Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо централните банки поемат рисковете от суперниските лихви

1 коментар
Защо централните банки поемат рисковете от суперниските лихви

Шест години след края на Голямата рецесия най-големите централни банки в света все още изглежда са в режим "криза" - като поддържат основните си лихви на рекордно
ниски равнища, за да дадат тласък на икономическия растеж.

Натискът да се поддържат ниски лихвени равнища е оказван от слабото световно търсене, супер ниската инфлация и свръх предлагането на стоки - от петрол до стомана.

Очаква се Управлението за федерален резерв да обяви, че запазва краткосрочната си лихва на
рекордно ниското почти нулево равнище, което е непроменяно от разгара на рецесията през 2008 година.

Според мнозина анализатори има основателна причина лихвите да остават толкова ниски. Повечето големи икономики в света остават слаби - може би прекалено слаби, за да процъфтяват без стимулирането с помощта на супер ниските лихви, чиято цел е да увеличи кредитирането и разходите.

Критиците обаче отправят предупреждения за тази политика. Някои се притесняват, че се разпалва инфлацията. Според мнозина пък, когато доходността по облигациите остане толкова ниска, толкова продължително време, инвеститорите наливат пари в по-рискови активи, които обещават по-голяма печалба. В един момент друг балон - като взривилия жилищния пазар преди десетилетие и предизвикал спукването на dotcom балона през 2000 - може да се формира при акциите, облигациите, жилищата или някой друг актив.
Дейвид Джоунс, главен икономист в DMJ Advisors, предупреждава, че политиката на "евтини пари", водена от УФР, вече е надула цените на американските акции и облигации.
"УФР предизвиква балони на финансовите пазари, изкривявайки лихвите надолу, а цените на акциите нагоре, посочи Джоунс.

Засега в света ниските лихви изглежда ще се задържат. Миналата седмица президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, намекна, че ЕЦБ ще разшири програмата си за изкупуване на облигации, която цели да понижи дългосрочните лихви и да подпомогне крехкото европейско възстановяване. Японската централна банка изглежда е готова да увеличи покупката на правителствени облигации и други активи на заседанието си в петък. Китайската народна банка съвсем неотдавна обяви планове да намали лихвата си за шеста поредна година.

УФР пък отдавна изглеждаше склонно да повиши лихвените си равнища тази година за първи път от почти десетилетие. Опасенията обаче, че китайската икономика, която е втора по големина в света, се забавя по-рязко от очакваното, породи притеснения за световната икономика и за евентуалните последици за САЩ. Много наблюдатели на УФР сега прогнозират, че няма да има вдигане на лихвените равнища преди 2016 година.
Международният валутен фонд (МВФ) намали прогнозата си за световния растеж тази година до 3,1 %, което би бил най-слабият темп от рецесията през 2009 година.
"Световното търсене е много слабо," отбелязва Даниъл Алпърт, старши партньор в Westwood Capital.

Засега заплахата, свързана с инфлацията, не се забелязва на хоризонта. Всъщност централните банки се притесняват, че инфлацията е прекалено ниска, а не прекалено висока. В Европа годишната инфлация миналия месец беше минус 0.1 %.
В САЩ инфлацията, която УФР следи изключително внимателно, бе 0.3 % през август спрямо година по-рано, докато целевата инфлация на централната банка е инфлация от 2%.
Супер ниската инфлация е признак за крехкостта на световната икономика. Когато цените не се повишават достатъчно - или на практика спадат - някои потребители отлагат покупките с цел да изчакат по-изгодни цени по-късно. Длъжниците също имат затруднения при покриването на задълженията си.

Политиката на "евтините пари" в световен мащаб:

ЕВРОПА

В Европа банките все още се възстановяват от финансовата криза 2007 -2009 година. Пострадалите банки отпускат кредити с неохота. Притеснените потребители и компании не искат да взимат кредити.

Без вливане на кредити в икономиката растежът е спрял. Общо икономиките на 19-те страни от еврозоната са се свили през 2012 и 2013 година и са нараснали с едва 0,9% миналата година.

"Те наистина с всички сили се стараеха да запазят каквато и да е набрана инерция," посочва Карл Танненбаум, главен икономист в Northern Trust.
Като купува облигации за 60 милиарда евро месечно, ЕЦБ се надява да намали дългосрочните лихви, насърчавайки компаниите и потребителите да вземат заеми и за се съживи растежът.

Миналата седмица Драги намекна, че ЕЦБ ще обмисли разширяване на покупката на облигации или ще вземе други мерки като намаляване на водещата лихва. "Готови сме да действаме, ако е необходимо", посочи той.

ЯПОНИЯ

Японската централна банка полага усилия да съживи икономическия растеж и да повиши инфлацията. Япония преживя десетилетия стагнация, икономиката ѝ е затруднено положение заради намаляващото население, икономическата неефективност и обществените съмнения, че растежът и цените някога отново ще нараснат бързо.

През 2013 централната банка започна да купува облигации и други ценни книжа, за да намали лихвените равнища.

"Крайната цел обаче - стабилен икономически растеж при инфлация 2% - предстои да бъде постигната, отбелязва Фараз Сиед, икономист от Moody's Analytics.

Потребителските цени в Япония нараснаха едва с 0,2% през август спрямо година по-рано. Икономистите от Barclays, които прогнозираха, че японската икономика не е нараснала от юли до септември, очакват централната банка на Япония да увеличи покупките на държавни облигации и акции в петък.

КИТАЙ

Дори китайската икономика-локомотив бележи забавяне на растежа си за четвърта поредна година и се очаква да се забави тази и следващата година. Проблемите на Китай нанесоха значителни косвени щети. Икономиките на страните, които доставят суровини на втората по големина икономика в света понесоха удар.

Забавянето отчасти е умишлено. Пекин иска да намали зависимостта на Китай от износ и често разточителните инвестиции в недвижими имоти, заводи и инфраструктура. Всъщност той иска по-бавен, по-устойчив растеж, базиращ се повече на потребителските разходи.

За да не допусне прекалено забавяне на икономиката при прехода, китайската централна банка понижи лихвите си миналата година. Правителството също така пусна мини програма за стимулиране, за да се опита да насърчи икономиката чрез проекти за обществени дейности.

САЩ

УФР не е вдигало лихвите от 2006 година. То поддържа краткосрочната лихва на равнище близо до нулата почти седем години. През това време американската икономика значително укрепна. Безработицата се понижи до седемгодишен минимум от 5.1%.

Заради доброто представяне на икономиката много анализатори очакваха УФР да е вдигнало вече лихвите. Миналия месец самата президентка на УФР Джанет Йелън посочи, че очаква повишение на основните лихви през 2015 година.

Само че хората в УФР, които определят паричната политика, миналия месец не вдигнаха лихвите, изплашени от влошаващата се световна икономика. Малцина очакват и на това си заседание те да предприемат нещо и все повече се засилва усещането, че могат да отложат вдигането на лихвите за до другата година.

Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард призова УФР да забави повишаването на основните си лихви. Тя предупреди, че рисковете от преждевременно вдигане на лихвите и евентуалното нанасяне на икономически щети са по-големи от рисковете, които поражда прекалено дългото отлагане.

По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Проблемът е не само в преминалата финансова криза, но и структурен. С технологизирането на все повече производства има излишък от стоки които могат бързо да се произведат и недостатъчно потребление за тях тъй като все по-малко хора са необходими за производството. Така и безработицата в световен мащаб не намалява и растежа е слаб. Изхода е повече от развиващите се страни (вкл. Китай) да почнат да печелят не от материално и суровинно производство, но от услуги (напр. медицински или търговски) които да осигуряват заетост и потребление за повече хора по целия свят. Но преструктурирането на толкова много икономики е трудно и бавно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.