Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо НЗОК плаща лекарство със 7 пъти разлика в цената и го крие?

2 коментара
Защо НЗОК плаща лекарство със 7 пъти разлика в цената и го крие?

Управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев хвърли в края на мандата си тежки обвинения в лобизъм, некомпетентност и грешна политика от страна на МЗ, които водят до източване на обществения фонд и му пречат да работи ефективно. Това се случи в една от редките му публични изяви за времето на неговото управление, което ще остане в историята като най-непрозрачното разпореждане с многомилиардния ресурс от здравните вноски. В неговия мандат институцията окончателно се затвори и спря да дава обяснения как и защо взима едно или друго решение в полза или ущърб на гражданите. С изтичане на мандата му, който самият той обяви, че няма да бъде подновен, критичните изяви на Дечев зачестиха.

В интервю за Дарик радио Дечев хвърли в общественото пространство димка с удобно подбрана смесица от азбучни истини (че НЗОК се източва, контролът куца, болниците са много), актуални критики към МЗ (че се бави въвеждането на здравната информационна система и електронния търг за лекарства, че медицинските сестри са били излъгани от правителството, а НЗОК поставена пред свършен факт да плаща за дадените неизпълними обещания) и извадени от контекст шокиращи разкрития (за разлики в цените, на които НЗОК плаща лекарства). Макар много от повдигнатите от Дечев въпроси да са резонни и актуални, той по никакъв начин не обясни как е противодействал на източването и останалите проблеми, как се е противопоставял на грешните според него решения и какво е предложил той за да защити по-добре обществения ресурс

Защо НЗОК плаща лекарство със 7 пъти разлика в цената и го крие?

Дечев се оплака, че НЗОК плаща едно лекарство за частна болница на 7 пъти по-висока цена, отколкото същото за държавна и общинска. Причината – лобистки по думите му текст, с който частните болници вече не са задължени да провеждат обществени поръчки, когато харчат обществен ресурс. Действително такава поправка има и тя е приета през 2016 година по инициатива и с гласовете на ГЕРБ – партията, която предложи и изпрати д-р Дечев начело на НЗОК. Оттам нататък, по време на мандата си като управител д-р Дечев не е съобщавал публично, че касата е ощетена от този текст, нито е предлагал на общественото внимание решение на проблема. Нещо повече – НЗОК и в момента отказва да съобщи лекарството и болниците, които по думите на Дечев източват фонда, макар и напълно законно. От МЗ също обявиха, че не знаят за драстичните разлики в цените, тъй като Дечев не е уведомил за проблема нито министерството, нито Националния съвет по цени и реимбурсиране. Т.е. НЗОК крие от МЗ загатната бегло в радиоефира информация.

Дечев даде пример, че едно и също конкретно лекарство на един и същи производител, когато се отчита от държавна и общинска болница се заплаща от касата на 150 лева, а когато се отчита от частна болница, го заплаща на 1050 лв. Защо това е възможно?

Както вече стана ясно, държавните и общински болници са задължени да си купуват лекарствата с обществени поръчки, а частните – не. По принцип НЗОК плаща лекарствата на цените от позитивния лекарствен списък. Това са пределни цени, над които не може да се плащат лекарства с обществени средства. При търговете на държавните и общинските болници обаче в някои случаи се постига много по-ниска цена. Заради конкуренцията и защото производителят изкуствено държи висока цена в позитивния списък и не я намалява, така че тя да не бъде видима и да води до намаляване на цените в други държави, с които се реферираме. Разлика от 7 пъти в тръжната цена и цената в позитивния лекарствен списък обаче е по-скоро изключение и се отнася за лекарства извън патент, които така или иначе формират малка част от разходите на НЗОК, смятат експерти.

Въпреки че болниците са длъжни да отчитат придобивната цена на лекарствата, това е много по-лесно проследимо за държавните и общинските болници, които правят обществени поръчки и тръжната документация е видима, отколкото при частните, които могат да представят всякаква фактура, а в някои случаи болницата и дистрибутора на лекарства са свързани лица.

Проблемът би могъл да се реши чрез електронния търг за лекарства, който така и не успя да стартира успешно и през миналата година, за което Дечев също критикува МЗ, не без основание. Идеята е болниците, на които НЗОК плаща за лекарства, да не могат да ги купуват на стойност по-висока от постигнатата в електронния търг.

И това условие трябва да обхване както държавните и общинските, така и частните болници. Така макар частните болници да не правят обществени поръчки, те също ще трябва да се придържат към постигнатите в електронния търг цени, които ще станат референтни.

Редно ли е частните болници да са освободени от обществени поръчки?

Според юристи не е правилно частните болници да бъдат изключени от обхвата на ЗОП, когато работят с обществен ресурс и не е вярно, че промяната е заради хармонизиране на българското законодателство с евродиректива. Т.е. правилно е частните болници да правят поръчки за плащани с обществени средства лекарства и медицински изделия. А ЗОП да не се прилага само в случаите, при които се разходват средства, които нямат публичен характер - като например даренията или кешовите плащания на пациентите. Това би било в унисон с духа и текста на Директива 2014/24/ЕС, както и с практиката на Съда на ЕС.

По принцип лечебно заведение, което не харчи свои собствени средства, няма стимул да договаря по-ниска цена от пределната в позитивния списък. Напротив, при дадената пълна свобода на договаряне, са налице предпоставки за злоупотреби с публичния ресурс, предназначен за заплащане на лекарства и медицински изделия.

Причината е, че на пазара има свързани помежду си дистрибутори и болници, а разликата в цената на лекарствата остава като печалба за тях и реално източва обществен ресурс, който може да бъде насочен за лечението на повече пациенти.

Псевдоравнопоставеност между болниците

Дечев не за първи път влиза в конфронтация с частните болници, тъй като той беше застъпник на идеята да не им се плаща с обществен ресурс и да не могат да формират печалба. Тя обаче не намери политическа подкрепа от депутатите от управляващото мнозинство и МЗ.

Не е ясно лансирал ли е пред управляващите д-р Дечев предложението си частните болници да не са освободени от обществени поръчки. Ясно е само, че д-р Дечев си тръгва, а повдигнатите от него проблеми остават.

Според законодателството болниците са равнопоставени, независимо от формата им на собственост, но реално не са. И това е видно както от примера с обществените поръчки, така и от примера, че с обществен ресурс се плащат две различни цени на едно и също лекарство. Но реално неравнопоставеност има и в начина, по който се селектират пациенти в отделните болници и се събират такси от болните. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #2

    Съгласен съм с Вашето предложение, но ще се намерят ли достойни личности да разкрият цялата истина за този грабеж? Това може да стане,ако бихме могли да осъществим истински граждански контрол.За съжаление,днес това е невъзможно, защото нашата съдба е поверена на частните монополисти, които превърнаха всички държавни болници в свои длъжници и ги доведоха до фалит, а частните болници сами определят таксите за лечение на гражданите.

  2. Лизи Гугуткова
    #1

    Дeмoкрaтичнa Бългaрия" иcкa oтвaрянe дaннитeнa НЗOК! Oт "Дeмoкрaтичнa Бългaрия" призoвaвaт упрaвитeля нa НЗOК д-р Дeчo Дeчeв в ocтaвaщия пeриoд нa мaндaтa cи дa публикувa дaннитe нa Здрaвнaтa кaca, зa дa види oбщecтвoтo "пълнaтa кaртинa нa злoупoтрeбитe в НЗOК". Oт ДБ пocoчвaт, чe зa пoдoбни cхeми зa изтoчвaнe нa кacaтa ce e гoвoрилo oтдaвнa, нo зa първи път ce пoлучaвa пoтвърждeниe oт тaкoвa нивo.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.