Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засилва се натискът в България за ревизия на договора с Македония

Дни преди референдума за името от АБВ поискаха от премиера Борисов нови мерки за общата история

11 коментара
Засилва се натискът в България за ревизия на договора с Македония

Партията на бившия президент Георги Първанов АБВ поиска България да сключи с Македония нов договор по най-чувствителния въпрос в отношенията между двете страни – общата история. Активността на АБВ, която бе предшествана от подобни акции на БСП и "Атака", идва само няколко дни преди ключовия референдум в югозападната ни съседка за името "Северна Македония".

Във вторник Първанов и сегашният председател се срещнаха с премиера Бойко Борисов, след което обясниха, че искат изготвянето на нов документ, който да дефинира понятиято "Обща история".

Темата е част и от договора за добросъседство между двете страни, като обща комисия вече работи за изчистване на спорните въпроси в историята.

"Бъдещето на Македония не може да минава през грабеж на историята на България и поругаване на историческите факти", каза Румен Петков и обясни, че има резерви към работата на комисията.

Натиск срещу управляващите преди референдума

Македонците ще гласуват на 20 септември за споразумението между Атина и Скопие за името на страната, което трябва да отвори пътя ѝ към НАТО и Европейския съюз.

Управляващото в Македония правителство на Зоран Заев показа, че е готово на отстъпки и компромиси, за да придвижи напред страната, и подписа договора за добросъседство с България и споразумението за името с Атина. То обаче е подложено на силен натиск предимно от проруската опозиционна партия ВМРО–ДПМНЕ.

В същото време определени среди в България продължават да настояват страната ни също да окаже силен натиск срещу Скопие в този момент.

Причина стана изявлението на Заев, че Илинденското въстание е македонско. Въпреки че той се извини, казвайки, че политиците правят грешки дори по невнимание, БСП не пропусна шанса да открие нов фронт срещу управляващите в Скопие.

Премиерът Бойко Борисов първоначално реагира умерено, но после заплаши Скопие, че ще реагира реагира, когато дойде време страната да влезе в ЕС. Въпреки това активността по темата не спира.

АБВ с притеснения за името "Северна Македония"

Румен Петков обясни след срещата с Борисов, че от партията са изразили "силни резерви относно името Илинденска Македония и нашите притеснения относно името Северна Македония".

"Настояваме за дебат, в който да се стигне до общобългарска позиция за дефинирането на понятието обща история. За нас е неприемливо политически фактори в Македония да загърбват общото минало и общото Илинденско-Преображенско въстание. Неприемливо е и членове на общата българо-македонска комисия да ограничават общата ни история до времето на Османската империя и османското робство", каза Петков.

"За нас стремежът да подкрепим Македония за нейното евроатлантическо бъдеще е въпрос на осъзната необходимост на държавата и на региона като цяло. Ние обаче държим на позицията, че това бъдеще не може да минава без истината за нашата обща история и през грабеж на историята на България и поругаване на историческите факти", добави той.

Първанов от своя страна посочи, че оценката на АБВ за подписания договор с Македония е "без съмнение позитивна, защото очертава добра перспектива, но ако вземем и мерки за възможно негативно развитие".

"Още миналата година на 1 август премиерът на Македония Зоран Заев, изброявайки участниците в Илинденско-Преображенското въстание, забрави да спомене българи като основни участници в него. Основното предложение на Заев за бъдещето име на страната беше Илинденска Македония. Предложението за Северна Македония по същество си е Илинденска Македония, това е философията и на Скопие за формиране на македонската идентичност", каза Първанов.

"Нашата позиция е, че Илинденско -Преображенско въстание по своята същност е българско, затова има стотици документи. Ние очакваме това посегателство върху българската история да продължи особено след подписването на договора с Гърция, с който Скопие се отказа от античната визия за тяхната история", посочи той.

Общата история

По думите му е нужен нов съвместен документ, с който да се дефинира понятието обща история.

"Новият текст приблизително може да звучи така "имаме обща история, чийто корени са в Средновековието, минават през общите борби на Възраждането, включително и първите десетилетия на 20-ти век и Илинденско-Преображенското въстание. Това, което е общото, е българското национално самосъзнание на населението на тези райони в България и Македония. Общи са националните цели и задачи", каза Първанов.

По-рано и от партията на Волен Сидеров "Атака" излязоха с подобно предложение. От там поискаха правителството да подпише анекс към договора за добросъседство с Македония, който да ѝ забрани да прави спекулации с български исторически събития и личности.

До момента правителството не е дало сигнали, че ще обяви нов дипломатически курс за нов договор с Македония и запазва спокойствие преди референдума в Македония, който е ключов за бъдещето на региона. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  2. Bлaдo
    #10

    ...едва ли... :-) - кОминтЭрната я изгуби таз "битка" ... А абЭвЭ-то на гОцЭ може да засили само ... налягането на шадравана на градския мегдан в Плевен :-))

  3. dimitardi100
    #9

    Колко рубли получихте Болни, Гоце и Корни ?

  4. dimitardi100
    #8

    Получават заповеди от своя работодател да скарат отново България и Македония и да разрушат моста на приятелство, който СДС и ГЕРБ успяха да построят, за да няма силни , обединени и проспериращи Балкани ! Една стара мечта на Русия !

  5. Kiril Kovatchev
    #7

    Руски агенти организираха протести срещу постигнатото споразумение между Гърция и Македония. Изловиха ги обаче, че даже изгониха някои руски шпиoни. Сега империята на злото активира българските си агенти. Питам се Гоце и запалката не се ли чувстват омерзени че ги употребяват като леки жени? Или когато го правят за пари е окей?

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  7. Българофил
    #5

    ПарАванов е получил спешна депеша от Масква да забави преговорите за приемането на Македония в НАТО и ЕС!

  8. Десен бесен
    #4

    Петата колона се активизира точно преди референдума. Една партийка, която вече никой не я бръсне за слива е приета от премиера. Македония поне 10 години ще преговаря с ЕС. През това време ще работи историческата комисия. Има много време за да се изяснят спорните въпроси. Да, трудно е да се борим с последствията от комунистическите фалшификации на историята, чиито родоначалници са другарите на агент Гоце, руснаците и сърбите. Ще трябва време.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  10. асен
    #2

    да му таковам в шлема абевейски на червения трът от сирище.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.