Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо в някои страни в Азия животът следва (относително) нормалния си ход

2 коментара

Четири милиарда души са в самоизолация заради епидемията. Животът обаче следва относително нормален ход в Тайван, Южна Корея или Хонконг, три от първите засегнати територии, благодарение на предприети отрано енергични мерки за обезвреждане на кризата, съобщава Франс прес.

Първоначално можеше да се помисли, че Тайван го чака най-лошото при появата на новия коронавирус у китайския му съсед, който му е най-големият търговски партньор.

Три месеца по-късно обаче равносметката на острова е 376 потвърдени заразени и петима починали. Ресторантите, баровете, училищата, магазините и офисите продължават да работят.

Страната, чийто вицепрезидент е епидемиолог, взе решителни мерки в самото начало на кризата, за да спести на населението си много по-мъчителни няколко седмици по-късно.

"Страни като Тайван са за пример. Те няма да познаят нито санитарното бреме, нито икономическите последици, които ще понесат други страни", похвали страната по Фокс нюз тази седмица основателят на Майкрософт Бил Гейтс, който отпусна милиарди долари за намирането на ваксина.

Опит

Тайван се изяви блестящо, защото си беше обещал повече никога да не преживява нещо като епидемията от ТОРС (Тежък остър респираторен синдром) от 2003 г. Тогава островът беше дал най-много жертви извън Китай и Хонконг: 84 починали.

След това Тайван създаде команден център за санитарни кризи, който беше задействан още на 20 януари, преди изобщо Пекин да е отцепил Ухан.

Властите незабавно започнаха да контролират влизащите, направиха множество тестове и разследваха лицата, които са били в контакт с болните.

Съвсем скоро островът взе тежкото решение да забрани влизането на пътници от Китай в момент, когато Световната здравна организация се обявяваше против такава мярка. Иронията е впрочем, че Тайван, един от най-големите отличници в света в борбата срещу Covid-19, не е член на СЗО заради китайския натиск.

В неотдавна публикувана статия Списанието на Американската медицинска асоциация изброи 124-те първоначални мерки, които взе тази страна докато останалия свят не вярваше, че има риск от епидемия.

"Няма ли сигурност, да сме предпазливи"

Джейсън Уан, преподавател в Станфордския университет и съавтор на проучването, е убеден, че Тайван по този начин е спечелил ценно време за ускоряването на производството на маски и тестове.

"Две седмици е невероятно много време, когато един вирус се разпространява експоненциално. Преди да се знае нещо със сигурност, по-добре да се прояви максимална предпазливост към един непознат вирус. Всички ние сега имаме горчив опит с това", каза той.

Южна Корея също е за пример с успеха си да понижи кривата на новите заразявания.

В края на февруари епидемията избухна в град Тегу от огнище в религиозна организация, смятана от някои за секта. В пика на кризата са регистрирани 909 нови заразени за един ден. Днес те са над 10 000, а 192 са починали.

Броят на нови заразени за денонощие в Тегу обаче за пръв път е под 10. А в цялата страна животът върви горе-долу нормално. Нарежданията за социално дистанциране масово се спазват, без да са дадени с правителствена заповед.

Експертите похвалиха южнокорейската стратегия по масово тестване на населението (над 485 хиляди теста), както и проследяването на контактите на болните и наложената на всички пациенти карантина.

Втора вълна

Няколко седмици след набирането на оферти, Южна Корея се сдоби с ефикасен тест, който вече масово се изнася.

Подобни успехи бяха отбелязани в Хонконг и Сингапур, но двете територии вече са заляти от втора вълна заради многото завръщащи се от Европа и САЩ.

Тези два мегаполиса бързо наложиха строг контрол на пристигащите от Китай и щателно проверяваха всички лица, които са били в контакт с болни. Двата града избегнаха мерките за всеобща самоизолация, които бяха въведени другаде по света.

Увеличаването на случаите на заразяване през последните седмици обаче накара Хонконг (935 заразени и четирима починали) и Сингапур (1375 заразени и шестима починали) да втвърдят политиката си.

Сингапур наскоро обяви затваряне на училищата и бизнесите и карантинира близо 20 000 мигриращи работници.

В Хонконг от края на януари са затворени училищата, а повечето чиновници работят от дома. Жителите не са задължени да спазват самоизолация, но правителството неотдавна затвори баровете, караокетата и залите за ма-джонг. Забранени са събиранията на публично място на повече от четирима души.

Един от главните съветници на шефката на изпълнителната власт Кари Лам, Бърнард Чан, наскоро предупреди, че мерките може да станат още по-строги, ако епидемията не бъде овладяна. "Може да поискаме от всички предприятия, които не са от първостепенна важност, да затворят с цел повечето хора да си стоят у дома повечето време", каза той за Ар Ти Ейч Кей нюз.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #2

    Ето от къде трябваше да се взема пример. А от къде взеха пример нАШте? От губещите. И резултатите са аналогични.

  2. Boris Kamov
    #1

    Развитите азиатски държави имат горчив опит с епидемиите и са се научили как да се предпазват. Останалите развити държави сега се борят както могат с пандемията и набират опит с цената на много жертви. Учудва ме апломба с който някои уважаеми форумци дават "квалифицирани" мнения и критикуват политиката на правителството по отношение на епидемията без да имат хабер за какво говорят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.