Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Кристо напусна България

26 коментара
Защо Кристо напусна България

Габрово – град в сърцето на България, чийто жители са известни със своя нестандартен хумор, остроумие и пестеливост. В този 60-хиляден български град на 13 юни 1935 година е роден Христо Владимиров Явашев. Семейството му е 5-членно – има три деца, все момчета. Още в детските си години Христо открива изкуството – благодарение на майка си.

Цвета Димитрова, която преди да роди трите си деца работи като секретарка в Художествената академия в София, поддържа контакти в артистичните среди на България. „Културни дейци по онова време идваха редовно вкъщи", спомня си братът на Христо – Анани Явашев. Той и Христо тогава изнасяли представления пред гостите.

Семейството получавало много подаръци от известни хора на културата и изкуството. Голяма част от тези предмети са загубени безвъзвратно при множеството пренасяния на семейството, или били одържавени след идването на комунистите на власт.

Живот в бягство

Историята на семейство Явашеви е история на едно постоянно бягство. На 18 март 1913 година, след убийството на гръцкия крал в Солун, България се оказва във война със Сърбия, Черна гора, Турция, Румъния и Гърция. Живеещите в Солун българи са прокудени. Явашеви са заподозрени за съучастие в атентата, тъй като дядото на Христо бил богат човек с голям имот, в който често се събирали хора на изкуството. Дядото е задържан, но бабата и майката на Христо успяват в последния момент да избягат от Солун в България.

Тримата братя в семейството преживяват много тежко арестуването на баща им, който бил известен инженер. Той става жертва на чистката срещу интелигенцията в страната, извършена след навлизането през 1944 година на Червената армия в България. Само за 4 месеца са избити 30 хиляди души в страната – заради съпротива срещу новата комунистическа власт. Бащата на Христо е хвърлен в затвора, откъдето години по-късно излиза, но е рухнал и напълно съсипан човек.

Докато бащата е в затвора, майката на Христо се бори за оцеляване: по разказите на Анани Явашев, тя е била принудена да продава даже и от покъщнината, за да осигури прехраната на децата си.

"Повече не издържам"

Точно тези моменти се запечатват дълбоко в съзнанието на подрастващия Христо, които по-късно го отчуждават силно от родината му. След като завършва средното си образование, през 1952 година той записва Художествената академия в София, където следва до 1956 година. Но това изкуство, направлявано изцяло от държавата и показващо щастливи селяни, богати реколти, държавни ръководители, социалистическото величие и превъзходство не било изкуството на Христо. През 1956 година той заминава за Прага, където живее чичо му. Там той рисува картини, за да преживява някак.

В едно писмо до брат си Анани той пише: „Повече не издържам. Няма никакъв смисъл да се срещам с хора, които цели четири години (в Художествената академия в София, б.ред.) така и не ме разбраха; хора-егоисти, които ме унижават и си въобразяват, че само те разбират от изкуство. Изкуство, което е долна лъжа и цинична безсмислица – това изобщо не може да бъде никакво изкуство. Аз съм художник и искам да правя изкуство, което в България се оказа невъзможно."

В Прага се усещал западният полъх, писал още той на брат си, но Христо не останал дълго в Прага. Там той се сближил с група лекари, които също се готвели за бягство. Заедно те подкупили един митничар, който в един студен януарски ден на 1957 година ги скрил в един пломбиран товарен вагон. През цялото време Христо се страхувал да не бъдат издадени и си отдъхнал чак когато стигнали във Виена. Там му помогнал един приятел на баща му. Така Христо станал Кристо – художник на свободна практика.

В досието но Христо, водено от българската Държавна сигурност, след неговото бягство е записано следното: „Няма да бъде завеждано съдебно дело, защото не притежава никакви материални ценности в страната." Никой не говорил за бягството на Христо – нито колегите му от Художествената академия, нито в неговото семейство. „Хората се страхуваха да говорят за това", спомня си брат му Анани.

След като Кристо и съпругата му Жан-Клод през 1985 година опаковат моста Пон Ньоф в Париж, българската общественост почти не научава за това. Само в досието му в ДС е добавена една кратка отметка от кореспондентката на БТА тогава с гриф „За вътрешно ползване".

Не е чувствал България като своя родина

Четвърт век изминават, преди да падне комунистическият режим и в родината му отново да се заговори за Христо. Самият той рядко е говорил за годините, прекарани в България, и дори с огромно нежелание е разговарял на родния си език – ако въобще. Събитията в неговото детство и невъзможността да погребе родителите си го карат да забрави за родината си. Която той и не е чувствал като своя родина.  

Смъртта го застигна в неговата родина по избор – Ню Йорк, където той почина на 84-годишна възраст. Днес Кристо щеше да навърши 85 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monitorqe137
    #26
    Отговор на коментар #22

    И аз съм живял доста в чужбина и НИКОГА не се е случвало някой да ми спомене Кристо като българин.

  2. monitorqe137
    #25
    Отговор на коментар #18

    В началните години на соц. режимите в Румъния репресиите са били не по-слаби от тези в България. Въпреки това има известни румънци (като Йонеску) работили на Запад, но признаващи родината си, за разлика от Кристо.

  3. Boris Kamov
    #24
    Отговор на коментар #21

    Твоя пост е от типа: "Нерде Ямбол, нерде Стамбул". Ти прочете ли пост №19 или караш като курдисано петле - "... и 97% вода..."

  4. Boris Kamov
    #23
    Отговор на коментар #16

    Презирам Стоичков заради простотията му, но мога да потвърдя че в различни краища на света са чували името му и знаят че е българин. Просто защото много хора гледат футбол ;)

  5. granitovski
    #22

    отговор на #16 Живял съм достатъчно в чужбина и знам, че средно статистически и Христо Стоичков, и Григор Димитров са допринесли за името на България!Посочвам Кристо, Борис Христов и "Мистерията на българските гласове"защото когато съм питал чужденци от страни където съм живял"Какво знаете за България", те ми отговарят именно за Кристо, Борис Христов и "Мистерията на българските гласове".

  6. Практик от София
    #21

    Да-а, червени леви от постинг 19,
    друго си е да постъпиш както Георги Димитров Тарабата, нали?

    Първият път, още преди потушаването на септемврийския метеж (долна провокация с цел разделение и изравяне на кървава межда посред нацията),платеният коминтерновски функционер драсва в чужбина.
    Вторият път си бие камшика в комунистическия рай след една друга, твърде роднинска провокация.

    И пристига подир много години вашият кумир... в обоза на червената армия "освободителка". Със съветско гражданство и

  7. В и К
    #20
    Отговор на коментар #19

    Това не изкуство. Или - това не са патриотарски празнословия. Или - това не е лула: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b9/MagrittePipe.jpg

  8. levii
    #19

    Това не е изкуство. Това са някакви инсталации, при това от повтарящ се, и еднообразен като изражение и вид (покривала- покривала, чадъри -чадъри, пътеки по вода - пътеки по вода), а инсталациите са техника, в неговия случай повече пари и тичане за разрешения. А защо е избягал. Напоследък се търси под вола теле, за да се отговори на този въпрос и да бъде извинен в очите на българите. Това е просто една силно егоистична личност, което за един човек на артистичния свят е нещо нормално. Защо въпреки

  9. В и К
    #18
    Отговор на коментар #17

    Защото българските комунисти са избили, разрушили и бетонирали всичко, което си заслужава да бъде запомнено. А пък сътвореното - спомнете си петокрилия шесточленник пред НДК.

  10. Petio Petkov
    #17

    Ясно е защо е напуснал. Въпросът е защо е забравил българите и България. Румънците също имат великани на световната култура творили на Запад като Йонеско (Йонеску), Бранкузи (Брънкуш) - да спомена само двама. Обичта и уважение им към родината и народът остана, въпреки омразата на комунистите към тях. Не може покрай Илия да намразиш Свети Илия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.