Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засилва се практиката разноцветни коалиции да прокарват лобистки закони

7 коментара
Борислав Цеков, сн. БГНЕС

В Народното събрание е засилено корпоративно влияние върху законодателния процес, прокарвано от разноцветни коалиции по интереси като "скрит" лобистки дневен ред на парламента. Остават неизпълнени ангажименти за прозрачни назначения и за съобразяване на нормативната уредба на СРС с правозащитни стандарти.

Такава характеристика за работата на Народното събрание от началото на годината дава деветият редовен доклад на неправителствената организация Институт за модерна политика (ИМП). Докладът е озаглавен "За състоянието на парламентарното управление".

Анализаторите на ИМП смятат, че създаването на временни анкетни комисии за проучване на случаите на полицейско насилие е важно развитие в практиката на НС. В прегледа на законотворчеството те констатират продължаващото неизпълнение на ангажимента за съобразяване на Закона за СРС с правозащитните стандарти.

Приети бяха и промени в Закона за МВР, с които се установи стандартът "абсолютна необходимост" при използването на оръжие, физическа сила и помощни средства от полицейските органи и забрана за използване на животозастрашаваща сила за задържане и предотвратяване на бягство в случаите на ненасилствено престъпление, продължават прегледа от ИМП.

От института напомнят, че група депутати са внесли законопроект, с който се предвижда правителството да внася ежегодно в парламента доклад за влезлите в сила решения на Съда в Страсбург срещу България и предприетите мерки за тяхното изпълнение. Важни са и промените в Закона за защита от дискриминация, с които действащата нормативна уредба се съобразява по-пълно с европейското законодателство за равенство на половете.

Според ръководителя на организацията Борислав Цеков и колегите му лобистките поправки са скритият дневен ред на парламента. Лобистките пробиви, според доклада, вече не са изолирани случаи, а са системен проблем – законодателният процес и като цяло българската политическа система нямат изградени надеждни "предпазни мрежи" срещу корпоративното влияние в ущърб на широкия обществен интерес.

Наблюдават се лобистки инициативи и на депутати от опозиционни групи и независими. В същото време самият характер на облагодетелстването на отделни корпорации или водещи стопански субекти в дадени отрасли чрез конкретни законодателни промени става все по-директен.

В условията на икономическа криза се концентрира корпоративен натиск за усвояване на все по-ограничен публичен ресурс, което често минава през законодателни промени, отварящи икономически територии за дадени корпоративни групи за сметка на други. В доклада се цитират думите на известен американски автор, прилягащи на ситуацията със законотворчеството у нас: "Когато законът контролира покупките и продажбите, първото, което се купува и продава, са депутатите", се цитира в доклада.

Сред открито лобистките текстове анализаторите посочват промените в Закона за горите, за тютюна и тютюневите изделия, за акцизите, за физическото възпитание, за безмитната търговия и др.

Емил Георгиев от института посочи като илюстрация в работата на парламента непрозрачното определяне на кандидатите за ръководни държавни постове от квотата на парламента без изслушване и защита на предложението.

Като типични примери той посочи избора на членовете на Комисията за защита от дискриминация, на Комисията за финансов надзор, на председател на Икономическия и социален съвет, на управител на НЗОК.

От Института за модерна политика отново настояха тази практика да бъде прекратена.

Анализаторите обаче поощриха и оцениха положително приетите процедури за публично изслушване на кандидатите за ВСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Че партиите за какво редят предизборно листи с никому неизвестни партийци? Именно за 4-годишна програма по присвояване на приходи. И чужди имоти.

  2. Анонимен
    #6

    BLUE: Тия цярски духачи и до един издухани от величавото нищожество току се появяват все едно, че не ги помним що за блюдолизчи бяха и когато помиятя се оказа изплюскана от други започнаха да проповядват демократични ценности за другите.

  3. Анонимен
    #5

    BLUE: А този зализаният колко цвята смени-царски лизач

  4. Анонимен
    #4

    Руското мекере от снимката прокарал лобисткия закон според който единствено синодът на Максим е легитимен и в резултат на който свещеници бяха бити и изхвърлени от храмовете. И тоя руски агент ще ми оглавява Институт за модерна политика.

  5. Анонимен
    #3

    този борислав цеков не е ли бивши депутатско говненце

  6. emma
    #2
  7. Анонимен
    #1

    Този зализания кобургски лакей не беше ли изтекъл в канала? Откъэде се появи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.