Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защитната система на Венеция се задейства, след като вчера не заработи

0 коментара
Защитната система на Венеция се задейства, след като вчера не заработи

Системата, която трябва да пази Венеция от наводнения, се задейства през изминалата нощ в 3 ч. местно време, след като вчера не успя да се включи, предаде италианската агенция АНСА.

Засега не е ясно защо системата не се е сработила. Лошото време в Италия продължава. Има риск от свлачища и лавини.

Венецианският площад "Сан Марко" остана вчера под вода заради прилив, свързан с лоши метеорологични условия. Жителите на италианския град трябваше да обуят гумени ботуши заради повишаването на нивото на водата до 1,37 метра над морското равнище в късния следобед.

Приливната вълна наводни площад "Сан Марко" и пода на едноименната катедрална църква, както и тротоарите по протежение на някои канали. По думите на пазача на църквата, ситуацията е драматична. Пазачът съобщи, че притворът е напълно залят от водата.

Поучили се от досегашен опит, някои търговци бяха поставили дъски пред праговете на магазините си, за да не прониква вода в помещенията.

В началото на октомври Венеция за пръв път използва изкуствените си диги, проектирани срещу явлението "висока вода".

Проектът "Моисей" представлява сложна инженерна система, която позволява хидроизолация благодарение на 78 диги, поставени на входните точки на лагуната.

Става дума за мрежа от кесони, пълни с вода, които трябва да могат да се вдигнат за 30 минути, за да създадат бариера, която да може да издържи покачване на водата до 3 метра над нормалното.

Вчера бе съобщено, че защитата не се е задействана, тъй като погрешни прогнози предвиждали покачване на водата само до 1.20 метра над морското равнище.

Вятърът откъм Адриатическо море след това неочаквано се усили, обясни кметът на Венеция Луиджи Бруняро за италианската агенция Аджи. За да активираме дигите, е нужна по-съществена прогноза. Ще трябва да преразгледаме правилата за работа на командния пункт, подчерта кметът.

На 12 ноември 2019 г. водата достигна 1,87 метра над морското равнище - едно от най-големите регистрирани покачвания в историята. Десетки църкви в града, включени в списъка на световното културно наследство, бяха повредени.

Площад "Сан Марко" е най-ниското място във Венеция. Намира се на около метър над морското равнище. Някои венециански квартали са на по-високи места и остават незасегнати от "високата вода".

В цяла Италия е издадено предупреждение за лошо време, което може да продължи до неделя. Най-тежко засегнат се оказа североизточният административен регион Венето, откъдето се съобщава за свличания в планините, във Фриули-Венеция Джулия, Емилия-Романя, Южна Кампания и на остров Сицилия.

Поройни дъждове, съпроводени с ураганни пориви на вятъра, бушуват в централните и южните части на Апенините, където има разливи и наводнения.

В северните райони валя сняг и на надморска височина от 600-800 метра. В столичната област Лацио беше обявен най-високият "червен" код за тревога и се наблюдава нивото на река Тибър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.