Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо в Централна и Източна Европа няма протести?

12 коментара
Защо в Централна и Източна Европа няма протести?

На някои страни им е по-лесно отколкото на други да си фантазират за свят, в който частната печалба отстъпва път на общото благосъстояние.

Капитализмът е отвратително нещо, особено ако не познавате алтернативите. В стария западен свят пропуските в системата са видни: нещастните данъкоплатци спасяват алчните и безотговорни банкери, което подчертава неравенствата и показва предизвикателната взаимовръзка между богатите и властимащите. Не е чудно, че протестиращите в Мадрид негодуват, също както и техните съмишленици в Ню Йорк, Лондон, Милано и други градове, поставяйки под съмнение основите на пазарната икономика.

Капитализмът има много недостатъци. Самият Адам Смит отбелязва, че капитализмът е податлив на манипулаторски действия от страна на умни инсайдери. Системата е дава простор не само на таланта и старанието, но и на такива ниски човешки качества като безсърдечието. Спадовете в цикличността на бизнеса винаги удрят по-силно слабите.

Всичко това е истина, но само косвено: същността на капитализма не е в това, че той е идеална система, а в това, че тази система повече от всяка друга има набор от инструменти, които ѝ позволяват да се подобрява сама.

Това може и да е малко успокоение, но е крайно важно, ако страната ти е преживяла алтернативата на плановата икономика. Това е може би една от причините, поради които нарастващият през последните седмици брой на антикапиталистическите протести намери слаб отзвук в страните между Балтийско и Черно море. На американците, англичаните или италианците им е по-лесно да мечтаят за справедлив свят, в който частният капитал отстъпва път на общото благосъстояние. Но поляците, чехите, унгарците и останалите добре помнят, какво се получава в такъв случай: бюрократите и тяхното политическо началство определят същото това обществено благосъстояние, а индивидуалните предпочитания имат малко или нямат никакво значение. И рано или късно, ако се оплакваш или се опитваш на направиш нещо по друг начин, те наказват.

Днешният капиталистически опит на страните от бившия комунистически строй е доста по-положителен. След всичката бъркотия промените след 1989 г. пуснаха на свобода подтисканите таланти и човешки инстинкти. Появи се богат избор от всичко – от потребителските стоки до образованието. Не е по силите на статистиката да отрази пълноценно подобрението, къй като измерва продукцията до 1989 г. така, сякаш тази продукция наистина е струвала толкова, колкото са искали за нея. Но за много хора в района промените от последните 20 години са крайно позитивни. Тогава си получават въображаеми пари и е трябвало да чакаш на огромни опашки, за да ги похарчиш за некачествени стоки. Сега получаваш истински пари и можеш да правиш с тях, каквото си искаш.

Но по-важно е, че капитализмът по-добре направлява инвестициите, отколкото възнаграждава спестяването. По-голямата част от Източна Европа стана магнит за инвестиции. Чуждестранните пари се насочиха в тези страни, модернизирайки производството, издигайки офис здания и търговски центрове, предоставяйки кредити на предприятията и правителствата. Това помогна да се изкорени гладът за капитал, съществуващ в комунистическата епоха, когато парите се насочваха основно за военни разходи и тежка промишленост.

В по-голямата си част това бяха добри вложения, дори и да приемем, че финансистите и мениджърите на различни фондове удариха джакпота покрай тях.

Икономическата история на района се различава и в други отношения. Отворените пазари и граници позволиха на милиони хора от страните в бившия комунистически блок да пътуват, за да пазаруват, работят и учат на Запад. Потокът в обратната посока бе по-скромен. Безвизовите пътувания от Лондон във Варшава са прекрасни, но обратното направление е доста по-важно.

В края на краищата най-разрушителните свойства на западния турбокапитализъм липсват в Източна Европа. Полските и чешките банки се оказаха похвално здрави. Дажи на други места в района изпитващите трудности банки (само Латвия е забележимо изключение) бяха спасени от чуждестранните, а не от местните данъкоплатци и институции. Свободните пазари може да излизат от мода на Запад, но все още имат поклонници на Изток.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Капитализмът и пазарната икономика са добри като идея. Такъв е и комунизма. Лошото е, че нико пазарната икономика ни е по правилата, нито комунизмът ни беше.... Не можеш да спасяваш банки при пазарна икономика. Не можеш да трупаш лични облаги при комунизъм. Просто и неизпълнимо :)

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11
  3. Анонимен
    #10

    Бе я стига, тия протести са срещу безконтролността на финансовите институции и безотговорните политици, а не срещу пазарната икономика. Пазарната икономика е най-добрата система, но за да работи има нужда да се балансира - има нужда от правила, които да гарантират, че е пазарна, а точно това липсва в последно време.

  4. Анонимен
    #9

    Слаба ракия! Манипулация за провокация! "След всичката бъркотия промените след 1989 г. пуснаха на свобода подтисканите таланти и човешки инстинкти. Появи се богат избор от всичко – от потребителските стоки до образованието." И какво е България днес след 20 години разруха-булгаристан и циганьория, с американски губернатор и загубен суверинитет. Егати "талантите"!!! Публикувайте повече такива пасквили, та дано се разбудят някои "умници".

  5. Анонимен
    #8

    до №7: ББ си пада най-вече по спасяване на закъсали отбори с държавни пари :)

  6. Анонимен
    #7

    Едностранчива статия. А може би манипулативна. "Свободният пазар" имал поклонници в Източна Европа! Това да спасяваш с парите на данъкоплатеца всяка банка, чиито плиткоумни мениджъри са влагали парите и в рискови активи НЕ Е свободен пазар. При свободният пазар, бизнес който има толкова рисково и недалновидно управление отпада. Колкото до Източна Европа, там наистина засега официално няма банки, спасявани с пари на данъкоплатците. Неофициално може и да има. Например слуховете, които имаше преди години за това как БНБ е дала пари на една почти фалирала банка, за да я закрепи.

  7. Анонимен
    #6

    Дрън-дрън ярина. Не протестират защото са напълно смачкани от новите мошеници, не виждат смисъл в протеста, а и такъв реално няма. До десетина години и в Западна Европа ще престанат да протестират, като техните тарикати послушат нашият Любим Ръководител и им направят пенсиите и заплатите български.

  8. Анонимен
    #5

    Доста прозрачни цели,осъществени лошо ...Слаб опит за "наби -ване на канчетата" в точно определена посока.

  9. Анонимен
    #4

    Доста слаба статия. Доста слаб превод.

  10. Анонимен
    #3

    И каква е връзката между свободния пазар и решението на няколко правителства да спасяват фалиралите банки със средствата на данъкоплатците; да не би свободният пазар да задължава правителствата да ги спасяват? Статията не е добре обмислена

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.