Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заради българското вето ЕС може да раздели Скопие и Тирана

Захариева: Страните от региона да прекратят финансираните дезинформационни кампании срещу държави-членки

11 коментара

Все повече сигнали идват от Брюксел, че Албания и Северна Македония могат да бъдат разделени по пътя си към членство в Европейския съюз (ЕС) заради отказа на България да одобри преговорната рамка на Скопие.

Комисарят по разширяването Оливер Вархей допусна преди няколко дни, че е възможно процесите за двете страни да бъдат разделени, въпреки че досега те вървяха заедно.

В понеделник македонският премиер Зоран Заев отново е в Брюксел, където вероятно лобира за оказване на натиск върху България, за да промени позицията си, и проведе серия срещи.

Заев е категорично против евентуално решение за разделянето на двете страни.

Засега обаче не се очертава пробив в решаването на проблемите със София.

София: Дезинформационните кампании да се прекратят

В понеделник се проведе и заседание на Съвета "Външни работи" в Брюксел във формат външни министри, по време на което външната министърка в оставка Екатерина Захариева призова да бъдат прекратени "финансираните дезинформационни кампании".

"Само по себе си започването на преговори за членство за ЕС не е достатъчно, за да затвърдим геополитическата ориентация на Западните Балкани. Необходимо е държавите от региона да спазват критериите на ЕС и да изпълняват ефективно необходимите реформи, включително да прекратят финансираните дезинформационни кампании срещу държави-членки", посочи Захариева, цитирана от пресцентъра на МВнР.

"За съжаление обаче дискусиите ни преди четири години, когато България беше председател на Съвета на ЕС и настояваше за засилен ангажимент с държавите от региона, бяха същите, като днешната. Тогава нашите съседи отново посочваха за виновни други държави с желанието си да дадат оправдание за недостатъчното изпълнение на реформите. Тревожна е и липсата на пълно присъединяване на държавите от Западните Балкани към решения и позиции на ЕС в областта на външната политика и политиката на сигурност".

ЕК подкрепя започването на преговори със Скопие

В понеделник говорител на Европейската комисия за пореден път призова България и Република Северна Македония да решат откритите въпроси, за да може преговорите за присъединяването на Северна Македония към ЕС да започнат.

Говорителят посочи, цитиран от БТА, че на срещата на Заев с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен са били обсъдени много въпроси, включително за възможността ЕС да финансира изграждането на инфраструктура в Република Северна Македония.

Фон дер Лайен е потвърдила подкрепата си за начало на преговорите със Скопие. Тя е насърчила властите в Северна Македония да продължат по пътя на реформите.

Еврокомисарят по разширяването на ЕС Оливер Вархей е отбелязал пред Заев, че Съветът на ЕС трябва да постигне съгласие по преговорната рамка, за да се даде начало на преговорите.

Според Вархей, ако София и Скопие не се договорят, Съветът на ЕС трябва да вземе решение, поясни говорителят.

Според ЕК Албания и Република Северна Македония изпълняват условията за начало на преговорите и са изпълнили поставените изисквания. Бихме искали възможно най-скоро преговорите да започнат, допълни говорителят.

Той поясни, че свикването на междуправителствена конференция за начало на преговорите се решава от председателството на Съвета на ЕС, а за това е необходимо да бъде постигнато съгласие по преговорната рамка.

След срещата си с Урсула фон дер Лайен Заев за пореден път каза, че "македонският език и македонската идентичност, наложени като тема от България, не бива да бъдат предмет на разговорите и ангажиментите на Брюксел".

"Единствено така Република Северна Македония ще продължи да разговаря за европейското си бъдеще", каза Заев.

"Македонската идентичност, освен че е въпрос на гордост, е и въпрос на факти, наука, традиция и национална характеристика на нашия народ. Тя не е и няма да бъде предмет на преговори. Европейските ценности са пътеводител за нас, но защитата на идентичността също е европейска ценност", добави той.

Сн. ЕПА/БГНЕС
Сн. ЕПА/БГНЕС

Според него страната е провела всички реформи и е изпълнила всички критерии за започване на преговори за членство в ЕС.

На срещата, на която присъстваха и вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров и външният министър Буяр Османи, Заев призова Европейската комисия да се включи по-активно за намиране на решение и деблокиране на старта на преговорите за членство на Република Северна Македония в ЕС.

Урсула фон дер Лайен потвърди, че Европейската комисия ще се ангажира още повече в процеса на разширяване и ще действа Република Северна Македония и Албания да започнат заедно преговорите без повече отлагане.

Няма изгледи за пробив

Външният министър Буяр Османи каза преди ден, че Северна Македония не трябва да се отказва от започване на разговори с евентуално служебно правителство в България.

Резултатите обаче от подобни преговори биха били много съмнителни. Президентът Румен Радев, който предстои да назначи служебно правителство, е на позиция за твърдо отношение към Скопие, докато не спре езика на омразата и не бъдат разрешени историческите проблеми, което не е ясно как ще се случи.

Подобна е позицията на всички големи партии у нас с изключение на ДПС.

Скопие официално твърди, че се надява да започне преговори с ЕС през юни, но на практика това е много малко вероятно.

Македонските власти предприеха мащабна кампания, в която изкарват Скопие като жертва на българските вътрешнополитически интереси, но става все по-ясно, че тя няма да е успешна.

България се провали в регулирането на отношенията със Скопие, като се озова и в неудобното положение да остане изолирана в ЕС и изискванията ѝ към Северна Македония не бяха подкрепени от останалите страни членки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dante Alighieri
    #11
    Отговор на коментар #10

    И кой определи усвояването на успешно? Явно, не и населението у нас :)

  2. milan
    #10
    Отговор на коментар #8

    Тиквата е полезен зеленчук. Само за фондовете, не си прав. Борисов е един от европейските лидери, който успешно е усвоявал пари от европейските фондове, дори получи похвали. Вече е премиер в оставка, логично е, сега да видим, следващият фигурант с фуражка, как ще ги използва, като премиер.

  3. Коментарът е изтрит в 20:38 на 9 юни 2021 от автора.
    #9
  4. Dante Alighieri
    #8

    Докато ония шумадийски помаци не узреят до идеята, че са създадени след Втората световна война, или по-скоро не да узреят, защото го знаят отлично, а да го заявят публично, дотогава ще гледат ЕС както Тиквата гледа повечето еврофондове вече.

  5. vasil petrov
    #7

    Последните години прави впечатление , че албанците сякаш не желаят толкова силно да се отцепват от РСМ. А Защо ли? При 2.8 млн . население на самата Албания И 1.8 млн. Косово И 0.6 млн. в РСМ са общо 5.2 млн. албанци И все още положителен естествен прираст от раждаемост. Отделно в РСМ има около 100хил. турци и още толкова роми мюсюмани, които познайте на кого симпатизират. Това е причината албанците вече да не желаят отцепване. Те искат обединение с РСМ , където северно-македонците към момента са

  6. Отбелязвам
    #6

    София трябва да прекъсне всякакви преговори със Скопие и да ги поднови едва след като Скопие официално признае пред Брюксел, че "Македонската нация и език" са измислени от Коминтерна и че официално съществуват от 1944. Това е мнението ми на български родолюбец.

  7. vasil petrov
    #5

    Едно предложение към г-н Заев. Защо не изчака 20-30 години. По това време Албания вече ще е част от ЕС, а албанците от друга страна ще бъдат мнозинство в Сев Мак. Така Албания може да погълне РСМ и по този начин ще влезнете през задния вход, което е и вашата цел. Или по друг начин казано , ще ви влезнат в "задния вход" , а след това и вие ще влезнате в задния вход, като най-вероятно и там ще си останете. Като едно малцинство в голяма Албания , на никой няма да му пука за вашата интерпретация на историята , камо ли пък за това как си нричате езика на който говорите. Мда, натам отиват нещата ...

  8. Преслав
    #4

    Хубаво Медиапул е подчертала ,че такава е позицията на всички големи партии без ДПС ,защото има едни малки финансирани от НПО които с ентусиазъм биха предали интересите на България.Всички се сещаме за Бойкикев нали ?

  9. Коментарът е изтрит в 14:43 на 6 януари 2022 от автора.
    #3
  10. Контрапункт
    #2

    Не е българското вето виновно, а упорството на македонскйот премиер!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.