Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заради липса на канализация България е заплашена със съд от ЕК

Екоминистерството смята, че има напредък

4 коментара
Заради липса на канализация България е заплашена със съд от ЕК

България е заплашена да бъде изправена пред Съда на Европейския съюз, ако до четири месеца не предприеме действия по изграждането на канализация в страната, обявиха от Европейската комисия в четвъртък.

Брюксел настоятелно прикани България, Чехия, Франция и Полша да направят необходимото градските отпадъчни води да се събират и пречистват по подходящ начин съгласно европейските изисквания.

От ЕК припомнят, че според неговите правила пречиствателните станции за отпадни води в населени места с 2000 или повече жители трябва премахват не само твърдите вещества, но и да бъдат разградени органичните вещества чрез използване на бактерии.

България не е осигурила канализационна система в 48 големи агломерации, в 69 големи агломерации не е направено необходимото градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи, да се подлагат на подходящо пречистване, а в 71 големи агломерации градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи и се изливат в чувствителни зони, не се подлагат на по-строго пречистване. Всички тези агломерации трябваше да изпълнят изискванията до 31 декември 2010 г., обясняват от ЕК.

Четирите държави имат четири месеца да предприемат подходящи действия, ЕК може да реши да предяви иск пред Съда на ЕС, се посочва в съобщението.

От екоминистерството заявиха, че в последните 10 години България полага системни усилия за решаването на проблемите, констатирани в мотивираното становище на ЕК. То посочва, че пречистването на отпадъчните води е негов приоритет, но "изпълнението му изисква значителен финансов ресурс и не малко време за реализация, както и инициатива от страна на ВиК операторите и общините".
 
Ведомството вижда "видим напредък в сравнение с края на 2017 г., когато ЕК стартира процедурата за нарушение.

За периода до момента България е осигурила канализационна система в 16 големи агломерации, в 16 големи агломерации е гарантирала, че градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи, се подлагат на подходящо пречистване, а в 18 големи агломерации градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи и се изливат в чувствителни зони, се подлагат на по-строго пречистване, пише в съобщението по повод реакцията на Брюксел.

Министерството отчита, че в предходния програмен период са инвестирани над 2.4 млрд. лв.  в изглаждане и реконструкция на 50 пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ), а в новия програмен период има 2.3 млрд. лв. за ВиК инфраструктура и вече са изградени или реконструирани 4 пречиствателни станции с окончателно приключени договори за безвъзмездна финансова помощ.

Преди година от ЕК предупредиха България, че има много слаб напредък в областта на опазването на околната среда. Сред слабостите бе посочена и липсата на канализация.

Тогава от Министерството на околната среда и водите обясниха, че са изградени 110 градски пречиствателни станции, обслужващи 172 населени места и курортни комплекси. В 90 агломерации (включващи 105 населени места и курортни комплекси) има централизирана канализационна мрежа от над 97%. В 125 агломерации (включващи 136 населени места и курортни комплекси) е изградена канализация между 50% и 96,9%, а други 52 агломерации (54 населени места) са със събрани отпадъчни води в канализации под 50%.

В процес на изграждане/реконструкция са 10 градски пречиствателни станции и 4 канализации, отчетоха миналия април от екоминистерството.

Стойността на осигуреното финансиране за събирането и пречистването на отпадъчните води е в размер на над 1 млрд. евро, отпуснати по ОП “Околна среда 2014-2020 г.“, като крайният срок за приключване на проектите е 2023 г.

Едва наскоро обаче бяха сключени договори с общините, чиито проекти за ВиК инфраструктура бяха одобрени. Преди дни вицепремиерът Томислав Дончев каза, че до края на година ще се обявят обществени поръчки за ВиК на стойност 700 млн. лв.

Отделно се очаква сформираният държавен ВиК холдинг, чийто капитал е 1 млрд. лв., да започне да отпуска средства на дружествата, чиито акции ще са в него, за ремонт на водната инфраструктура.

Сред решенията на днешното заседание на колежа на комисарите на ЕК е и решение за изпращане на официално уведомително писмо до България и Полша, с което счита че не са осигурени достатъчно механизми за съдебно обжалване на мерки в общинските програми в областта на качеството на въздуха. Комисията смята, че гражданите нямат достатъчно възможност да обжалват мерки от общинските програми за качество на въздуха.

 Становищeто на Европейската комисия се базира на две дела, приключили със съдебни решения на Софийски и Пловдивски апелативен съд. От екомиинстерството посочват, че в определения срок за отговор ще представят своята позиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lz2gkk
    #4

    Правилно! Без канализация няма цивилизация. :))

  2. edin.drug
    #3

    Мишок, какво да кажем за твоите комундери, които след 50 г. управление не успяха да построят една магистрала от край до край и един метър метро? Сума ти населени места бяха през цялото време на воден режим, но за това не се говореше, защото - както всичко друго - темата беше политически неприемлива.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  4. Веолия-софийска вода обеща канализация за цяла София. 0% повече след 20 години концесия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.