Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Ангела Меркел трябва да каже "да" на еврооблигациите

22 коментара
Защо Ангела Меркел трябва да каже "да" на еврооблигациите

През цялата криза в еврозоната политиката на Ангела Меркел бе да прави минимално необходимото за избягване на бедствие. Човек би си помислил, че досега ще е разбрала, че това е скъпоструващ и катастрофален подход. Ако беше позволила в самото начало да се създаде европейски спасителен фонд от 1 трилион евро, кризата можеше да бъде овладяна много по-рано. Докато даде съгласие за "базуката" малко повече от година по-късно, Италия (с дълга ѝ от 1,9 трилион евро) и Испания вече бяха въвлечени в кризата и базуката заприлича на тапешник.

Сега тя изключва варианта Европейската централна банка да действа като кредитор в краен случай и се противопоставя на издаването на еврооблигации. Според мен една надеждна политика за връщане на спокойствие на пазарите трябва да включва един от тези два варианта, ако не и двата.

 

Меркел може и да изтъква, че единствено натискът от финансовите пазари води до отдавна отлаганите реформи в Гърция, Португалия, Италия и Испания, но рискува нещата да излязат от контрол. Като отказва да застане плътно зад другите членове на еврозоната, тя подтиква пазарите да се тревожат от разпадане на европроекта.

 

Какво друго обяснение може да има за рязкото покачване миналата седмица на всички лихви по негермански облигации, включително френските? Когато даже Германия не може да продаде всички облигации, които издава, останалият свят на практика заявява, че повече не може да има доверие на когото и да било в еврозоната. В края на краищата, ако еврото рухне, Германия ще пострада тежко от вероятно масово поскъпване на новата ѝ валута и огромни загуби в банките ѝ.

 

Мисля, че останалата част от еврозоната разбра посланието. Имаме нови правителства, ангажирани с бюджетни икономии и реформи в Италия, Испания, Гърция и Португалия. Сега е време Германия и канцлерката Меркел да поемат отговорността си и да понижат равнищата на лихвите по държавни облигации за цялата еврозона, а не само за Германия. При почти нулев растеж в южноевропейските страни, те просто не могат да си позволят да издават дългови книжа с близо 7 процента лихва. В дългосрочен план това със сигурност би ги довело до банкрут.

 

Идеята с еврооблигациите за мен е най-привлекателна, защото разрешава гаранция от еврозоната само за дългове до 60 процента от БВП. Всякакви дългови книжа над този таван трябва да се издават без гаранция. Така че за страна като Италия, чийто дълг е 120 процента от БВП, се покрива само половината дълг. Следователно все още има силна мотивация да се понижи дългът, тъй като издаването на италианските облигации без гаранция би струвало много по-скъпо.

Ако Германия се съгласи на това (може би в замяна на укрепване на Пакта за стабилност), това ще е сигнал за ангажираността ѝ към еврото и почти сигурно ще успокои пазарите.Може да се наложи Европейската централна банка да стабилизира пазарите в краткосрочен план, но няма да ѝ се налага да печата безкрайни количества пари, както в момента се опасяват германците. Ако канцлерката Меркел не поеме предизвикателството, Германия е потенциално изправена пред същата икономическа катастрофа като останалата част от еврозоната. Ако тя не разбере това, тогава, както южноевропейските си колеги, може и тя да стане жертва на тази криза. В крайна сметка, опозиционните германски социалдемократи вече подкрепят еврооблигациите.

 

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mapto
    #22
  2. Анонимен
    #21

    Меркел ще каже да, но след като създаде новия съюз с новите правила.

  3. Анонимен
    #20

    Predlagam UK da poemat chast ot tejestta, vse pak i uk pecheli ot evroto i e evropeiska strana. Da, ama ne - ima vsiakakvi predlojenia za izlizane ot krizata i vsichki predlagat edno - Germania da plati. Dobri savetnizi, niama shto.

  4. Анонимен
    #19

    да бе Меркел е виновна за Рим и Атина?! Автора да се гръмне. И ГСДП може да е ЗА еврооблигации, но не мисля, че германския народ и икономическа мисъл ги подкрепя. В крайна сметка е абсурдно Гърция и Италия и подобни да получават парите от еврооблигациите, които ще гарантира БЕРЛИН. Това е все едно някой от моето сем. който е банкрутирал да отиде да тегли в банката пари от мое име(или с моя гаранция), за да ги изхарчи отново неясно как и къде. Ето това вече ще е сигруния край на ЕС и еврото.

  5. Анонимен
    #18

    Европа ще "свърши" там където е започнала - в Гърция и Рим, а Германия с или без война периодично продължава да "държи" останалите в някакъв вид зависимост - напоследък във финнасово-икономическа.

  6. Анонимен
    #17

    Никой не можеше да действа бързо миналата година защото никак не се знаеше истинското състояние на ситуацията в Гърция. Дори самите гърци нямаха представа докъде са затънали. Едно прибързано действие тогава щеше да вкара ЕС в ужасно по-голяма беля, отколкото е сега. Никой не оспорва ползата за Германия от ЕС, дори напротив, но трябва ли да бъде спукан и единственият пояс, само за да потънат всички. Изход има, но той трябва да бъде изстрадан, за да не бъде забравен лесно. Аз съм сигурен, че ЕС ще излезне от тази криза много по-силен и по-мъдър. Надявам се хората да започнат най-сетне да мислят с главите си, а не с кожата на портмонетата си. Автор:

  7. Анонимен
    #16

    Всичко щеше да е съвсем вярно, ако не беше малката подробност, че целият ЕС е бил съвсем наясно кои страни живеят над възможностите си. Германия също доста добре го е осъзнавала и въпреки всичко като най-голям износител не е имала интерес да засяга темата. В обществени поръчки в Гърция Сименс например е направил десетки милиарди, голяма част от сделките са боравели с публични средства, получени чрез свръхзадължаване. Номер 15 има пълно право, че не може едни да плащат, други да папат. Ситуацията

  8. Анонимен
    #15

    Извинена си, номер 14, но няма какво да се коментира на тъпия ти кометар. По твоята логика може да обвиним най-вече Китай за световната криза защото се явява най-големия производител и износител на всичко. (Виж си маратонките, или смартфона например. Кой е виновен за аутсорсинга? Германците?) Защото в края на краищата тук не иде реч за някаква си мижава европейска криза с бързо-възстановим вътрешен пазар, както беше по времето на студената война, когато света беше затворен в своите вътрешни пазари,

  9. mapto
    #14

    Извинявам се, че публикувам този коментар няколко пъти, но по всичко личи, че много от коментиращите не осъзнават или пренебрегват тази страна на нещата:
    Ако всяка страна носи вина за себе си, Германия е тази, която безотговорно фокусира стратегията си върху износ и с това влоши общата картина. Сега отново Германия е тази, която спъва еврооблигациите, въпреки очевидния факт, че те са най-големите печаливши от стабилна Еврозона. Дори идеята им за елитни еврооблигации издиша първо, защото я обмислят

  10. Анонимен
    #13

    Към мечката от 15:08 | 29.11.2011, може да се добави само, че точно лумпенариата с мисленето на n.11, който смята, че Германия периодично трябва да се понамачква дори и с помощта на "свободните пазари" е виновен за това кризисно състояние. С всички възможни средства спекулантите-мегафилантропи искат да се доберат до "сърцето" на Европа, а от там до пълната разруха и разпад има по-малко от секунда. Оръжието е по-ефективно от атомна бомба, защото ще даде възможност на същите тези лумпени да "приватизират"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.