Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Защитените" остават окончателно в ареста

Съдът прати сигнал до Кокинов и Велчев, че СГП систмено нарушава работата му

0 коментара

Десетимата задържани в нощта срещу 2 юли за опит за проникване и обир в столичния клон на ДСК на площад „Батенберг” остават окончателно в ареста, постанови във вторник Софийският апелативен съд (САС). Магистратите потвърдиха решението на колегите си от Софийския градски съд, като се позоваха на доказателства, събрани чрез подслушване, показания на двама полицаи и намерена в домовете на някои от обвиняемите техника за подслушване на полицейските честоти, както и за проникване и отключване на каси и секретни брави.

САС прие, че материалите по делото обославят обосновано предположение, че Михаел Николов – Кривия е ръководител на престъпната група, като „подчинените му” Иван Ценков – Турина, Васил Узунов – Заека, Любомир Крумов - Гъзара, Николай Стойков - Куфара, Александър Василев – Кюстендилеца и Калин Воденичаров са имали задачата да проникнат в банката.

Петър Николов – Крадеца и Илиян Вандов – Хрътката са били заети да шофират два автомобила, снабдени с техника за заглушаване на алармата на обекта, докато Стоян Иванов – Мозъка е бил в жилището си в кв. „Люлин”, за да подслушва честотите на МВР и няколко охранителни фирми, записа САС в мотивите си.

Съдията-докладчик Мая Цонева аргументира решението на състава с показанията на полицаите Асен Иванов и Мария Златанова, които подробно описват йерархията и конкретните задачи, с които се е занимавал всеки от членовете ѝ.

От събраните със СРС данни става ясно, че Кривия е провел множество телефонни разговори в интервала 00.00 – 6.00 часа, в които подорбно е давал указания на останалите как да проникнат в сградата и съответно се е интересувал как върви „операцията”.

„Макар че те се стараят да говорят със заобикалки, диалозите между тях са достатъчно ясни и подорбни и изясняват характера на дейността им”, добави съдия Цонева.

Освен това в материалите по делото са приложени резултати от няколко технически и дактилоскопски експертизи, които подкрепят твърденията на разследващите, че обвиняемите са слушали станциите им. Установяват и наличието на пръстови отпечатъци на трима от задържаните в двете коли, както и стъпка от обувката на Калин Воденичаров в салона на ДСК.

Според магистратите по отношение на десетимата съществува и опасност да извършат ново престъпление, тъй като по-голямата част от тях или са били осъждани в миналото, или имат висящи дела в момента или са криминално-проявени.

САС изобщо не коментира в определението си доводите на защитника на Михаел Николов – Илиян Василев, че подслушването е разпоредено не за конкретни лица, а за СИМ-карти, чиито собственик не бил привлечен като обвиняем по делото. Според него няма данни за никого от задържаните, че действително е позлвал някой от телефоните, обект на СРС.

„Прави впечатление, че въпреки твърденията за директно наблюдение на лица, заглушавали СОТ и прониквали в банката на пл. „Батенберг”, нито един от обвиняемите не е бил задържан в този район”, опита се да разклати обвинителната теза Василев.

Като довод срещу необходимостта на постоянното задържане на клиента му, адвокатът посочи, че в помещението, където задържаните са опитвали да проникнат не е имало пари и по тази причина не може да се говори за опит за обир. Освен това, по думите му, обвиняемите сами са се отказали да довършат започнатото, при положение, че било установено, че в банковия клон не е имало паралелна охранителна система, която да ги е подплашила.

„По делото се установява липса на данни за организирана престъпна група, а само за обикновено съучастие, както и доброволен отказ да извършат деянието, за което са обвинени”, заключи защитникът на Кривия в пледоарията си.

„Защитените” бяха задържани на различни места в столичните кв. „Западен парк” и „Люлин” в нощта срещу 2 юли, като от МВР обявиха, че част от заподозрените са се опитали да избягат и се е наложило да им устройват блокади по улиците.

Първото заседание по мерките им за неотклонение в СГС протече при закрити врата, като съдия Карамфила Тодорова безпрецедентно мотивира това свое решение с липсата на разрешение от страна на прокуратурата следствената тайна по делото да бъде разгласена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.