Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо все пак ГЕРБ избра Мая Манолова?

15 коментара
Като депутат от БСП и зам.-председател на предходния парламент Мая Манолова бе "острие" на контрапротестите в защита на кабинета "Орешарски".

Това е всъщност истинският въпрос по конфузния случай. Ясно е, че без решението на парламентарната група на ГЕРБ да гласува "по съвест“ (в случая очевиден евфeмизъм) и без аморфното позициониране на лидерите на най-голямата партия, г-жа Манолова никога нямаше да бъде избрана за каквото ѝ да било от това НС. Сниманите бюлетини за вота на депутатите, почудата им, заклеймяването на реформатори и т.н. е част от театъра, предназначен да замаже основния въпрос.

А театър е необходим, защото логичен отговор на този въпрос няма. Първо, с избора на Мая Манолова се прави опит да се реабилитира една политическа и гражданска позиция, отречена масово – и чрез протести, и чрез обществени нагласи - още през лятото на 2013 г. Тази позиция може да бъде наречена за кратко "про-Пеевски/про-Орешарски“ и Мая Манолова беше ясен и разпознаваем неин символ. В крайна сметка, организатор, вдъхновител и знаме на "контрапротеста“ от 2013 г. получи шанс да реализира идеите си отново с публичен ресурс. Как ГЕРБ обясняват този куриоз?

Второ, единственото политическо качество, което се изтъква в полза на г-жа Манолова – активността ѝ като партийно "острие“ – е изключително слаб аргумент. Защото тази активност досега се е използвала предимно за партизански цели. Като трябва да се защитава г-н Пеевски, активността работи в негова полза. Като трябва да се спретне кален номер от типа "Костинброд“ – активността е пак на предна линия. Като трябва да се тупа топката с безсмислени обсъждания на изборното законодателство (с Петното и други представители на „гражданското общество“) – активността отново влиза в работа. Това ли са качества, достойни за един омбудсман?

Трето, Борисов изложи и структурен аргумент: добре е омбудсманът да е от опозицията. Като цяло в този аргумент има поне някаква институционална логика. Но БСП – като най-голяма опозиционна партия – биха могли да предложат и кандидатура с ясна гражданска позиция и политически достойнства. Когато това не е така, фактът, че г-жа Манолова е от опозицията, далеч не е достатъчен за нейния избор. В крайна сметка на какво ще бъде тя опозиция? На критиките на прекомерната обвързаност на властта с определени интереси, част от които за съжаление са все още валидни?

Нещо повече, дали БСП – като опозиция - е заслужила подобно доверие от страна на мнозинството в парламента? Очевидно, че не го е заслужила, защото и по съдебната реформа, и по други важни въпроси тя по-скоро обслужва ДПС, като я прави незаобиколим фактор (за конституционната реформа, най-малко). Може би това изглежда правилната стратегия от камбанарията на социалистите – да тикат ГЕРБ и реформаторите към ДПС, за да ги дискредитират. Но това не е стратегия, която заслужава някакъв бонус било то от мнозинството, било от обществото като цяло.

Всичко това се знаеше още преди тайния вот в парламента. В този смисъл, каквито и да са качествата на г-жа Манолова като индивид, в полза на нейния избор за омбудсман няма нито политически, нито граждански аргументи. Изборът ѝ остава гаф и недомислица.

*Публикуваме коментара от   блога на Даниел Смилов  .

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #15

    интересно ми е каква част от съпартийците й също я възприемат като "новата Цола Драгойчева"...

  2. Ангел Грънчаров
    #14

    Не мога да се съглася с тезата на автора, че изборът на Мая Манолова за омбудсман е просто гаф и недомислица на ГЕРБ. Ами ако е нещо много повече от това? Затова поставям логичния въпрос: гаф и недомислица на ГЕРБ ли е изборът на Мая Манолова за омбудсман - или е многозначителна провокация на "задкулисието", на мафията към нас, гражданите?

  3. monitorqe137
    #13

    Защо се мъчите ? Каква "гражданска позиция" ? Това е формалност, синекурна длъжност без никакво значение. Много повече би трябвало да ви мъчи, че ни управляват мутри, управляват РЕАЛНО, не синекурно !

  4. RedDevil
    #12

    Смятам, че скоро ще се изясни поне малко таза схема, която си спретнаха с Маяма...

  5. Роси
    #11

    Едно нещо ме мъчи още от фаталния ден, в който една ярка партийна ярка (да не кажа кокошка) беше избрана на чисто гражданска позиция. Всички обсъждат 125-те гласа "за" ярката, а никой не смята кои са 80-те и няколко (не помня) гласа за г-н Пенчев. Пак удобно се дава опорната точка, уж че реформаторите я били гласували, а герберите не и текват коментарите по радиа, телевизии и блогове... И народът пак в шах и без поле за разсъждение...

  6. monitorqe137
    #10

    Авторът е неграмотен. Един американец (не помня дали беше Паркинсън) има книга по въпроса за движението на кадрите. Една възможност за отстраняване на неудобен човек е чрез издигането му на по-висок, но синекурен, пост. Точно това се случи: Мая пречи на ББ в парламента и на Миков в БСП. Издигат я на синекурната длъжност Омбудсман и забравят за нея.

  7. васил
    #9

    до гармиш това е ритуално самоубийсто на герб водени от тиквоний а колкото до костинбродската афера ако не си работил в печатница не коментирай показаните бюлетини са от настройването на машината и надпечат при спирането на машина за почистване къде са бусовете с двойните дъна и как щяха да стигнат бюлетините до австралия нова зенландия сащ изобщо офицерска мисъл е твоя коментар драги ми партенкирхен

  8. Kiril Kovatchev
    #8

    Ами за каквото и да я изберат другарката с червения потник и размътения поглед ще е гаф и недомислица. Всъщност недомислица не е най-подходчщата дума, защото вярвам че БСП, ДПС и Герб добре са си сметнали келепирите когато са направили пазрлъка за издигането на това неодразумение. Проблемът е че лицата които олицетворяват българските институции не им пука ни най-малко за институциите. За сравнение само по същото време Полша избра достоен човек за омбудсман. За съжаление ние българите сме доста след поляците даже. И така ще бъде докато поверяваме управлението на страната си на бай-Ганьовци, Настрадин Ходжовци и разни леви и десни Альошовци.

  9. бакърджиев
    #7

    Всъщност ДПС си сложиха удобен (техен) човек на поста. А Б.Б. да разправя, че не бил зависим.

  10. BLM
    #6

    На снимката е показана в много добре подбрана компания. "Интернационала" ли слушат, та са толкова съсредоточени?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.