Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо пленената държава се възпроизвежда?

9 коментара
Даниел Смилов

Когато държавните институции са в "захвата" на частни интереси, говорим за "пленена държава". Терминът идва от английски – state capture – но произходът на идеята е древен. Още Аристотел говори за корумпирани, дефектни форми на управление, при които държавата се използва за частни цели. Такива корумпирани управления са тиранията и олигархията. Аристотел прозрял, че и при демокрацията това може да се случи и управлението да не се осъществява в интерес на всички.

Ние днес сме точно в тази демократична хипотеза. Под "захват на държавата" в България се има предвид овладяването на държавни институции – регулатори, агенции, а дори понякога и основни органи на съдебната власт, както и правителството, а дори парламента – от мощни икономически интереси, които ги използват за собствени цели. Аферата КТБ е добър пример за такъв захват: регулаторните и контролните органи на държавата удобно "проспаха" създаването на пирамидата и най-вероятно са били инструментализирани пак от частен интерес при самото срутване на банката. Друг пример – толерираните монополи или квази монополи в горивата и медиите държат цените по бензиностанциите високи и развалят публичната среда. "Белене" е подобен друг проект, при който вече са платени милиарди (готвят се и още повече) без никаква обществена полза досега и без обоснован анализ за бъдещи ползи.

Нищо от това не е новина. Но новина е, че този захват на държавата успява да се възпроизвежда в сравнително плуралистична политическа среда и при положение, че редовно се провеждат избори, на които често се случва смяна на властта.

Вярно е, че ГЕРБ доминират през последните десетина години, но те управляват в сложни коалиции без ясни мнозинства. В този смисъл моделът на захванатата държава не може да бъде обяснен само с наличието на Борисов и ГЕРБ в политиката, макар че отговорността на най-голямата партия за него е безспорна.

Възпроизвеждането на модела на пленената, захваната държава чрез избори се дължи на следните фактори:

–Ефективността на захванатата държава. Този модел – с всичките му негови дефекти – има едно съществено предимство. Той е реален, съществува и хората вече знаят как работи и какво могат да очакват от него. Ниското доверие в политиката като цяло показва, че никой не харесват този модел особено. Но същевременно не се открива реална алтернатива, която да убеди мнозинството, че друга уредба на нещата е възможна. Още Хюм е забелязал, че властта е приемлива не когато отговаря на високи идеали като този за "обществения договор", а когато е сравнително ефикасна в сравнение с наличните алтернативи. В този смисъл тези, които искат разграждане на модела на захванатата държава, не трябва да се фокусират само върху неговата критика, а да предложат ясен план на работещ, алтернативен управленски проект. Проблемът не е разграждането на старото, а изграждането на нещо ново, по-добро. Ако такъв позитивен, убедителен план няма, дори при смяна на властта, захватът на държавата най-вероятно ще се регенерира, както е ставало досега;

–Моделът има много съюзници. Въпреки масовото номинално недоволство от пленената държава, този модел всъщност е подкрепян от мнозина. Тук просто ще изброим организирани структури на обществото, които се правят, че не забелязват как страната се управлява: профсъюзи, организации на работодатели, БАН, професионални общности (университети, магистрати, журналисти), организации на местно ниво… Защо е това мълчание? Отговорът е, че тези организации предпочитат да се договарят с правителството и да гарантират своите интереси на парче. В дългосрочен план те може да са губещи, но успяват да оцеляват и да печелят малки победи;

–Съзнателна дискредитация на алтернативата. Масовото убеждение, че реална алтернатива не съществува, е отчасти и съзнателно генерирана от медиите, които крепят модела. Идеята тук не е да се убедят хората, че моделът е добър, а че тези, които са срещу него са маскари. Затова е и тази кална медийна среда и пределната персонализация на публичната сфера;

–Фалшиви алтернативи. Възпроизвеждането на модела зависи и от способността му да генерира фалшиви алтернативи, които да обират недоволството. Сидеров, Бареков, Марешки са се появявали на сцената като критици и борци с модела, за да станат негови части – било то основни или резервни;

–Отместване на дебата към други теми. Захватът на държавата често се крие зад други теми. Стабилност, патриотизъм, имигрантска заплаха, европейско председателство – всичко това на моменти се изтъква като причина за запазването на модела такъв, какъвто си е;

–Кооптиране, разбиване на опозицията. Моделът успява да кооптира и представители на опозицията срещу себе си. Някои стават лични приятели на премиера, други го правят по прагматични причини, но резултатът е един и същ – разпад на опозицията и размиване на нейните послания;

–Фалшиви реформи. Моделът се научи да мимикрира реформи. Рецептата тук е проста – институционални промени се предлагат в началото на мандата. Например, да се направи нова агенция от стари три. Минават година-две, докато "реформата" мине. Още година време е необходимо, за да "заработи" новата структура. И тук мандатът обикновено приключва, идват нови избори и нови "реформи". В крайна сметка смисълът на институционалните реформи е да освободят държавата от захвата на определени групи. Много "реформи" обаче се правят, за да се укрепи този захват.

Републиката – публичната власт в интерес на всички – не е естествено състояние на управлението. Захванатата държава е много "по-естествена", защото нейното осъществяване е въпрос на силно мотивирани, икономически силни и организирани малцинства.

Републиката – обратно – изисква самоорганизация на големи маси от хора, мотивацията на всеки един от които не е толкова голяма. Обикновеният човек не очаква от демокрацията да се сдобие с банка, с "Булгартабак" или с цяла медийна група например. А печелившите от модела "пленена държава" имат точно такива очаквания. За да се преодолее тази асиметрия, са необходими силни, републикански по дух и демократични по маниер партии, които да успеят да наложат обществения интерес над интереса на силно мотивираните малцина.

Затова и "освобождаването" от захвата на държавата не е еднократен акт, като спечелване на избори. Това е необходимо, но не достатъчно условие. Изграждането на републиката и нейното поддържане е спешна, но и дългосрочна задача.

*Текстът е публикуван от Портал Култура.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Проблемът, г-н Смилов е психологически. Инстументално няма престъпление. Ако държавна институция отиде някъде на проверка по сигнал, то тя проверява книжата, а не отношенията.

  2. ivancho ivanov
    #8

    Съгласен с ( #2), добър анализ, но стига анализи и разсъждения! Налага се широко активно обяснение на хората за положението. Честно, с факти за безобразията и престъпленията от началото на БКП та до днес на БСП! Всичките усилия трябва да са насочени всекидневно в назоваването им - Пижо не знае истината, едни говорят сладки лъжи, но той и лятос ходи облечен с кожуха, поти се обилно, но пък си казва аз и зимъска съм си добре с него! Няма кой да отиде да му каже, че не се поти от кожуха, а от времето!

  3. Явор от Германия Костовист
    #7
  4. dgd
    #6
  5. daskal
    #5

    Сметката е проста. Над половин милион служители, назначени на държавна и общинска работа, гласуват за ГЕРБ, за да пазят местата си. Останалото са онези с кебапчетата, 50-левовите хонорари и "слепците с очи" /по Ботев/, пред които любимият ми квартален уличен котарак е направо мисловен гений. Ужасяваща стигма! 80% от електората смятат, че ГЕРБ нямат алтернатива или че така или иначе изборите се манипулират - затова нямало смисъл да се гласува.

  6. ARROGANT
    #4

    Изводът: Докато Али Баба от Банкя и неговите четиридесет разбойника са на власт, така ще бъде!!! "ВИЕ СИ ГИ ИЗБРАХТЕ!"

  7. Станиславчо
    #3
  8. Десен бесен
    #2

    Много добър анализ. Бих добавил, че най-важната причина за наличието на пленена държава е политическата и гражданска неграмотност сред мнозинството от народонаселението. Проблема, или не се разбира, или подценява. Докато мнозинството гласоподаватели са облечени в анцузи и люпещи семки нискочели индивиди, или лелки в критическата, издържани от децата си в чужбина, които имат мокри сънища с ББ - не очаквайте чудеса. Битката ще е дълга, тежка и трябва да се води от ДОКАЗАНО морални хора. С Лукарски

  9. Лизи Гугуткова
    #1

    Затова децата бягат... И не само от мафията, а и от нас! Защото мълчим, и само гледаме на живо... Оня ден писаха тук, че 200 000 ученици, не са в България, а в чужбина . Ами родителите им... Ами родените в чужбина-кой ще ги преброи...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.