с руските тролове, които сбъркаха линията? Сибир? Ето линка, телевизията го оповестява преди излъчването на интервюто за 60 minutes http://www.cbsnews.com/news/preview-russian-president-vladimir-putin-interview-with-charlie-rose-60-minutes/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.