Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заработи британски експериментален термоядрен реактор

2 коментара
Заработи британски експериментален термоядрен реактор

Във Великобритания заработи в края на миналата седмица новият експериментален термоядрен реактор ST40 и вече е произведена първата плазма, която се очаква до 2018 г. да се нагрее до температура 100 млн. градуса по Целзия в магнитното съоръжение, наречено токамак, за да може да започне образуването на хелий и производството на практически неизчерпаема и чиста енергия. Това съобщи компанията "Токамак Енерджи" (Tokamak Energy), създател на ST40.

Идеята за експерименталния реактор се ражда в лабораториите на националния Кълам център за синтез на енергията и компанията "Токамак Енерджи" успя да привлече за проекта 20 млн. лири инвестиции от различни институционални и частни механизми. Токамакът на ST40 в момента експериментално работи в една от лабораториите на научния център.

Следващата стъпка от проекта е да се постигне температура, която надвишава седем пъти тази в ядрото на Слънцето. 100 милиона градуса по Целзий е един вид "праг“, при който от атомите на водорода започва да се образува хелий. В рамките на реакцията се създава огромно количество енергия, която може да се използва за различни цели.

"Днес е важен ден за развитието на термоядрената енергетика не само във Великобритания, но и в целия свят“, заяви Дейвид Кингам, изпълнителен директор на "Токамак Енерджи"

"Ние откриваме първото в света управляемо устройство за термоядрена реакция, което бе проектирано и построено от частно предприятие. Реакторът ST40 е машина, която ще покаже, че термоядрените температури – 100 милиона градуса, са възможни в компактни, рентабилни реактори. Това ще позволи да се сдобием с термоядрени мощности в рамките на години, а не на десетилетия“, допълни той.

Ако човечеството си изясни как да овладее процеса на термоядрената реакция (която захранва Слънцето) и да я управлява, ще отвори вратата към източник на фактически неизчерпаема и чиста енергия, без всякакво замърсяване. За разлика от ядрения синтез, който се постига в атомните реактори, термоядреният синтез подразбира сливане, а не деление на атоми, като процесът на този синтез е доста по-сложен, обясняват от компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ако и да няма радиация, е опасен и за нас! При повреда, тази огрмона темература би изпепелила всичко на хиляди и хиляди километри! За сравнение, темературата на повърхността на слънцето е 6000 градуса, а във вътрешността-2 милiона! Значително по-млако от колkото в този експериментален реактор!

  2. Вътъф
    #1

    Това не е вярно. Има замърсяване - топлинно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.