Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започват Коледните пости

5 коментара

От днес започват коледните пости, които продължават до 25 декември, когато се отбелязва Рождество Христово.

Той е установен сравнително късно в чест на раждането на Исус Христос. Целта е христяните да се пречистят чрез покаяние, молитва и пост и с чисто сърце, душа и тяло да посрещнат явилия се на света Син Божий.

По своята строгост Рождественският пост отстъпва на Великия и Богородичния пост и не се различава от Петровия.

Яде се само растителна храна. На Никулден – 6 декември е разрешено да се хапне и риба. По-строгия вариант на поста предвижда последните четири дни преди Рождество да не се яде нищо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Постете колкото искате и после се пребройте колко сте на брой. Двама, трима, а може би четирима....

  2. Крум С.
    #4

    Думата постя е една от многото думи в съвременния език, чийто произход може да се проследи чак в Памир, където българите са имали държава преди преселването си в Кавказ и основаването на европейската си държава през 165-та година. Ето какво пише за нея Петър Добрев в книгата си "Езикът на Аспаруховите и Куберови българи": ПОСТЯ - В Памир думата POST (А. Грюнберг, И.Стеблин-Каменский. Ваханский язык. М., 1976) означава "празнувам, чествам Бога". А това подсказва, че скритият смисъл на нашата дума "постя" е "почитам Бога".

  3. Крум С.
    #3

    Старият календар, наречен още Юлиански е приет за употреба от християните на никейския събор в 325-та година. Той е имал два вида години - прости и високосни. Простите години са били дълги 365 дни, а високосните - 366. Всяка четвърта година е била високосна. Това е така, защото времето за обиколка на земята около слънцето не е цяло число денонощия. Мисля, че някъде съм срещал цифрата 365.2421934 денонощия. Юлианският календар по същество дава 365.25 дни на годината, което, което го прави непрекъснато

  4. Анонимен
    #2

    Да, невежество и в религията ! Има още 13 дена до началото, защото сега от т. нар. св. Синод ползват новия календар, негоден за православното служение на Бога.

  5. Анонимен
    #1

    Ало, Медиапул не заблуждавайте хората. Риба се яде и на Въведение Богородично на 21 ноември. Няма четири дни строг пост.Това се отнася за Великденския, който е по-строг от Рожденствения и тогава три дни преди Великден не се яде нищо, нарича се тримерене, а на третия не се пие и вода, тъй като на Христос на кръста му е отказана вода и му е поднесена гъба с оцет.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.