Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Русия е далеч по-малко заплашителна, отколкото изглежда

18 коментара
Защо Русия е далеч по-малко заплашителна, отколкото изглежда

Трябва ли Съединените щати и Западът да се притесняват, че руската сила е във възход? Може би си мислите така, предвид степента, до която руската намеса, в тази година на избори, доминира новините в САЩ.

Но в действителност, руската сила е чуплива. Маскирана като страна намесваща се в западната политика, с инвазия в Украйна и подкрепяща Сирия на Башар Асад, Русия е изправена пред дълбоки социални и икономически проблеми. Застаряването на населението и икономическата слабост на страната са в противоречие с нейните военни разходи и глобалните стремежи. В действителност вътрешни проблеми, пренебрегвани от режима, скоро ще ограничат способностите на Путин за авантюри в чужбина и проекта му за военна сила.

Казано просто, Русия няма ресурси да финансира претенцията си да бъде велика сила. Помислете за тези пет фактора.

1. Руската икономика е слаба

Да започнем с припомнянето, че икономиката на САЩ е десет пъти по-голяма от руската. Дори в силните дни на високи цени на петрола, Русия не беше в състояние да се конкурира с американската икономическа мощ.

А тези дни са вече отдавна отминали. През последното десетилетие износът на въглеводороди представлява приблизително 50% от държавните приходи. С цени на петрола, движещи се над 100 долара за барел през по-голямата част от последните пет години, Русия преживя икономически бум. В действителност, в периода между 2000 и 2013 г., БВП на Русия е нараснал почти девет пъти, една от причините за значителната подкрепа към Путин.

Но напоследък сривът на световните енергийни удари сериозно Русия, заличи много от икономическите завоевания от последните години и изпрати икономиката в рецесия. Освен това прогнозата няма да се подобри в скоро време, като икономическият растеж на Русия през 2017 г. се очаква да бъде минимален.

За да се подготви за пост-петролната ера, Кремъл създаде през 2000 г. резервен фонд за "черни дни", формиран от излишъка от приходи от нефт и газ. Със спада на цените на петрола, правителството греба от фонда многократно. От 2014 г. досега този национален резерв на Русия е намалял от 87 милиарда долара на едва 16.18 милиарда. В страната има и друг държавен валутен фонд, със 73 милиарда долара, но голяма част от тези пари вече са разпределени.

Икономическият спад вече има значителни последствия. Световната банка съобщи, че сега 21.4 милиона руснаци, или 14.6% от населението, живеят под прага на бедността, а броят на руснаците, които печелят по-малко от 10 долара на ден, се е увеличил с 8 на сто. Едно скорошно проучване установи, че 41 на сто от руснаците се затрудняват да спестяват достатъчно, за да си купят храна и дрехи. Икономическото министерство прогнозира, че няма да има подобрение на средните стандарти на живот преди 2035.

2. Русия е изправена пред демографска криза

Руснаците нямат достатъчно деца. Раждаемостта в страната възлиза на 1.7 раждания на жена, далеч от 2.1 раждания, нужни само за да се гарантира възпроизводство на населението. Освен това, младите мъже на Русия умират твърде рано. Средната продължителност на живота при мъжете е 64 години - по-ниска от тази на Северна Корея и 15 години по-кратка от тази в Германия, Швеция или Италия. Това се дължи на необичайно високите нива на алкохолизъм, тютюнопушене, нелекуван рак, самоубийства, туберкулоза, СПИН и насилие.

През 2012 г. СЗО посочва, че 30% от всички смъртни случаи в страната се дължат на алкохола; 12 милиона руснаци редовно поглъщат сурогатен алкохол като медицински етанол, почистващи препарати за прозорци и парфюми. Русия страда от епидемия от СПИН - в третия по големина град в страната, Екатеринбург, един от всеки 50 граждани има HIV. По същия начин, честота на убийствата в Русия е 11.3 на 100 000, много по-висока от средната за ОИСР от 4.1 (във Великобритания тази честота е 0.2).

В резултат на това се очаква населението на Русия да се свие с 16 на сто, или с 23 милиона до 2050 г., което води до намаляване с 25 процента на работната сила. По-малко работници ще пълнят годишния пенсионен дефицит на Русия, който е 54 милиарда долара и вече заплашва да фалира правителството.

3. Русия вече не може да си позволи да откупува нейните смутни региони

Русия продължава да харчи до 10 милиарда долара годишно, за да субсидира проблемните си региони като Чечения или Крим. Когато подаянията пресъхнат, напрежението между Москва и външните региони може да кипне отново и потенциално да се възобнови конфликтът в Северен Кавказ.

Освен това, руската икономика е силно регионализирана. Само 14 от 83 региона на Русия добавят повече за федералния бюджет, отколкото получават като субсидии. Продължавайки трансферите до отдалечени или не-руски региони, руските власти могат да провокират популистка реакция, което ще ограничи възможността на Москва да подкрепя сепаратистките анклави в Украйна, Грузия или Молдова.

4. Русия ще трябва да намали военните разходи

Състоянието на руската икономика до голяма степен определя военните разходи. През 2017 г. Русия ще похарчи 30% от своя бюджет за службите по отбрана и сигурност, като само 2.3% ще разходва за здравеопазване. Заради икономическата стагнация, през 2016 г. разходите за отбрана на Русия намаляха за първи път от 1990 г. насам. До 2020 г. Русия се очаква да изхарчи само 41 милиарда долара за военните. Това е по-малко от съответните разходи на Франция, чието население е 46% от това на Русия. Освен това, спиралата на нарастването на разходите в Сирия и Украйна може да бъде причина за начало на руското оттегляне или за фалит на режима. В действителност, един руски вестник наскоро разкри, че правителството харчи в Сирия 1.8 милиарда долара годишно само за военни доставчици.

Сравнете тези 41 млрд. долара с военните разходи на НАТО 892 млрд. долара през 2015 г. Това е една голяма разлика, която изглежда ще се разшири. Русия просто не може да задмине или дори да достигне доброто финансиране на Алианса.

Точно сега Путин може да бъде нападателен, защото руският бюджет дава приоритет на оръдията над маслото. Режимът на Путин ефективно търгува икономическото благосъстояние и социалните разходи срещу военната мощ. Тази сделка не може да продължи неопределено време.

Помислете например за кризата на Русия в областта на здравеопазването. Около 85 000 селски общини нямат каквато и да е медицинска инфраструктура. Според най-новото проучване на Блумбръг, Русия е последна по ефективност на здравните грижи, нареждаща се след 54 други развити икономики. И все пак правителството планира да намали разходите за здравеопазване с 33% през следващата година, с което те остават само 5.8 милиарда долара. Министерството на здравеопазването ще получи по-малко от 2% от исканото за 2017-2025 финансиране. Заплатите на лекарите в най-бедните региони са около 250 долара на месец и вероятно ще продължат да спадат.

Всичко това става по-лошо заради системната корупция в прилагането на програми в областта на здравеопазването. Така например, през 2015 г., Задължителният здравен застрахователен фонд просто "загуби" над 500 милиона долара.

5. Хроничните социални проблеми ултимативно ще се изправят срещу политиката на Русия

Руснаците са прословути със своя стоицизъм, но те не са автомати. Популярността на Путин се основава не само на медийните манипулации и оглушително патриотарство, но и на реални икономически ползи. Както Даниел Tрейсман показа, дори и в авторитарните държави, икономическият растеж е свързан с одобрението на народа.

В действителност, вече има ръст на протести, свързани с работата. Според проучване сред руски граждани от 2017 г., 32 на сто от анкетираните заявяват, че биха могли да протестират, ако има демонстрация в родния им град. Това е най-високият процент, откакто Путин за първи път дойде на власт през 1999 година.

AnchorРусия не е сталинска диктатура, а "управлявана демокрация." Продължителен икономически спад ще промени отношението. Без значение колко мощна или заплашителна може да изглежда точно сега Русия, настоящата ситуация не може да продължи. Руската стабилност и режимът на Путин почиват на нестабилна основа и пукнатините започват да се показват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В отговор на новите санкции от ЕС , в Кремъл взеха ответните мерки : 1; Освобождават се от данъци приятелите на Путин засегнати от санкциите ! 2; На руските граждани им се разрешава да събират съчки в гората за огрев ! Попавших под санкции миллиардеров освободят от налогов

  2. Bлaдo
    #17

    "защо русия е...?" ... защото т.нар. рУссия е като заседнал параход, на който и без това му е слаба машинката, но на всичкото отгоре екипажът не се усеща, че всичката пара отива в свирката (сирената) - да вдигат шум и (сакън!!!) да не останат незабелязани. Така че русняците имат две опции: или да се научат да живеят трезви и работейки, или да се научат да живеят ... под вода...

  3. анита хегерланд
    #16

    Руската сила е в духа, който имат. Няма по-издържлив човек от руснака. Той живее при сурови условия и с добри чужди идеи може да изработи една много силна икономика, /по примера на Китай/, ако му се даде такава възможност.

  4. В и К
    #15

    Разграденият ядрен двор е еднакво заплашителен за своите хора и за света. Няма печеливш рационален подход срещу уродстанската кочина и психопатите които властват в нея.

  5. lubobansko12
    #14

    Поглъщане на Беларус може да стане и без война, но ще е повод за празник, колкото да преизберат Путин и кликата му.
    Но като ги "преизберат". И като ги преизберат какво ще ядат руснаците? Слава? Ако Тръмп не отпуши тапата Путин ще клекне. На Тръмп е заложила оцеляването си кгб-истката хунта в Русия. Чрез него се очаква пробив сред страните от ЕС и разхлабване на примката на НАТО. Но Тръмп се бави, а предизвиканата от Путин ляво-дясно-популистка изборна антиевропеска еуфория утихва. И Путин започва

  6. lubobansko12
    #13

    При подобно развитие, в близко бъдеще следва да се очаква последния останал на Путин ход - война. Голяма победна война. Но руснаците са фенове на малките победни войни, в които жертвите сред руснаците са малко, но сред чуждите много/без значение дали са военни или цивилни/. А малка победна война ще донесе малко плячка. Голяма победна война може да бъде само срещу "голям" слаб и вързан враг. Такива са само Украйна и Беларус. Украйна е голяма, слаба, но не е вързана и като се разрита може да стане лошо. Остава Беларус. Следете какво се случва между Русия и Беларус. Но след Беларус?...

  7. МЕДИАВОЙНA В Литве местные телеканалы проверяют на российскую пропаганду

  8. Bлaдo
    #11

    освен това подозирам, че точно на 7 ноември т.г., на 100-годишнината на октомбрийската рЭвАлюция на пУтлер ще му спретнат най-малко опит за ревАлюция ;-))

  9. Bлaдo
    #10

    и без петте фактора, при 2 стинки за рубла - ясна е работата: Сибирската джамахирия бере душа...

  10. Тодор Цветанов 24 мин. · «Аз ще ви освободя от химерите , наричани съвест и морал». Обещанието е дадено от друг лидер на друга нация , но е изпълнено чак сега от Путин в Русия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.