Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заради липсата на електронна идентификация ЦИК иска забавяне на е-вота с около две години

5 коментара
Заради липсата на електронна идентификация ЦИК иска забавяне на е-вота с около две години

ЦИК настоява за ″синхронизиране на сроковете″ между въвеждането на електронната идентификация и въвеждането на електронното гласуване, защото ″не може да слагаме каруцата пред коня″. Това се разбра от думите на председателката на Централната избирателна комисия (ЦИК) Ивилина Алексиева по време на дискусия, организирана в четвъртък от обществения съвет към комисията .

Това на практика означава, че ако парламентът се съгласи с искането на комисията, е-вотът ще бъде отложен поне с две години.

По сега действащия Изборен кодекс на изборите за европейски парламент през пролетта на 2019 г. трябва да се проведе електронно гласуване. През настощата година пък на частични избори трябваше да бъдат проведени тестове за еклектронен вот. От ЦИК искат това да се отложи, тъй като при спазване на законовите срокове системата на МВР трябва да е готова в началото на следващата година и няма да има време за синхронизирането ѝ със системата за гласуване.

През есента на 2019 г. ще има местни избори, но е по-вероятно двете системи да са готови за следващия редовен вот – парламентарен, през 2021 г. Това разбира се ще стане, ако въвеждането на електронната идентификация не бъде отложено пак. Досега то бе отлагано два пъти.

″Централната избирателна комисия може да реализира дистанционно електронно гласуване, след като има електронен идентификатор по закона за електронната идентификация. Трябва да се синхронизират сроковете за въвеждане на електронна идентификация. Не можем да впрегнем каруцата пред коня. Това не е отлагане през задната врата. В момента, в който има идентификатор, тази система ще се доизгради, обаче сроковете по закон в момента не могат да се спазят. Затова говорим за синхронизиране на срокове″, коментира Алексиева.

Електронната идентификация според нея трябва да става по два начина - или чрез електронни лични карти, или чрез електронен подпис от сертифицирани издатели.

Според неправителствени организации електронната идентификация може да се прави и по други начини като смарт карта с електронен подпис, видеовръзка, попълване на няколко етапа на лични данни и др.

Омбудсманът Мая Манолова обяви, че е възможно пробното електронно гласуване да се проведе на частични местни избори тази година. И тя, и представители на неправителствени организации не смятат, че това е повод да се иска отлагане на въвеждането на електронното гласуване.

″Да, предвид становището на ЦИК, което е внесено в парламента, дали отлагането ще бъде замаскирано под формата на синхронизиране на сроковете, или ще се каже направо предлагаме – отлагаме, става дума за едно и също нещо. Според мен усилията трябва да се насочат към намиране на надеждни решения по тези три теми: електронна идентификация, противодействие на купуването на гласове и запазване тайната на вота, вместо предварително да се вее белият байрак и да се казва, че това не може да се случи сега″, каза Манолова.

Преди две седмици ЦИК внесе в парламента доклад, в който твърди, че е-вотът не може да се проведе, и настоява за промяна на Изборния закон. Официално управляващите не са коментирали заключението на комисията. По неофициална информация на Mediapool те планират промяна на закона в последния момент преди изборите догодина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #5
  2. Real ''Mickey''
    #4

    И с електронен и НЕелектронен вот , след като няма многопартийна система в българия- все тая. "Положителното" на електронния вот обаче е, че масовостта на изборите(което е условието да бъдат признати) може да се помпа, без международни наблюдатели да им хванат тарикатлъка, А И НЯМА НУЖДА "партиите" на ДС/БКП от "ляво" и "дясно" ДА СЕ ОХАРЧВАТ за КЕБАПЧЕТА , КАПАЧКИ И ХЕПАНИНГИ, за да карат хората да им вдигат процента на гласувалите.

  3. edin.drug
    #3

    Така става, като не гласуваха безплатните електронни подписи. Сега никой, освен онези, които имат специални бизнес интереси няма сметка да си вади електронен подпис. Срам и позор!

  4. т€еритория на Мики Маус
    #2

    На всичко, измислено от човека, друг човек му е намерил цаката!Оставете други да измислят надежден начин за електорнно гласуване. Да го пробват 1 ,2 3 години! Да бъде тествано срещу дръжавни хакери от ЦРУ, КГБ< ми6, израелски, китайски, корейски държавни хакери. Ако и когато издържи тези тестове, тогава може и ние да го приложим. 5-те умрели джендерастки партийки няма да възкръснат дори и след електронно гласуване! Какво ще стане, ако одобрят електроннот гласуване, и вий пак не миниете в парламента? Тогава Путин и Борисов ще са ви виновни! Путин-че е "фалшифицирал", а Борисов-че е "допуснал фалшификации"

  5. Дядо ми Петър
    #1

    Никой от "управляващите" ни разбойници не иска електронно гласуване. Защото не им е ясно как да фалшифицират изборите. Докато разнасянето на бюлетини с чували е добре усвоена практика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.