Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засега няма изход в конфликта от ВиК-регулацията и спрените европари

2 коментара
Засега няма изход в конфликта от ВиК-регулацията и спрените европари
Не се очертава скорошна развръзка в междуведомствения конфликт за собствеността върху ВиК-съоръженията, разпален с нова сила след предупреждението на Европейската комисия въпросът да се реши в най-скоро време, а дотогава България да не подписва договори за финансиране по оперативната програма “Околна среда“.

Това стана ясно в четвъртък след среща в София между представители на Генерална дирекция “Регионална политика” на ЕК, на консултанта на генералната дирекция по ВиК въпросите в България КОВИ, както и министерствата на финансите, на околната среда, на регионалното развитие, представители на сдружението на общините и на енергийния и воден регулатор.

Дискутирано беше какви мерки да се предприемат за решаване на проблема – дали спешно да се променят законите за водите, за регионалното развитие и за концесиите, или да се подкрепи разработения от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) проектозакон за ВиК-собствеността.

Разговорът е приключил без конкретно решение и без консенсус, съобщиха за Mediapool различни и независими един от друг участници в срещата. Част от тях изказаха песимизъм, ще има решение в близко време и ще се предотврати дълго блокиране на средствата за водните проекти.

Становището им се потвърди и от съобщение на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) разпространено след срещата. МОСВ има сериозни съображения относно въвеждането с ВиК-закона на териториалните съвети като нов орган за управление във водната инфраструктура.

Според Васил Маргаритов, директор на дирекция “Кохезионна политика” в МОСВ, която управлява Оперативната програма "Околна среда”, новият административен субект, предвиден да решава планирането, управлението на собствеността, възлагането на ВиК услугата и контрола на ВиК операторите, променя принципите за финансиране на проекти по програмата. Според тях общините и общинските съвети са отговорни за подготовката на проектите и носят отговорност за тяхното управление и изпълнение и въвеждането на териториалните съвети ще наложи преподписване на програмата и промяна на документи, което е въпрос на преговори с ЕК и отнема време.

Това от своя страна може да провокира Брюксел за нов одит на програмата и необходимостта от нова сертификация на органите за контрол и плащане на европарите, аргументират се от МОСВ.

От МРРБ обаче продължават да държат на проектозакона за ВиК-собствеността като начин за решаване на проблемите в сектора.

Не е насрочена нова среща за обсъждане на следващи крачки за преодоляване на пречките, довели до блокиране на парите за околна среда от еврофондовете, посочиха участници в срещата пред Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. коментатор
    #2

    Това е типична ситуация, която може да покаже става ли Станищев за премиер или просто заема поста до края на мандата.Станишев, ако насериозно се взема за премиер, трябва: 1/ в дълбочина да се запознае с проблема; и 2/ с няколко последователни разпореждания до висши чиновници да даде ясно да се разбере какво да направят.Пък нищо не пречи на Станишев да се консултира с Иван Костов, т.н. Командир. Защото точно в такива ситуации е силен Иван Костов - когато всеки министър дърпа към себе си и трябва премиера да се намесва.

  2. а какво ще стане
    #1

    с кмета на Сливен - Лечков, който прави търг за водопровод и канализация на града за около 30 млн. без да одобри документациите за участие, които струват по 2500 лв.Сигурно му е скъп подписа или не иска да се подписва на незаконни документи. Ама няма да му е зле като спечели неговата строителна фирма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.