Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заради дълговете на ВМА деца чакат с месеци за слухови импланти

Стоян Тонев: Хубавото е, че болницата се е заела с тази дейност, без да е в нейния обсег

17 коментара
Стоян Тонев. Сн. БГНЕС

Заради неразплатени сметки с доставчици най-задлъжнялата болница в държавата ВМА е спряла поставянето на слухови импланти на деца. Т.нар. кохлеарна имплантация се извършва от десет години в клиниката по "Уши, нос и гърло" към ВМА и дава шанс на деца с увреден слух да чуват и живеят нормално, като сложната манипулация се извършва само на две места в страната.

В момента 30 деца чакат за поставяне на импланти, защото болницата има дългове към доставчици, въпреки, че здравната каса плаща редовно на ВМА за тази дейност, съобщи бТВ.

Доц. Венцислав Цветков обяснява, че операцията трябва да бъде направена, когато детето е на една година, а има деца, които вече чакат от 6 месеца, 8 месеца, даже и година, "просто защото парите, които са дадени, някъде са потънали”.

И двете фирми дистрибутори, с които работи ВМА, чакат парите си повече от 2 години.

От една от фирмите обясняват, че от 2013 година са доставили 28 кохлеарни импланти на стойност 940 800 лева, от тях са платени само 12 и остават 16 импланта, които не са платени и възлизат на обща стойност от 540 122 лева, като са включени и два кабела по 1000 лева.

От ВМА казват, че заварили задълженията от предишното ръководство. Тогава на фирмите дистрибутори на кохлеарни импланти се дължали над един милион лева.

Бившият директор на ВМА, който междувременно се издигна до председател на здравната комисия в парламента, ген. Стоян Тонев, обясни, че макар здравната каса да е покривала редовно разхода за имплантите, болницата имала и други разходи по тази дейност. Назначени били рехабилитатор и логопед, без които резултатите от операцията не биха били толкова успешни.

"В медицината има приоритети. Това, че ВМА се е заела с дейност, която не е в нейния обсег като чисто военно звено и е направила всичко възможно тези деца да получават адекватна помощ, това е хубавото", коментира той.

Репликиран, че парите отиват за други дейности, а не по конкретното им предназначение, Тонев отговори: "А, ако лиша онкоболните от препарати?". Той допълни, че токът, парното, водата също са приоритет и трябва да се плащат.

Той обеща през март, когато бъде отпусната субсидията на ВМА, проблемът да бъде решен.

Тонев коментира, че е порочен начинът, по който се финансира здравеопазването и именно това се опитва да поправи в качеството си председател на здравната комисия.

"Защо ВМА не получава тези пари от МЗ, които получават всички останали болници?Например, не получава за 500 000 души доболнична помощ по 12 лева средно. Всички собствени приходи на ВМА отиват пряко в бюджета. ВМА не е търговско дружество. Моята идея да навляза в политиката и да се занимавам в здравната комисия с тези проблеми е именно тази", допълни Тонев.

Преди ден здравното министерство пусна справка, от която стана ясно, че за поредна година ВМА е на челно място сред болниците по дългове. Тя дължи над 100 млн. лева при общ дълг на болниците 425 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #17
  2. Майтапчия
    #16
  3. Dr. Mancho
    #15

    #№13, #№14 - напълно сте прави и двамата - трябват 10-15 модерни държавни болници, които да правят всичко, разпределени равномерно и да се разкарат полу- и неработещите лечебници, както и огромните гълтащи неефективно пари мастодонти.

  4. 2015
    #14
  5. Apostol
    #13

    № 10 - нали именно това питам - до кога този излишен вече мастодонт ВМА ще смуче от бюджета за отбрана? Той е строен и форматиран за 200 000 армия, сега е 20 000. А е в същия състав, със същите генерали и полковници, които получават държавни заплати, като в същото време се смуче яко и от касата. ВМА се закрива, остава една малко и спретната военна болница - за малцината военни, за мисии и толкова. Другото минава към здравното министерство, както едно време Военният театър премина към културното министерство,

  6. Dr. Mancho
    #12

    Обърнете внимание - дълговете на ВБ са 1/3 от всички дългове на болници в страната. Дали пропорционално болницата е обслужила 1/3 от населението??

  7. Dr. Mancho
    #11

    За българските условия заплати от 20-30-40 000 на месец на определени лекари не са рядкост, не знам дали сте наясно какво източване на болниците се извършва от висшия им персонал. Принципът е - дера докато може, защото утре може да не съм там. Разбира се, това което казвам, е недоказуемо във форум, мога само да ви уверя, че източниците ми за тези заплати са доста достоверни. За парите на Тонев не става дума за 20-те заплати, а за парите, които нормално е взимал.

  8. 2015
    #10

    "И защо и до кога ще се назначава в болница човек по закона за отбраната и въоръжените сили" колкото до втория ти глупав въпрос. Отговорът е ами защото е ВМА а не Градска медицинска академия

  9. НаскоКостов
    #9

    ген. Стоян Тонев напусна ВМА при дълг около 80 000 000 лева.

  10. 2015
    #8

    След като чух, че преди пенсия се е подписвал под 40 000 лв/месecМай трябва да си сложиш очила колега. Ти трябва да четеш по внимателно коментарите на др. Манчо

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.