Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо си без шапка, съдия Петков? А сега защо си с шапка?

Как Цацаров попречи на съдия Петко Петков да бъде избран за преподавател в Националния институт на правосъдието

3 коментара
Съдия Петко Петков, сн: "Правен свят"

Критичен към статуквото съдия два пъти печели конкурс за преподавател на младши съдии, но и двата пъти е отхвърлен. Кадруването в Националния институт по правосъдие (НИП) изглежда далечно за обществото, но казусът си заслужава да бъде обсъждан като плакатна демонстрация на "принципите" в съдебната система и влиянието на Сотир Цацаров в нея. Същото става от години със същите изпълнители във Висшия съдебен съвет (ВСС).

В края на миналата седмица Управителният съвет (УС) на НИП за втори път отхвърли кандидатурата на наказателния съдия Петко Петков за преподавател в Националния институт на правосъдието. Mediapool разполага с протокола от обсъждането на темата. От него се разбира, че съпротивата е дошла от двама знакови представители на мнозинството във ВСС – главния прокурор Цацаров и сподвижничката му във ВСС Мария Кузманова.

Цацаров гласува с два гласа "против" съдия Петков. Неговият вот е репликиран от Кузманова, която също дава два гласа "против". Така с 4 гласа "против" и 3 "за" Петко Петков не стана преподавател в НИП. Причината Цацаров и Кузманов да имат по два гласа е делегираният им вот от отсъстващите от заседанието други емблеми на ВСС – шефа на Върховния административен съд Георги Колев и Незабравка Стоева. И двамата са част от т.нар. мнозинство във ВСС.

Протоколът от заседанието разкрива история, която много прилича на стария виц за лисицата и вълка, които на два пъти набили заека – веднъж, защото е без шапка, и веднъж, защото е с шапка.

Предисторията

Съдия Петко Петков от години е ярък критик на сегашното състояние на прокуратурата и е член на Съюза на съдиите в България. Той беше заместник-министър на правосъдието в екипа на Христо Иванов. Съдия Петков е един от активните привърженици на идеята за създаване на прокуратура по румънски модел. В началото на 2015 г. в интервю за Mediapool Петков коментира, че сегашната българска прокуратура "оставя впечатление, че е орган за политическа саморазправа". После той беше мъмрен от ВСС за тези си думи.

Съдията обяви за незаконно и предаването на “гюлениста“ Абдуллах Бююк на Турция.

Петко Петков кандидатства на два пъти за позицията преподавател по наказателно право на младши съдии в НИП. На 29 септември Управителният съвет въобще не гласува кандидатурата му, защото е единствен кандидат и има ненаписани дела. В този конкурс съдия Петков получи 92.4 точки от 100 възможни. Той е оценен от независимата комисия, съставена от съдии от Върховния касационен съд и представители на НИП.

Официалният аргумент за отказа да бъде назначен е, че той има 79 забавени и 171 висящи дела. На това заседание главният прокурор Сотир Цацаров не присъства. Членовете на управата на НИП се обединяват около аргумента, че трябва да се обяви нов конкурс. Взето е принципното решение, че Петков не може да бъде назначен за преподавател, защото ще остави нерешени твърде много дела.

Шефът на НИП Миглена Тачева коментира, че съдията ще е "добре дошъл", ако до втория конкурс си е написал делата. Не се случва точно така.

На същото заседание УС на НИП избира съдийката Петя Стоянова за преподавател по гражданско правораздаване. Справката за нея показва, че към края на юни тя е имала 156 неизписани дела. Нейната оценка е и много по-ниска от тази на Петков – 76.4 точки.

Управителният съвет на НИП не взема предвид факта, че при връщането си в съдебната система от Министерството на правосъдието съдия Петко Петков е поел тежък съдийски състав в Софийския районен съд. Когато е поел състава, там е имало 300 висящи дела. Той е успял да ги сведе до 171. Въпреки това УС на НИП обявява нов конкурс и така отхвърля неговата кандидатура.

Вторият конкурс

Съдия Петко Петков отново участва и във втория конкурс и получава още по-висока оценка – 98.4 точки от 100 възможни. На второ място е класирана бившата шефка на районната прокуратура в Костинброд Полина Величкова със 79.6 точки. Разликата между подготовката на двамата е очевидна.

Съдия Величкова почти няма опит като наказателен съдия, защото работи като такъв от две години. Съдия Петков има близо 8 години съдийски стаж и две години като младши съдия. Той има опит и като временен преподавател на младши съдии в НИП, Полина Величкова няма.

Основното е, че съдия Петко Петков вече няма забавени дела. За два месеца той е написал 79 акта, което отстранява причината, поради която не е назначен първия път. Полина Величкова има да пише дела, макар и да не ги е просрочила.

Накрая е избрана Полина Величкова. Протоколът разкрива намесата на главния прокурор Сотир Цацаров, който не само не е подкрепил съдията, но е поискал съдебният инспекторат да го провери за забавени дела.

Цацаров казва, че съдия Петков е имал забавяния по делата през 2012 и 2013-та година – тоест в периода преди да стане зам.-правосъден министър. Цацаров си е извадил справка, която показва, че за тези две години съдия Петков имал забавени по около 150 дела. За него това е основен аргумент да не го подкрепи и сега, когато магистратът е изряден.

"При тези данни е очевидно, че единственият стимул за г-н Петков, за да си напише делата е настоящата процедура", казва главният прокурор. Дори незаобиколимият довод, че заради огромната натовареност на Софийския районен съд (600 дела годишно на съдия) много състави имат забавяния, не променя мнението на Цацаров. Той с лекота подминава слабите страни на кандидатурата на Полина Величкова и гласува за нея, без да я обсъжда.

Мария Кузманова повтаря думите му като ехо: "Аз също няма да го подкрепя (Петко Петков). Съображенията, които смятах да изложа, вече бяха изложени от г-н Сотир Цацаров, които подкрепям и щях да изложа". Тя казва, че преди много години един "блестящ съдия" не бил назначен за преподавател, защото имал ненаписани дела.

"Така че това няма да е прецедент", казва Кузманова. Да, но Петко Петков към този момент вече няма ненаписани дела и случаят е прецедент.

Националният институт на правосъдието е една от най-важните институции в правосъдната система. Той организира задължителните първоначални обучения на младшите магистрати, което може да предопредели кариерата на всеки млад съдия, прокурор или следовател.

С това гласуване под диктовката на главния прокурор Сотир Цацаров в НИП буквално се репликира безпринципното кадруване във ВСС. По същия начин кандидатурата на съдия Нели Куцкова за шеф на Софийския апелативен съд беше отхвърлена, защото тя беше член на критичния към статуквото Съюз на съдиите в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. asigma
    #3

    шапка на "шапките"... "ще ти сложа аз шапка на тебе..." (К. Господинов) "искаш да кажеш, ще си вземеш шапката" (Ю. Яковлев) "не, ще ти сложа шапка" ( К. Господинов) (Баш Майсторът- филм)

  2. Nikola Nikolov
    #2

    Колкото и да се запъва, пеняви и зъби, цацаровщината неотклонно и сигурно върви към своя презрян, жалък край!!! Слава Богу, обаче, все още има млади, талантливи и качествени хора, като Негова чест съдия Петков, които ще попълнят отдавна празните места на цацаровците !!!

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    27 години ни занимавате с кривиците на незЕвисимата(формално) съдебна система. 27 години се убеждавам,че или тя не е за нас, или ние не сме дорасли за нея! Нещо тряя се промени! И аз ще ви кажа от кога и от къде започна! 1990 СГС се поддава на американски натиск, и регистрира коропорацията ДПС като политическа паритя! ... ДПС се разрастна и засили до толкова, че контролира съдебната система!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.