Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо българските градове останаха без врабчета?

Дружеството за защита на птиците набира доброволци за преброяването им

10 коментара
Защо българските градове останаха без врабчета?

Сядали ли сте наскоро на пейка в парка на който и да е по-голям град в страната? Ако да, то може би сте обръщали внимание на странен феномен - гълъби има, но врабчетата се броят на пръсти, а на места изобщо липсват.

За съжаление градовете в България все повече се нареждат до развитите европейски метрополии по този нерадостен показател - намаляване на популацията на малките сиво-кафяви птичета.

Оказва се, че дребните градски обитатели, които бяхме свикнали да приемаме за вечни и които до неотдавна бяха най-многобройните пернати в страната, са намалели с 30% за последните 10 години.

"Врабчетата намаляват и това е факт", казва Мариана Вълчева от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Причината за това, според специалистите, е замърсяването на средата, в която живеем, особено в градовете.

Презастрояването, мръсният въздух, увеличаването на шума, прекалено многото автомобили, липсата на зелени площи, отсичането на все повече дървета - малките симпатични птички не понасят този начин на живот, който за нас се е превърнал в ежедневие.

В Лондон например за последните 25 години врабчетата практически са изчезнали, а това съвпада с масовото увеличение на дизеловите автомобили в градовете, което започва в началото на 80-те години. Резултатът е, че британската столица влиза в новия век практически без птичето, което още Шекспир е възпявал.

Париж, градът на Едит Пиаф ("пиаф" значи врабче на френски диалект), също отчете липсата им. Засега те нямат намерение да се върнат, защото в града липсват насекоми, зрънца, семенца, че дори и трошички хляб, които са основната им храна.

Но не са само врабчетата, които изчезват. От Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) посочват, че популацията и на други птици в градовете намалява. Експертни проучвания показват, че негативните фактори, които влияят върху състоянието на популацията на врабчетата, са предпоставка за влошаване и на качеството на живота на хората.

Кампанията "Ние броим врабчетата" на БДЗП има за цел да направи мониторинг на броя врабчета в България и набира доброволци. При преброяването ще бъдат анализирани причините и тенденциите за намаляването на птиците. След това ще бъдат предприети мерки за опазването както на врабчетата, така и на другите видове птици в градовете.

"Сердика център" в София се включва в мероприятието, като организира образователна кампания заедно с БДЗП. От търговския център призовават всички желаещи да разберат какво се случва с врабчетата, да се съберат на 12 май от 12 часа на голямата ротонда на ниво -1. Освен да научат полезни неща, децата ще могат и заедно със своите родители да изработят и изрисуват хранилки за птици. След това те ще могат да ги разположат, където пожелаят из града и да привличат врабчетата със семенца и зрънца.

Представителите на БДЗП ще запознават всички посетители с любопитни подробности за света на птиците, а специални награди ще бъдат раздадени на малки и големи. Работилниците за хранилки ще се проведат в уикендите 11-12 и 18-19 май.

"Сердика Център" е направил 20 метрова инсталация, на която са изобразени 500 птици в полет. Всеки, който се снима пред инсталацията до 26 май, ще има възможността да спечели почивка за двама на остров Крит за 4 дни през месец юли с включени хотел и самолетни билети. Наградата е предоставена от Usit Colours.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #10

    Във Варна се появиха отново. Но страшно неприятни ми са гълъбите.

  2. dimitardi100
    #9

    Има прекрасни елскостопонски методи и технологии без отрови , но хората предпочитат отровните продукти заради цената ! В същото време хранителните вериги изхвърлят 30% от произведената храна !

  3. dimitardi100
    #8

    Монсанто натравя насекомите, а врабчетата ги ядат и умират ! И едните и другите прелитат големи разстояния и достигат отровените с пестициди полета около градовете ! Ако причината беше само дизела и шума врабчетата нямаше да са на изчезване и в селата ! Интересно защо в статията не се споменава основния отровител ?!?

  4. бездомник
    #7

    Както винаги, щом стане дума за животни, особено за тяхната защита, винаги се намират наши сънародници, които започват да опяват тежката съдба на българите и, вижте, защо да се занимаваме с някакви животни - врабчета, помияри, кокошки, котки и пр., ако хората бедстват или пък "за животните има справедливост, за хората няма" - общо взето, това е тенорът на коментарите. Интересно е кога и дали изобщо ще бъде разбрано, че защитата на животните не е за сметка на хората и че двете са напълно съвместими,

  5. Врабчета имаше в изобилие преди 35 години. Преди бяха по-малко, сега леко се увеличават. Има ги на ИЗЛОЛИРАНИ места. Говоря за Южния парк и последната спирка в кв Иван Вазов. До балкона ми всяка вечер кръжи прилеп. На балкона ми кацат синигерчета. В близките градинки има лишеи. Както и в парка. Врабчета има и в новия парк-около Сити центъра. В Новия парк и в Южния парк има много скорци, доста синигери, не малко горски зидарки и кълвачи от 2-та вида-зелени и червено-бяло-черни. Най-много обаче са враните, гарваните и свраките. Понякога с хиляди.

  6. Ilia Iliev_fb
    #5

    Егати тъпотийте в БГ ха ха ха Те , хората ги няма, а те вземали врабчетата да броят! Ами и те като хората, където има хляб , там се местят! Де да ставаше с думи! Борисов гордо каза ,че българите се връщали ,защото в Бг имало високи заплати! Някой да е виждал прислужник или келенер да забогаттее от заплата! ха ха ха

  7. безпартийна
    #4

    Може би не е сега времето да се броят врабчетата. Пред балкона ми има дърво, което след като му опадат листата през есента, по клоните му остават гроздове от шушулки със семенца. Цяла зима наблюдавах десетки врабчета, които си кълвяха семенца. Сега обаче наистина не ги виждам.

  8. Асфалт паша и ГРОБ си знаят работата за 10 години 30% намалели врабчетата. Пък ние не им отстъпваме лидери по онкоболни и инфаркти. Лидери по измиране. Яж турски храни, тъпчи се с палмово масло и дишай най-мръсния въздух в Европа. Дано скоро успея да емигрирам за да поживея някоя година повече.

  9. Milenca
    #2

    Радвам се наврабчетата и гюрюлтията им. Млазя гълъбите и гларусите.

  10. В и К
    #1

    Няма много животински видове, които виреят в повсеместно заливащия ни бетон и последващите боклуци - плъхове, гълъби, гларуси и хлебарки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.