Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Засилва се съпротивата срещу автократи и популисти, посягащи на правата и свободите

2 коментара
Протест в Будапеща срещу политиката на Виктор Орбан

В света се наблюдава растяща съпротива срещу посегателствата на автократични режими и популисти и опитите им да ограничават свободите. Това е най-важното развитие в областта на човешките права през изминалата година, се казва в годишния доклад на Хюман райтс уоч, оповестен в четвъртък в Берлин и цитиран от Асошиейтед прес.
В него международната правозащитна организация дава редовната си годишна оценка за състоянието на човешките права по света.

"Същите популисти, които разпространяват омраза и нетолерантност, предизвикват съпротива, която печели важни битки и активизира глобалната защита на човешките права", отбеляза по този повод директорът на организацията Кенет Рот.

Този отпор от страна на граждански групи и масови движения може да се наблюдава в съпротивата срещу посегателствата върху демокрацията в Европа, в усилията за предотвратяване на кървава баня в Сирия или спиране на ръководените от Саудитска Арабия бомбардировки и блокади срещу мирни жители в Йемен.

В Европа подкрепата за правата взема различни форми - по улиците, в институциите, се казва в доклада. Големи групи хора протестират срещу все по-авторитарното управление на унгарския премиер Виктор Орбан и налаганите от него ограничения върху академичните свободи. Десетки хиляди излизат по улиците в Полша, протестирайки срещу ограничаването на независимостта на съдебната система. Отбелязва се и положителен пример на правителствено равнище: Германия, Дания и Финландия прекратиха продажбите на оръжие за Саудитска Арабия след убийството на журналиста Джамал Хашоги, посочва Хюман райтс уоч.

В междинните избори в САЩ опозиционната Демократическа партия спечели контрол над Камарата на представителите, с което избирателите отхвърлиха "нагнетяването на страх" от президента Доналд Тръмп, "който се опитваше да печели подкрепа, представяйки кандидатите за убежище, бягащи от насилие в Централна Америка, като фактор за криза".

Избирателите в Малайзия и Малдивите отстраниха техните корумпирани премиери, арменският премиер бе принуден да се оттегли под натиска на масови протести срещу корупцията. Масиран натиск отдолу доведе до промяна и в Етиопия, където едно репресивно правителство бе сменено от друго, което започна впечатляващи демократични реформи, се посочва в доклада.

"Ако си автократ, това е много удобна позиция да нарушаваш човешките права - то е начин да се задържаш на власт, да пълниш банковите си сметки, да се отплащаш на своите протежета и приятели", подчерта Кенет Рот на представянето на доклада в Берлин.

Той обаче добави, че ролята на правозащитните движения е да повишават цената, която автократите и другите нарушители плащат за цената на тези нарушения на човешките права. "Това не се постига лесно, изисква се време, но ние знаем, че ако успяваме да повишим цената на посегателствата, правителствата в крайна сметка разбират, че това им излиза скъпо и започват да се пазят от такива нарушения", отбеляза Рот.

България не е сред страните, на които се обръща отделно внимание в доклада. Името на страната се споменава три пъти в рамките на общия преглед за състоянието на човешките права и свободи в Европейския съюз. В раздела за върховенството на закона в ЕС се отбелязва тревожният факт за убийството на трима журналисти, което поражда болезнени въпроси за защита на медийната свобода: разследващата журналистка Дафне Каруана Галиция в Малта, младия разследващ репортер Ян Куцияк в Словакия и българската телевизионна журналистка Виктория Маринова.

България е посочена и сред редица страни от ЕС, в които са констатирани случаи на расова нетолерантност и съпроводени с насилие престъпления от омраза. Посочва се, че в ЕС все още широко е разпространена дискриминацията на основата на джендър и секс. Тук България е специално спомената като страна, отказала да подпише Истанбулската конвенция за предотвратяване на насилието срещу жени и се посочва, че "българският Конституционен съд я е намерил за несъвместима с конституцията".

България е спомената и като една от няколкото страни от ЕС, които принудително са депортирали мигранти - кандидати за убежище, обратно в страни извън ЕС. Подобни действия попадат в категорията на "ксенофобски реакции на имиграцията" според доклада на Хюман райтс уоч.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #2

    "Засилва се" на баба им фърчилото.:):):) ТурбоЛиберастГлобалистите губят почва с всеки изминат ден. Цивренето и квичането на умряло се чува оглушително. Дори в тази статия.

  2. Boris Kamov
    #1

    Населението в слабо-развитите държави се увеличава безконтролно (4 пъти в рамките на 50г) и търси начини да завземе постигнатото от високо-развитите държави. Това се представя като "глобализация" и "борба за човешки права". Ако тази тенденция не бъде ограничена, резултатът ще бъде плачевен. И ако някой си мисли че България е защитена от тези проблеми, дълбоко се лъже.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.