Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо албанските терористи трябва да бъдат поставени под контрол

0 коментара

Повишената политическа температура на Балканите напоследък увеличава рисковете в региона да се разпали нова война и изправя НАТО пред трудни решения. Бившата югославска република Македония рискува да стане поредната арена на етнически конфликт. Тази малка държава бе верен съюзник на Запада по време на натовските бомбардировки в Косово през 1999 година. Страните от НАТО имат моралното задължение да не пренебрегват сегашното ѝ незавидно положение. Освен това, една стабилна Македония е от огромен стратегически интерес за Запада.

Македония е дестабилизирана от албанските бунтовници, действащи по границата ѝ с Косово. Въпреки че Армията за освобождение на Косово (АОК) на етническите албанци бе официално разформирована, след като 37 000 миротворци на НАТО се разположиха в Косово, различни нейни части все още действат по границите на Косово с Македония и Сърбия. Бунтовниците са решили да интерпретират погрешно натовската подкрепа през 1999 година

като карт бланш за създаването на Велика Албания. Те черпят решителност от договора, с който бе прекратена бомбардировката, оставяйки висящ въпроса за бъдещия статут на Косово. Те искат да присъединят всички албанци към съседна Албания. Около една трета от жителите на Македония също са етнически албанци, населяващи граничните региони, обект на атаки от страна на бунтовниците. Техните симпатии са раздвоени, в резултат на което страната им е изложена на риска да се разпадне.

Евентуалните последици може да се окажат драматични. Ако достатъчно много албанци, населяващи тази мозайка от държави, се опитат да се отделят от славянските власти, славянските държави Югославия, България и Гърция ще бъдат принудени да защитят с военна сила своя съюзник Македония. Има опасения, че това ще провали постиженията на НАТО в омиротворяването на региона, ще го принуди да заеме нечия страна и може да доведе до разрастване на конфликта и намесата на НАТО - изход, който никой не желае.

Запазването на стабилността на Македония е от непосредствен интерес и за НАТО. Пътят, по който се снабдява Косово, минава през Македония до Гърция. Всяка заплаха към този маршрут ще превърне цялата операция на НАТО в несъстоятелна. И въпреки това, НАТО реагира с неохота. Буферната зона между Сърбия и Косово, чиято първоначална цел бе да предпазва косовските

албанци от сърбите, месеци наред бе използвана като безопасно убежище от албанските бунтовници.

Окуражен от умереността на югославския президент Кощуница, сега НАТО допусна сръбските военни части, наблюдавани от британските мироопазващи сили, обратно в "безопасната зона". Но още много неща трябва да се направят. Проблемната гранична месност се патрулира от американски мироопазващи сили. 3 500 хилядният британски контингент в Косово е концентриран на север.

Великобритания настоява за по-строго охраняване на бунтовниците. Все още не е твърде късно да върнем този балкански дух в бутилката, но НАТО трябва да действа решително. Може да се наложи алиансът да преразгледа своя ангажимент. Сред британските идеи е операция в стил Северна Ирландия, като се използват международните сили в Косово и военна подкрепа. Но все още има шанс и думите да са ефективни, колкото и делата.

Един уместен жест би бил Западът да покаже своята подкрепа за македонското правителство, което в момента е в обсада. Друг вариант е строго да се припомни на албанските лидери в зависимата от помощи провинция Косово, които упражняват огромно влияние върху своите роднини в Македония, че целта на НАТО е стабилност на Балканите, а не независимост на албанците. Трябва да им се заяви категорично, че НАТО ще разглежда опита да бъде създадена Велика Албания като фактор, също толкова дестабилизиращ, колкото намерението на бившия югопрезидент Слободан Милошевич да създаде Велика Сърбия

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.