Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо в Русия продължават да гърмят взривове?

0 коментара
Защо в Русия продължават да гърмят взривове?

Експлозията на московското летище Домодедово е последната в цяла поредица подобни атаки в Русия. След всяко събитие от този род, особено ако е станало в Москва, политиците, експертите и обикновените хора се мъчат да разберат защо става така. И дали може да вярва човек на властите, които искат да издирят и накажат виновниците, но не обещават да не допускат такива престъпления занапред, пише ден след отнелия живота на 35 души терористичен акт руската служба на Би Би Си и задава тези въпроси на няколко руски политици и експерти.

Запитан защо в Русия стават все нови подобни престъпления, лидерът на партия "Яблоко" Сергей Митрохин отговаря: до голяма степен, защото тук няма обществен контрол върху дейността на тайните служби.

"Няма и парламентарен контрол. Нали помните в какъв фарс се изроди опитът на парламента да разследва събитията в Беслан, който свърши доникъде. Затова тайните служби у нас са изцяло извън контрол. Твърде им е лесно да прикриват всичките си фалове и провали", казва Митрохин.

Вината за станалото не бива да се хвърля само върху специалните служби, смята обаче Сергей Марков, депутат от "Единна Русия". Той подчертава, че предотвратяването на тероризма е и политическа задача. По думите му, "за да няма тероризъм в Северен Кавказ, трябва младите хора да имат работа, да имат образование, да има по-малко корупция и кланова борба, които днес са крещящи там".

Според Николай Петров, експерт от центъра "Карнеги", "неслучайно в края на годината нито Владимир Путин, нито Дмитрий Медведев, правейки годишна равносметка, не споменаха Северен Кавказ, където всички усилия на федералната власт в общи линии не доведоха до сериозен напредък, където броят на терористичните акции нарасна миналата година двойно спрямо предишната".

Според главния редактор на сайта Agentura.ru Андрей Солдатов важна роля играе риториката на първите държавни лица  - практическото ѝ прилагане води до сериозни пропуски в оперативната дейност. След експлозиите през март примерно президентът Дмитрий Медведев призова организаторите на атаките да бъдат ликвидирани.

"Установете лицата, замесени в извършването на това крайно тежко престъпление (взривовете в Москва - бел. на Би Би Си), ликвидирайте онези, които окажат съпротива. Хич не ги жалете!", заяви той на среща с шефовете на Федералната служба за сигурност Следствения комитет и така посмекчи леко риториката на Владимир Путин, който използваше жаргон и прикани, както помним, на чеченските бунтовници "да им се свети маслото в клозета".

Но стратегията за пълно ликвидиране на противника води дотам, че следствието много често не получава данни кой, как и защо е организирал нападенията. "Всеки път, щом президентът Медведев и премиерът Путин кажат, че трябва да реагираме по-твърдо, да ги ликвидираме се използват различни брутални епитети и специалните служби съответно изпълняват в случая заповедите на Кремъл - ликвидират, но не получават отговор на много въпроси", посочва Солдатов.

Той описва характерна според него проява на подобен подход след мартенските експлозии в Москва. "Тъкмо това стана в случая с хората, подготвяли експлозията в московското метро миналата година, и тези хора бяха ликвидирани в Дагестан. Ето най-тъжното в тази история: след като са ликвидирани, не може да бъдат разпитани и доведени в съда, не може да се разберат мотивите им; тоест получихме трупове, но не получихме обяснения защо точно тогава, кой друг може да е участвал", казва Солдатов.

Терористичен конвеир

Взривът в Домодедово показа, че, погълнати в поделянето на властови пълномощия и пилеене на пари, силовите структури не са в състояние да водят ефективна борба с тероризма, коментира руското интернет издание Газета.ру.

Изданието припомня, че летище Домодедово става място на терористичен акт за втори път през този век: през август 2004-та година терористки-камикадзе, след като бяха платили на местните милиционери 1000 рубли, внесоха взривни устройства в два самолета и ги взривиха във въздуха.

По честотата и повтаряемостта на еднотипни терористични актове Русия се нарежда сред страни като Афганистан, Ирак и Пакистан, където действат главните международни терористични организации и протичат заплетени религиозни конфликти. При това може уверено да се твърди, че въпреки засиленото присъствие във властта на възпитаници на специалните служби, управляващи страната вече второ десетилетие, в Русия по принцип не е създадена система за борба с тероризма, се казва по-нататък в редакционния коментар на Газета.ру.

Предизвикващите силен резонанс терористични актове в Кавказ станаха нещо обичайно. Те се повтарят и в Москва при това даже в метрото и по летищата, които по определение би трябвало да се охраняват особено старателно. След терористичното нападение от 11 септември 2001 година вече десет години съединените щати не знаят какво е терористичен акт на американска територия (същото може да се каже и за Мадрид и Лондон, които също пострадаха от атаки на терористите). В Вусия през това време терористите не само превзеха училище, театрален център, взривяваха болници, пазари и стадиони, но и успяха да взривят самолети, три пъти взривиха московското метро, два пъти – влакове (отделно няколко пъти бяха взривявани жп линии), няколко пъти – автобуси, ВЕЦ, а сега и най-голямото летище в страната. Въпреки че, както се твърди, всички известни на специалните служби главатари на терористите били унищожени.

В страна, в която думата "безопасност" е едва ли не ключова в политическия лексикон на властта, силовите структури са напълно разложени поради тотална корупция и пълна липса на отговорност пред обществото. Властите не са в състояние да противопоставят нищо на терористичните актове, освен празна риторика за плановете на международния тероризъм и необходимостта да се "засили безопасността". Властта обаче не иска или не може да извърши това "засилване" или да го контролира, коментира Газета.ру.

Станалото в Домодедово едва ли ще промени тази практика. Няма да последват оставки нито в ръководството на вътрешното министерство, нито в ръководството на Федералната служба за сигурност. Както не последваха нито след взривовете в самолетите, нито след "Норд-ост", нито след трагедията в училището в Беслан, нито след взривовете в метрото.

По принцип властта не мисли за безопасността на гражданите като за своя първостепенна задача. А за силовите структури прикриването или прякото участие в престъпен бизнес станаха по-важни от изпълнението на преките задължения.

Терористичният конвейр, съществуващ в Русия, в не по-малка степен от безпомощността на властите при гасенето на горските пожари или при спирането на тока на летищата, свидетелства за липсата на държава. В борбата с тероризма властта в Русия не се учи не само от чуждите, но и от своите грешки. В днешния свят терористичната заплаха е по принцип висока. В Русия тя е още по-висока заради пълната неспособност на спецслужбите, докопали се до политическата власт и контрола над бизнес-активите, да се занимават с това, за което са предназначени, заключава в коментара си Газета.ру.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.