Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Македония има значение

0 коментара

Разпадът на Македония е хуманитарна криза от огромна стратегическа и историческа важност. Това, което се случва по неугледните македонски селски улички, пряко засяга бъдещото разширяване на НАТО, за което президентът Джордж Буш говори така красноречиво.

Идните месеци на подготовка за форума в Прага през 2002 г., където за пръв път домакин на срещата на върха е страна от бившия Варшавски договор, администрацията на Буш ще очертае границите на второто разширяване на алианса след студената война.

Първото разширяване стана при администрацията на Бил Клинтън, когато Чехия, Полша и Унгария станаха част от пакта. Тъй като исторически тези страни са част от католическа и протестантска Централна Европа, това разширяване имаше на своя страна културата и историческата традиция. Ако следващото разширяване стане факт, то ще бъде далеч по-решаващо за бъдещето на Европа, защото няма да отразява исторически и културни тенденции, а специфичния възглед на шепа мъже и жени.

Малката мръсна война между криминализираните албански бунтовнически групи и слабото македонско правителство, едновременно предопределят под натиск позициите на тези мъже и жени. Никой не може да си позволи да иска разширяване на НАТО в България и Румъния, докато в съседния двор /който мнозина схващат като "историческа западна България"/, с пълна сила се разгаря етнически конфликт.

НАТО би могъл да се разшири по два различни начина. Ако разширяването бе ограничено само до Словения, Словакия и някои балтийски държави, европейската карта би напомняла средновековния християнски Запад, където ортодоксалният свят е изключен. Така подялбата на цивилизациите ще стане институция, която ще замени студената война.

Но НАТО би могъл да се разшири също на североизток и на югоизток, като обхване Румъния и България. И двете страни са потенциално застрашени от нестабилността в бивша Югославия. Последният вариант би обградил бивша Югославия с много по-стабилни и демократични държави.

САЩ трябва да отворят вратите на НАТО за повече бивши комунистически страни. Общественото мнение в тези държави е много повече про - американско, за разлика от Западна Европа, чиито общества отраснаха с благата на социалната държава / това стана възможно заради американското военно господство след Втората световна война/ , и така изгубиха чувство към трагичното, а без него реализмът във външната политика е трудно постижим.

Още повече, че по-малка, културно по- единна Европа, подобна на тази, която сега съществува, ще е настроена по-скоро опозиционно на САЩ, доколкото и Америка, и Западна Европа изпадат в нарцисизма на малките разлики.

Накрая, с поглед към Черно море, НАТО може да бъде в по-добра позиция, за да надзирава контрабандата и руската организирана престъпност.

Докато Югоизточна Европа не се намира под западния чадър на сигурността, тези страни ще бъдат под пряката зависимост на Русия. Ако Румъния и България влязат в НАТО, това би могло да уталожи руските амбиции в региона. След срещата си с Буш, Владимир Путин замина за Белград и Косово. Никой не следва да се заблуждава, че руснаците нямат апетити да си върнат "близката чужбина" на Балканите.

Но такава представа е невъзможна, ако бивша Югославия се третира с пренебрежение. Хуманитарните кризи в региона винаги са били отделна категория, не защото те са вътре в Европа и засягат бели хора, а защото въпросите на властта и стратегията никога не се прилагат в страни като Руанда и Източен Тимор. Като се намеси /въпреки че това бе късно през 1995 г./ в Босна, администрацията на Клинтън помогна дебатът да се промени от "Трябва ли НАТО да съществува?" до "Трябва ли НАТО да се разширява?"

Администрацията на Буш трябва да готова да избегне имиджовия и външнополитически кошмар при наличието на междуетническо насилие по улиците на Скопие, предизвикващо мелодраматични телевизионни репортажи, докато 38 000 войници на НАТО стоят на няколко мили оттам, в Косово, а САЩ изглеждат така, че правят твърде малко и твърде късно.

Историята често се твори чрез дивидентите - не чрез мащабни и разтърсващи съждения, а на пръв поглед чрез малките неща. Според социалното и икономическото си развитие южните Балкани са по-близо до Третия свят, отколкото до сърцето на Европа. Но това също е единствената територия, където НАТО някога е бил въвличан във война. Ако Вашингтон и Брюксел не вземат сериозни мерки в Скопие, тогава Скопие ще приключи по начин, който да принуждава Вашингтон и Брюксел към действие много повече, отколкото някой може да си представи.

Македония и бъдещите граници на НАТО са два проблема, които не може да се разделят.

Авторът е високопоставен член на New America Foundation

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.