
Две седмици преди публикуването на доклада за напредъка на България и Румъния в областта на правосъдието и борбата с корупцията, от Брюксел зачестяват сигналите, че силно критичните оценки в доклада могат да бъдат придружени с финансови санкции.
В сряда Ройтерс разпространи мнението на високопоставен източник от ЕС, според когото Европейската комисия (ЕК) сериозно обмисля дали да не спре част от финансовата помощ за България заради корупцията и лошото управление. За Румъния такава санкция засега не се обмисляла.
Ройтерс напомня, че Румъния трябва да получи европейско финансиране от 11.5 млрд. евро за периода 2007-2009 г., а България – 4.6 млрд. евро.
Ден по-рано след срещата си с румънския премиер Калин Попеску Таричану, председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви, че все още не е решил дали да не наложи предпазна клауза по правосъдие и вътрешни работи срещу България и Румъния. Той предупреди, че подготвяният доклад на ЕК ще бъде строг, критичен, но точен, и че “доверието към двете страни е изложено на риск".
Според цитирания от Ройтерс източник, ЕК вероятно ще задейства поне една от финансовите предпазни клаузи, за да покаже на данъкоплатците в ЕС, че защитава интересите им, и за да окаже натиск над София да засили борбата с корупцията и да подобри управлението.
В зависимост от сериозността на допуснатите пропуски, ЕК може да забави изплащането на финансовата помощ или да изтегли обратно изплатени суми, уточнява Ройтерс. Финансовите санкции имат най-голям ефект и затова е най-вероятно те да се приложат по отношение на т.нар. структурни фондове за регионално развитие.
Членовете на ЕС ще се произнесат окончателно през юли, посочва още Ройтерс.
Същевременно в броя си от сряда “Файненшъл таймс" отбелязва, че България и Румъния и този път може и да избегнат санкциите, “въпреки че не вземат енергични мерки срещу корупцията и организираната престъпност".
“Ако двете страни продължат да се провалят в прочистването на политическите и съдебните си системи, това може да се отрази негативно на желанието на ЕС да продължи да разширява границите си на Балканите", коментира вестникът, според който политическите скандали в Румъния са забавили хода на реформите, а “в България нито една значима фигура все още не е била обвинена в корупция или организирана престъпност".
“Файненшъл таймс" цитира високопоставени източници в Брюксел, според които, въпреки че окончателното решение за клаузите още не е взето, на България и на Румъния ще бъде казано да ускорят реформите, а “санкциите ще бъдат запазени като резерва".
Вестникът припомня, че “критичните зони за България са с две повече, отколкото на Румъния - шест спрямо четири”. Цитирани са юристи от Брюксел, че задействането на предпазната клауза ще значи непризнаване на решенията на съдилищата в новоприетите страни. Това може да се отрази негативно на “хора без вина, които живеят или правят бизнес" в тези страни.
От друга страна, пак според юристи, спирането на еврофондовете с цел предотвратяване на крадене на пари се оценява като трудно от правна гледна точка, добавя “Файненшъл таймс”.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент