Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заради климатичните промени се развихрят горски пожари в Сибир

5 коментара
Заради климатичните промени се развихрят горски пожари в Сибир

През прозореца на своя офис Александър Фьодоров хвърля поглед към обширните гори на сибирската република Якутия. Днес е един от малкото дни, когато градът му не се задушава в биещия на оранжево смог от пожарите.

Пламъците, които опустошават всяко лято тайгата, са станали по-силни от три години насам. Според експерти като Фьодоров причина са промените в климата.

В Якутск, Североизточна Русия, където все още са разпространени традициите на шаманството, редица местни хора обаче са убедени, че природата е жив дух, който винаги ще поддържа хармония с човечеството.

Но според Александър Фьодоров, заместник-директор на якутския институт "Мелников", проучващ вечната замръзналост, опустошенията от пожарите опровергават тези вярвания.

"Природата ни припомня и тази година, както миналата, че не бива да се надяваме само на нея", посочва той и добавя: "Трябва вече да се готвим" за последиците от климатичната криза.

Якутия, слабо населена територия, но петорно надминаваща Франция по площ, може би ще е сред първите земи, силно пострадали от затоплянето на планетата, предупреждава Фьодоров.

Средногодишната температура в региона - един от най-студените на Земята, вече се е покачила с 3 градуса по Целзий, докато температурите на планетата като цяло са се повишили с 1 градус от началото на 20-и век. През лятото на 2021 г. е имало дни с рекордните 39 градуса.

Трудно е наистина да свържем пряко всеки пожар с климатичните промени, но според експерти глобалното затопляне и съпътстващата го суша ги правят по-вероятни, а и по-буйни.

Климатична бомба

През това лято, най-сушавото за 150 години наблюдения в Якутия според местните власти, огънят вече е съсипал 1,5 милиона хектара гори.

"Сегашните пожари чупят всички рекорди", подчертава Александър Исаев, експерт от якутския клон на Руската академия на науките.

В цял Сибир се налага властите да търсят помощ от армията и да засяват с химикали облаците, за да предизвикат дъждове.

Но в Якутия, чието население не достига и милион, повечето работа, напротив, се пада на преуморените пожарникари и на зле екипирани доброволци.

Никита Андреев, който управлява якутския окръг Горни, обясни за АФП, че получава от федералния бюджет едва по шест рубли (седем евроцента) на хектар от територията - мизерна сума.

Заради което не се води борба с десетки пожари, избухнали извън населените зони.

"Няма достатъчно работна сила, нито ресурси за тези пожари. Необходимо е да се отпуснат средства", изтъква Андреев.

Според федералната агенция по горското стопанство от началото на годината са изгорели над 11,5 милиона хектара при 8,9 милиона средногодишно за периода след 2000 г.

"Пламъци с необичайна сила"

От Сибир до Урал, включително в Карелия, в Русия бушуват "пламъци с необичайна сила", отбелязва Григорий Куксин от руския клон на "Грийнпийс", според когото това "явно е резултат от промените в климата".

Тази криза е мотивирала 50-годишния Тургун Попов, убедил своя клуб по атлетика в Якутск да подпомогне пожарникарите.

"Трябва да признаем, че да пазим природата значи да пазим нашето бъдеще и бъдещето на децата си", казва той.

Защото пожарите изхвърлят в атмосферата големи количества въглероден диоксид, унищожавайки дърветата, способни да го погълнат. Така допринасят за климатичните промени.

След време това може да предизвика ускорено топене на вечните ледове, а тя съдържа двойно повече газове с парников ефект от атмосферата. Една бомба със закъснител.

"Това ще е опасно за целия свят", казва Александър Фьодоров от института "Мелников".

Близо до село Бяс-Кюйол огнеборецът Андрей Евдокимов е втренчил поглед в пожарище, което още дими: "Каквото и да стане, драконите ще се събудят".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гений
    #5
    Отговор на коментар #4

    тушЪт?! сигурно затова половината масквабадска джамахирия изгоря... безплатен съвет от България: пробвайте да ги гасите, може и да се получи!

  2. Илиев Пешо
    #4
    Отговор на коментар #3

    Защо изтри първия си коментар? Руснаците се смеели? Малко невярно - пожарите се тушът. И да - много са, но за това Путин ти е виновен (както писа в първия си, изтрит коментар) или големи територии, сухо време? А колко лошо, че помага на други - трябва да се остави Турция да изгори, според твоите мисли? ЕС , въпреки пожарите в България, Гърция, Италия примерно, е пратила самолети в Турция - "на гол тумбак чифте пищови".

  3. Гений
    #3
    Отговор на коментар #2

    Как забрави да споменеш Калифорния, бе товаришч? Там дрогари от олигархата имат много къщи, и също има пожари! Самите руснаци признават обаче, че такива мащаби на пожарите няма никъде, както и такова бездействие на властите. Руснаците се смеят тези дни през сълзи: страната им изгоря цялата, а бункерфюрерът тръгнал да предлага помощ на куцо и сакато - на гол тумбак чифте пищови...

  4. Илиев Пешо
    #2
    Отговор на коментар #1

    И в Гърция ли Путин е виновен? В Турция, Испания, Франция, Португалия, Италия и Гърция? В България? А не "това е друго"?

  5. Коментарът е изтрит в 22:45 на 6 август 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.