Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Москва не се тревожи от "Ислямска държава"

23 коментара
Защо Москва не се тревожи от "Ислямска държава"

Русия не вярва, че коалицията на САЩ срещу "Ислямска държава" е нещо повече от книжен тигър. Москва има и собствени причини да се дистанцира от участие в тази коалиция, смята политологът Иван Преображенский.

Съобщенията, че Русия се е уговорила със САЩ за размяна на разузнавателни информации, свързани с групировката "Ислямска държава", предизвикаха шумен скандал в Москва. Руското министерство на външните работи опроверга тези съобщения толкова категорично, че стана ясно едно: властите в Кремъл са готови единствено на неофициална подкрепа за операцията "Непоколебима решимост".

Краен антиамериканизъм

Първата и главна причина за това поведение е, че не друг, а САЩ станаха инициатори на борбата срещу джихадистите. Антиамериканизмът сред руските ръководители, за съжаление, е станал толкова силен, че самото участие на американци в какъвто и да е проект, прави невъзможно присъединяването на Русия към него. Разумно ли е това? Едва ли - включително и от гледна точка на т.нар. реална политика, станала напоследък толкова модерна в Русия. Последното изявление на министъра на външните работи Сергей Лавров е красноречиво доказателство за това, че дори и да ставаше дума за отбрана от някакво застрашително нашествие на марсианци например, Кремъл пак би отказал да си сътрудничи с американците. "По-добре да станем обект на извънземна агресия, отколкото да се доверим на "ястребите" от Пентагона", заяви той.

Втората причина, която изтъква Москва, е аморфността на антиислямистката коалиция. Това трудно може да се оспорва. В момента това е просто коалиция на думи. Тя няма генерален щаб, нито утвърден списък на участниците и потенциалните съюзници. На трето място, мнозинството руснаци са убедени, че САЩ сега си плащат за грешките, които допуснаха при свалянето на авторитарните режими в Северна Африка и Близкия изток. И действително, американците допуснаха прекалено много грешки в Ирак и Афганистан, в Сирия и Египет, а и твърде често влизаха в тактически съюзи дори с ислямистите.

Русия не се чувства застрашена от "Ислямска държава"

Не на последно място, президентът на Сирия Башар Асад си остава съюзник на Кремъл. В това, че Асад (а не и американците), е единственият виновник за създаването на "Ислямска държава в Сирия и Леванта", вярват само отделни московски експерти. В Кремъл със сигурност знаят, че бойците от "ИД" посочват Русия като една от главните си цели. Изглежда обаче руските власти са напълно уверени в надеждността на собствените си специални служби. Явно не ги безпокои особено и това, че в Сирия и Ирак воюват около 800 руски граждани, сред които има немалко ветерани от войните в Чечения. Там воюват и доброволци от други региони на Северен Кавказ, а също и от Башкирия и Татарстан. Ако радикалите пожелаят да се завърнат в Русия, с тях ще трябва да се справят тайните служби и полицията. Необяснимо е защо Кремъл не се смущава от тези факти, при положение, че в Москва вече бяха извършени терористични нападения, организирани от ислямисти от Северен Кавказ.

Прагматизмът на Кремъл

Кремъл обаче е прав, че вероятността за пряка военна заплаха, включително и в региона на Средна Азия, засега е минимална. Поне докато са живи казахстанският президент Нурсултан Назърбаев и узбекският му колега Ислам Каримов. Техните държави са единствените в "санитарния кордон" около Русия, откъдето може да възникне ислямистка заплаха. "Ислямска държава" трудно може да стигне до границите на Русия от друго място. Твърде много препятствия има по пътя дотам - Азербайджан, Армения, Иран, Турция. При това списъкът е непълен.

Така че, от нейна гледна точка, Москва заема прагматична позиция. Тя ще стои настрана от схватката на Запада с войнстващия сунитски ислям и ще помага, само когато ѝ е изгодно.

Едва ли има нещо или някой, който да принуди Кремъл да промени гледната си точка, освен ако ситуацията не се изостри дотолкова, че САЩ да сключат военен съюз с Иран и да присъединят и Турция към коалицията. Тогава, разбира се, Русия няма да може да стои повече настрана. Засега обаче министерството на външните работи на Русия продължава да настоява за това, САЩ да съгласуват с Асад бомбардировките срещу позиции на "ИД" в Сирия. А междувременно Москва ще продължи да търгува с оръжие със същия този Асад, с иракските власти и с кюрдските бойци. Но обмен на разузнавателни информации със САЩ така и няма да има. Поне дотогава, докато Кремъл не престане да вижда "дългата ръка на Запада" като причина за всичките си икономически и политически неудачи.

*Иван Преображенский е политолог и координатор на проекта "Московски политклуб", както и постоянен участник в германско-руския форум "Петербургски диалог".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dadmoroz
    #23

    Руснаците нямат никакъв интерес да "помагат" на САЩ срещу ИДИЛ, в забърканато от "Арабска пролет 2011" каша и в Близкия изток. САЩ в момента са накиснати в 6 военни конфликта, така че нека се варят в собствен сос.... Да не говорим че в случай на успех и разгром на ИДИЛ печелившите ще са Ирдоган и Кюрдите..... не Русия....

  2. Bлaдo
    #22

    бръмбаре, изредил си (съвсем правилно!) все държави с традиционно съветско влияние, което путинчо се мъчи да възстанови. Всичките тия "арабски пролети" и "ислямски държави" са ЗА КУПАТА НА СЪВЕТСКАТА АРМИЯ, а цивилизованите държави се мъчат поне малко да ограничат масовото избиване на хора. ;-)

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  4. brambar
    #20

    Руснаците са умни хора, не желаят да нарушават инвестиционната политика на САЩ в творението, наречено Ислямска държава. С една дума, създаваш си среда, която да генерира несигурност и след това се захващаш с пуритански ентусиазъм да се бориш срещу злото, като междевременно си съсипал живота на милиони хора. След това раздаваш заеми за стабилизация на обстановката и такива тъпотии, като изгражда,не на демокрация, отворено общество и прозрачни институции. Така беше в Ирак, Афганистан, Либия, сега Сирия, после кой знае кого.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #19
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #16
  9. roccotull
    #15

    Valday, миналата неделя друг трол с ник "Който трябва", а пък може и да си ти, защото езикът е също така арогантен, а постингите са без никакъв смисъл, се вихреше въф форума, но много бързо го изличиха. И теб те чака същото.

  10. Himler
    #14

    Valday, ясно е че си трол! Обаче си тъп! Другитр тролове поне се регистрират с няколко ника! Иначе по темата, Москва все някога ще се задейства, дано да не е късно... Иначе най-голямата грешка на американците е, че си избраха Хюсеин за президент!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.