Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо спасителният план на Байдън няма да помогне на икономиката, а ще донесе по-високи данъци

5 коментара
Защо спасителният план на Байдън няма да помогне на икономиката, а ще донесе по-високи данъци

По-големите правителствени разходи в САЩ днес само ще доведат до по-високи данъци утре.

Спасителният план на Байдън не е точно рецептата, предписана от лекаря. А лекарят в случая е икономистът Джон Мейнард Кейнс.

Страничният ефект от плана на американския президент на стойност 1.9 трилиона долара за подпомагане на националната икономика, пострадала от пандемията от новия коронавирус, ще бъде по-високи данъци.

Приемането на този закон е пряко прилагане на кейнсианската макроикономическа теория. Трактатът на Кейнс от 1936 г. "Обща теория на заетостта, лихвата и парите" обяснява как фискалната политика на правителството може евентуално да стимулира икономическата активност, когато производството и заетостта са на ниско равнище.

Теорията на Кейнс какво да се прави при слаба икономика е ясна: правителството трябва да се намеси, за да повиши търсенето като цяло. Правителството трябва да купува онова, което фирмите произвеждат, така че техните служители да продължат да работят и на свой ред да бъдат потребители.

Кейнс пише своята теория в отговор на икономическите проблеми в началото на 30-те години на миналия век. Съкращенията на работници по света по онова време идват в подкрепа на неговата идея, че трудовите възнаграждения не се коригират спрямо намаляващото търсене.

През някои периоди на рецесия в миналото прогнозите, съдържащи се в теорията на Кейнс, са се сбъдвали. Вместо понижаване на трудовите възнаграждения икономиката е преживявала много съкращения и нарастваща безработица. "Лекарството", предписано от Кейнс, е правителството да харчи повече средства. То обаче не винаги е давало резултат.

В отговор на последната рецесия - от 2008-2009-а - Конгресът на САЩ отпусна големи суми като икономически "стимули". В резултат бюджетният дефицит на страната достигна най-високото си равнище от Втората световна война.

Американската икономика обаче отговори на тези нови правителствени разходи с по-бавен от обичайния растеж. Според службата за икономически анализи към министерството на търговията на САЩ икономиката на страната се е представила под потенциала си от 2009 до 2017 година.

И така, какво би препоръчал лекарят сега?

Кейнс пише, че ако заетостта е близо до естественото си равнище, а инфлацията е ниска, то държавата трябва да харчи по-малко и да намали дълга. Федералното правителство не е имало бюджетен излишък от почти 20 години.

Така че Кейнс не би призовал днес за по-големи разходи. Вероятната последица от новия закон ще е връщане към бавен икономически растеж. Това се дължи на т. нар. от икономистите изтласкващ ефект.

Икономистите от Харвард Робърт Баро и Чарлз Редлик доказаха, че когато правителството увеличава своите разходи, било то като повишава данъците или взима по-големи кредити, това няма ефект върху потреблението на обществото и бизнеса като цяло.

В отговор на новия политически курс домакинствата започват да спестяват повече, очаквайки по-високи данъци.

Държавните разходи препречват пътя на (или изтласкват) частните разходи.

Въпреки че Кейнс е бил прав за своето време, по-голямото кейнсианско харчене днес не е ефективно лекарство, а просто индикатор за по-високи данъци утре.

* б. изд.: Авторът е преподавател по финанси и икономика в Северозападния Назарянски университет в град Нампа, в северозападния щат на САЩ Айдахо.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #5

    Откъде го намерихте този Айдахо Стейтсман? Щата Айдахо е известен с производството на картофи. Що не препечатате нещо от Самоковска поща, примерно?

  2. ефрейтора
    #4

    Първа /срамежлива/ критика на сенилния . Този "най-мъдър" президент на САЩ . Икономическата му програма не струва и пукната пара . А ако некой чуе интонацията на гласа му , че избега чак в Айдахо...

  3. обикновен
    #3

    Медиапул, откъде изкопахте този "преподавател" и разказвач на формални учебникарски каламбури, които нямат нищо общо и не анализират и не вземат под внимание реалната действителност днес, с всичките невъобразимо много влияния на фактори, обстоятелства, вътрешни и външни проблеми на САЩ ? Повтарям - ДНЕС, с тежки поражения от пандемията и след катастрофалното президентстване на Тръмп, отдалечило и изолирало САЩ от световните процеси.

  4. Коментарът е изтрит в 12:50 на 20 май 2022 от автора.
    #2
  5. boriana
    #1

    Щом WP, CNN и NYT не го твръдят значи не е вярно. Иначе така е когато се управляват левите в случая америсанските социалисти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.