Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засегнатите от кризата в Украйна фирми в ЕС ще могат да вземат до 400 000 евро държавна помощ

2 коментара
Засегнатите от кризата в Украйна фирми в ЕС ще могат да вземат до 400 000 евро държавна помощ

Брюксел реши, ще европейските фирми, търпяща щети от войната в Украйна, ще могат да получават без нотификация от ЕК държавна помощ до 400 хил. евро. До 50 млн. евро енергийна помощ ще могат да получават и енергоинтензивни предприятия в Евросъюза, страдащи от високите цени на електроенергията.

Това стана ясно от приетата в сряда Временна рамка при кризи, която ще позволи на държавите членки на ЕС да подпомогнат икономиката в контекста на руското нашествие в Украйна, и взето решение за компенсации заради скъпия ток.

Помощта за засегнато от войната в Украйна дружество ще е максимум 400 000 евро. Ограничения в подпомагането има за фирмите от секторите селско стопанство, рибарство и аквакултури - 35 000 евро. Причината е, че за тези компании има специални субсидии по общата селскостопанска политика. Дори в сряда ЕК утвърди допълнителни 500 млн. евро за фермерите в ЕС заради войната в Украйна. Наред с това в сряда бе решено т.нар. директни плащания, т.е. субсидиите за земя да могат да се изплащат по-рано - още от 16 октомври.

Помощите от временната рамка при кризи ще се отпускат, без да е необходимо тази помощ да бъде свързана с повишаване на цените на енергията, тъй като "кризата и ограничителните мерки срещу Русия засягат икономиката по множество начини, включително чрез физическо прекъсване на веригата на доставки", уточнява ЕК.

Тази подкрепа може да се предоставя под всякаква форма, включително като преки безвъзмездни средства.

За банките и заемите

Освен грантови средства, друга опция е държавите членки да могат да предоставят субсидирани държавни гаранции, за да гарантират, че банките продължават да отпускат заеми на всички дружества, засегнати от настоящата криза, а също и държавни и частни заеми със субсидирани лихвени проценти.

Друга форма на това подпомагане е държавите в ЕС да предоставят държавни гаранции или да създадат гаранционни схеми в подкрепа на банкови заеми, взети от дружествата. Те ще имат субсидирани премии, с намаляване на прогнозния пазарен лихвен процент за годишните премии за нови заеми за малки и средни предприятия ("МСП") и за предприятия, различни от МСП.

Не на последно място, държавите в ЕС ще могат да предоставят публични и частни заеми на дружества със субсидирани лихвени проценти. Тези заеми трябва да са с лихва, равна поне на безрисковата базова ставка, плюс специфична премия за кредитен риск, приложима съответно за МСП и за предприятия, различни от МСП.

И за двата вида подкрепа съществуват ограничения по отношение на максималния размер на заема, които се основават на оперативните нужди на дружеството, като се вземат предвид неговият оборот, разходите за енергия или конкретните нужди от ликвидност. Заемите може да се отнасят както за инвестициите, така и за нуждите от оборотен капитал.

За енергетиката

Специално в енергетиката държавите членки ще могат частично да компенсират дружествата, по-специално интензивните потребители на енергия, за допълнителните разходи, дължащи се на извънредното увеличение на цените на природния газ и електроенергията. Тази подкрепа може да се предоставя под всякаква форма, включително преки безвъзмездни средства.

Правилото обаче е, че общият размер на помощта за бенефициент не може да надвишава 30% от допустимите разходи, като тя не може да надхвърля 2 милиона евро във всеки един момент. Когато дружеството понесе оперативни загуби, може да е необходима допълнителна помощ, за да се гарантира продължаването на дадена стопанска дейност. За тази цел държавите членки могат да предоставят помощ, надвишаваща тези прагове, в размер до 25 милиона евро за енергоемките потребители и до 50 милиона евро за дружества, осъществяващи дейност в конкретни сектори, като например производството на алуминий и други метали, стъклени влакна, целулоза, торове или водород, както и много основни химични вещества.

Временната рамка при кризи ще спомогне подкрепата да бъде насочена към икономиката, като същевременно ще ограничи отрицателните последици за равните условия на конкуренция в рамките на единния пазар.

330 млн. евро за храна в Украйна

Извън рамките на ЕС, ЕК прие в сряда програма за спешна помощ от 330 млн. евро за Украйна. Тя ще помогне за осигуряване на стоки и услуги от първа необходимост и за защита на населението.

Програмата се стреми да помогне за облекчаване на страданията на украинците, като осигури достъп до основни стоки и услуги, както и тяхната защита. Друга важна цел ще бъде реконструкция на гражданска малка по мащаби инфраструктура, стратегическо планиране, както и осигуряване на енергийна сигурност, се казва в съобщението на ЕК.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #2

    Хаха, Ковидът свърши, но лапането продължава. Този път Путин е прав - Западът деградира.

  2. archibal
    #1

    "Ще могат", а дали в България ще вземат вече е друг въпрос. Василев няма голямо желание да компенсира

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.